PODPOWIEDZI:

HTC Touch Diamond [TEST]

HTC Diamond posiada oryginalny design oraz oferuje wiele nowatorskich rozwiązań w tym ciekawy interfejs TouchFLO oraz wyjątkowe właściwości rysika.

HTC Touch Diamond

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Świetny interfejs 3D
 • Dobrej jakości ekran
 • Moduł GPS - Wi-Fi - Bluetooth - HSDPA
WADY
 • Brak zewnętrznego slotu na karty flashowe
 • Słaba bateria

Wielki szum medialny jaki powstał w trakcie promocji najnowszego smartfona azjatyckiego producenta, sprawił że użytkownicy oczekują bardzo wiele od tego małego urządzenia. Sam prezes HTC nazwał Diamond „najważniejszym produktem firmy w tym roku”. Sam smartfon ma być niewątpliwie największą konkurencją dla Apple iPhone. Najczęściej używanym słowem opisującym nowy HTC Diamond jest SEXY. To prawda, wyjątkowo cienka (11,35mm) kruczoczarna obudowa prezentuje się doskonale. Tylna część telefonu została wykonana na wzór kształtów diamentu. Dzięki temu HTC zerwało z konwencjonalnym podejściem do designu tego typu urządzeń. Połyskująca obudowa ma jedną małą wadę... pozostawia odciski palców. Front urządzenia pozostał oczywiście zdominowany 2,8 calowym ekranem dotykowym, pod którym znajdują się praktyczne przyciski funkcyjne. Całe urządzenie jest wyjątkowo lekkie i zamyka się w wadze 110g. Dzięki małym rozmiarom (102x51x11,35mm) oraz niewielkiej wadze HTC Diamond bez problemów można nosić zarówno w kieszeni spodni jak i torebce.

HTC Touch Diamond

Zawartość pudełka

HTC Diamond otrzymujemy w dosyć oryginalnym pudełku w kształcie piramidy ze ściętym wierzchołkiem. W skład zestawu wchodzą:

 • urządzenie HTC Diamond
 • słuchawki,
 • ładowarka sieciowa,
 • kabel USB, miniUSB,
 • dodatkowy rysik,
 • naklejkę ochronną na ekran,
 • instrukcja obsługi,
 • płyta CD z oprogramowaniem,
 • gwarancja,

Wygląd wszystkich akcesoriów został zachowany zgodnie z designem samego urządzenia.

Wydajność

Sercem nowego HTC jest procesor Qualcomm taktowany zegarem 528 MHz. Diamond zostal również wyposażony w pamięć ROM o pojemności 256MB i 192MB DDR SDRAM. Dodatkowo smartfon posiada 4GB wbudowanej pamięci podręcznej, na której można zgromadzić własne dane. Miło, że tak dużą pamięć udostępnił nam producent, ale szkoda że jest ona wbudowana i nie możemy przenosić danych w dowolny dla nas sposób.
Obciążenie systemu nowoczesnymi funkcjami sprawia, że czasami HTC reaguje z lekkim opóźnieniem na nasze tapnięcie. Generalnie jak na tak obciążony układ system radzi sobie całkiem nieźle, obsługując przy okazji tak dużą rozdzielczość (VGA). Sam start i uruchomienie Windowsa Mobile 6.1 jest szybkie.

HTC Touch Diamond

Interfejs

Smartfon został zbudowany na dotykowym 2,8 calowym wyświetlaczu o rozdzielczości VGA 640x480 pikseli. Tak wysoka rozdzielczość sprawia, że wyświetlany tekst lub grafiki wyglądają wyjątkowo realistycznie. Dodatkowym plusem ekranu HTC jest wbudowany sensor, który odpowiada za automatyczną zmianę położenia ekranu z pionowego na poziomy lub na odwrót. Sam ekran nie zrobiłby na nas takiego wrażenia gdyby nie wbudowany interfejs TouchFLO 3D. Został on zbudowany na bazie wcześniej już prezentowanego rozwiązania, które znalazło swoje miejsce w HTC Touch. Wygląd jest zupełnie inny od poprzednika. Na Ekranie Powitalnym wyświetlany jest dyży zegar oraz historia połączeń i kalendarz. Pod tymi funkcjami znajdują się zakładki takie jak: ludzie, wiadomości, wiadomości e-mail, internet, zdjęcia i filmy, muzyka, pogoda, ustawienia, programy. Prezentacja zawartości niektórych zakładek wyświetla się na ekranie w postaci animacji 3D. Wszystko to sprawia, że użytkownik ma wrażenie jakby HTC Diamond był samrtfonem wybiegającym poza swoją epokę.

Twórcy TouchFLO 3D przystosowali rozwiązanie do działania przy pomocy palca a nie rysika. Dzięki temu, takie podstawowe czynności jak przeglądanie kontaktów, sprawdzanie pogody, uruchamianie ulubionych programów itp. jest zdecydowanie wygodniejsze. Należy przy tym dodać, iż cała funkcjonalność Windows Mobile została nienaruszona.

HTC Touch Diamond

Dzięki interfejowi TouchFLO 3D użytkownik porusza się po menu w dosyć komfortowy i precyzyjny sposób. Niestety minusem TouchFLO 3D jest wydajność. Ekran często reaguje bardzo powoli. Przesunięcie zakładki powoduje, że często może minąć sekunda zanim wyświetli się nowa zawartość okna. Dodatkowym minusem jest jego funkcjonalność. Czasami nie do końca wiadomo który ruch palca za co odpowiada. W efekcie czego zamiast przesunąć kolejne zdjęcie uruchomiony został przez pomyłkę inny program.

Do wprowadzania tekstu możemy wykorzystać klawiaturę wyświetlaną na ekranie w postaci pomniejszonej zajmującej mniej niż połowę ekranu lub do postaci na całym ekranie. Ekran dotykowy w tym przypadku spełnia doskonale swoją funkcje. Wpisywanie tekstu przebiega w bardzo komfortowy i szybki sposób, bez większych literówek.

Zakładki TouchFLO 3D:

 • Home
  Zakładka w której znajduje się godzina, informacje o alarmie, najnowszy wpis w kalendarzu, data itp.
 • Ulubione kontakty
  Zakładka z najczęściej wybieranymi numerami telefonów.
 • Obsługa wiadomości
  Zakładka zarządzająca SMS-ami
 • Wyświetlanie e-maili
  Zakładka zarządzająca skrzynką poczty elekrotnicznej.
 • Galeria
  W tej zakładce są wyświetlane zdjęcia znajdujące się w pamięci urządzenia.
 • Muzyka
  Idealna zakładka dla tych wszystkich którzy lubią muzykę. Można w niej przeglądać muzykę według wszelkich możliwych kategorii: rodzaj muzyki, autora, albumu itp.
 • Przeglądarka
  z poziomu tej zakładki można w szybki sposób uruchomić Operę 9.5.
 • Pogoda
  Zakłada prezentująca aktulaną pogodę w danym mieście.
 • Ustawienia
  Zakładka, w której znajdują się wszytskie najważniejsze ustawienia systemu.
 • Programy
  Zakładka, na której możemy umieścić najczęściej używane aplikacje.

Pod zgrabnym interfejsem HTC TouchFLO 3D nadal rdzeniem pozostał Widnows Mobile 6.1 Professional. System standardowo posiada PDF Reader, menadżer plików, kalendarz, dyktafon, archiwizator ZIP oraz kalkulator. Oczywiście nie moglo zabraknąć pakietu Office Mobile wraz z Wordem, Exelem i PowerPointem.

HTC Diamond posiada książkę adresową ograniczoną dostępną pamięcią (sama karta SIM umożliwia wpisanie do 250 kontaktów). Do kontaktu można przyporządkować do 12 numerów telefonicznych a także adres domowy i służbowy, email, datę urodzenia i wiele więcej. Dodatkowo można przyporządkować kontaktowi zdjęcie lub jeden z 40 polifonicznych dzwonków.

Przyciski, porty

HTC Diamond ceni sobie minimalizm, dlatego wokół obudowy producent umieścił tylko trzy przyciski. Są nimi zasilanie i dwa przyciski od głośności. Z przodu, pod ekranem znalazło się miejsce na cztery duże klawisze funkcyjne: Home, Cofnięcia, Zielona słuchawka i Czerwona słuchawka. Po środku klawiszy znajduje się okrągły przycisk, który spełnia wiele funkcji. Działa jako OK, dodatkowo jest joystikiem nawigacyjnym oraz umożliwia przewijanie lub zoomowanie zawartości ekranu (podobne rozwiązanie jak w HTC Artemis i Cruise). To rozwiązanie można zaliczyć do udanych. Szkoda tylko, że można z niego korzystać tylko w wybranych aplikacjach takich jak: przeglądarka internetowa, przeglądarka zdjęć lub w aplikacji fotograficznej. Klawisze funkcyjne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Przypominają te z HTC Pharos. Niestety boczne klawisze nie są już tak wygodne. Są za cienkie i w ogóle ich nie czuć.
Lekkim rozczarowaniem może być brak standardowego wyjścia słuchawkowego. W HTC Diamond słuchawki podpinane są za pośrednictwem wyjścia miniUSB. To tego samego portu podłącza się również kabel zasilania.

Ukryte funkcje telefonów >>>

HTC Touch Diamond

Komunikacja

HTC Diamond jest smartfonem trójzakresowym (900/1800/1900). Surfowanie po internecie jest możliwe za pośrednictwem zarówno karty Wi-Fi jak i modułu HSDPA. Tak wyposażony telefon gwarantuje łączność praktycznie w każdym terenie. Dodatkowo producent dorzucił przydatny zwłaszcza przy wymianie danych z innym urządzeniami moduł Bluetooth.
HTC Diamond posiada wbudowany moduł GPS. Działa on bez większych zarzutów. Siła sygnału jest na tyle duża, że podczas testów uzyskiwaliśmy współrzędne nawet przy oknie w mieszkaniu.

Aparat fotograficzny

HTC wyposażono w aparat fotograficzny o rozdzielczości 3.2Mpx. Posiada on funkcje autofokus oraz umożliwia zoomowanie do 2 razy. Aparat umożliwia nagrywanie filmów w maksymalnej rozdzielczości 320x240 pikseli. Istnieje sześć trybów przechwytywania obrazu: zdjęcie, sekwencja wideo, panorama, sekwencja wideo MMS, zdjęcia kontaktów, kompozycja. HTC ufundował wiele możliwości ustawiania właściwości zdjęć. Możemy ustalić takie parametry jak rozdzielczość zdjęcia, balans bieli, jasność, samowyzwalacz lub wybrać z którego aparatu chcemy zrobić fotkę (front lub tył). W trybie nagrywania wideo mamy bardzo podobne opcja jak przy zdjęciach z wyłączeniem samowyzwalacza. Jakość zdjęć przy świetle dziennym jest satysfakcjonująca. Natomiast nagrywanych filmów jak na PDA jest zadowalająca.

Bateria

Zastosowana w HTC Diamond bateria jest jednym ze słabszych ogniw urządzenia. Umożliwia ona pracę maksymalnie na około 72h, przy nie za długich i częstych rozmowach i wyłączonym modemie HSDPA. Natomiast przy pełnym korzystaniu z Diamonda akumulator trzeba ładować codziennie.

Dźwięk i słuchawki

Jakość głośnika systemowego jest bardzo dobra. Dźwięk jest odpowiednio głośny i wyraźny. Przy dobrze skompresowanej piosence można ze spokojem słuchać muzykę. Rozmowy telefoniczne również są na dobrym poziomie. Bez problemu słychać rozmówcę, nawet podczas rozmowy z opcją zestawu głośnomówiącego.

Producent dołączył do zestawu słuchawki, które są dobrze komponują się z designem Diamonda. Generalnie wszystko co znajdziemy w opakowaniu jest odpowiednio wystylizowane. Podobnie jak wszystkie słuchawki HTC i te mają końcówkę miniUSB. Na kablu znajduje się mikrofon z przyciskiem do odbierania i odrzucania rozmów oraz dodzwaniania do ostatniego numeru.

HTC Touch Diamond

Ciekawe funkcje

Do ciekawych funkcji smartfonu zaliczyć można niewątpliwie czujnik przeciążeniowy G-sensor, dzięki któremu ekran automatycznie zmienia swoje położenie z poziomego na pionowe i odwrotnie. Czujnik ten świetnie sprawdza się w jednej z dołączonych do urządzenia gier. Drugim bardzo oryginalnym rozwiązaniem jest rysik, którego część została wyposażona w magnes. Dzięki temu wyciągnięcie rysika kiedy Diamond jest wyłączony powoduje jego włączenie natomiast podczas rozmowy telefonicznej powoduje uruchomienie notatnika z sformatowanym nagłówkiem.

Podsumowanie

HTC Diamond udowodnił, że styl i bogactwo funkcji wcale nie muszą się już wzajemnie wykluczać. Nowinki techniczne zastosowane w urządzeniu sprawiają, że smatfon będzie godnym rywalem dla legendarnego już Apple iPhone.

blog comments powered by Disqus