PODPOWIEDZI:

HTC Touch Diamond2 [TEST]

Nowoczesny telefon pracujący pod kontrolą Windows Mobile 6.1. Atrakcyjny wygląd, prostota obsługi oraz szybkie działanie nie są jego jedynymi atutami.

HTC Touch Diamond2

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • nieduże gabaryty
 • szybkość działania
 • aparat fotograficzny o dużej rozdzielczości
WADY
 • brak lampy błyskowej
 • brak możliwości przejścia do standardowego Windowsa
 • klawiatura ekranowa czasami stwarza problemy.

HTC Touch Diamond2 to zaawansowany telefon multimedialny wprowadzony na rynek przez Tajwańskiego producenta sprzętu przenośnego High Tech Computer (w skrócie HTC). Stylistycznie, podobnie jak poprzednik, czyli HTC Touch Diamond, ma przypominać diament. Nowy model został znacznie ulepszony, zarówno pod względem sprzętowym jak i programowym.

HTC Touch Diamond2

Wygląd / obudowa

Obudowa HTC Touch Diamond2 została wykonana z wysokiej jakości materiałów. Jej tylnia część pokryta jest czarnym polerowanym lakierem, na przedniej zaś znajdują się metalowe akcenty. Gabaryty telefonu zostały dobrane wręcz idealne (107x53x13mm). Dobrze leży w dłoni i nie powoduje dyskomfortu w trakcie transportu w kieszeni. Co prawda wygląd jest kwestią gustu, to mimo wszystko wydaje się, że jest troszkę brzydszy od swojego poprzednika.

Projektanci HTC w swoim najnowszym produkcie zrezygnowali z pada nawigacyjnego na rzecz większego ekranu oraz dotykowego suwaka „zoom bar". Na szczęście pozostawili przyciski odbierania i kończenia połączenia oraz przyciski szybkiego dostępu do menu. Dziwi jedynie design tych przycisków - są malutkie i aż prosi się o wykorzystanie wolnego miejsca znajdującego się pod nimi.

HTC Touch Diamond 2

Klawiatura dotykowa, podobnie jak w poprzedniku, wyświetlana jest na ekranie urządzenia. W zależności od upodobań możemy włączyć tryb QWERTY, czyli pełną klawiaturę, lub tryb 123/ABC - podobny do klawiatury dostępnej w typowych telefonach komórkowych. Oba tryby są wygodne w używaniu, ale częściej zdarza się nie trafić w wybraną literkę w tym pierwszym, a wszystko to ze względu na zdecydowanie mniejsze klawisze. Dobrym rozwiązaniem okazuje się wibracyjne informowanie użytkownika o wciśnięciu klawisza.

Dzięki dotykowemu wyświetlaczowi LCD-TFT o przekątnej 3.2" i rozdzielczości 480x800 pikseli, informacje wyświetlane są bardzo wyraźnie. Pozwala on na wyświetlanie większości stron WWW bez konieczności skalowania. Niestety pomimo świetnych parametrów wyświetlacza, możemy mieć problemy z odczytem danych w słoneczne dni gdy promienie padają wprost na wyświetlacz.
Dwa wbudowane głośniki nie wnoszą nic nowego do konstrukcji smartfona. Jeden służy do przeprowadzania rozmów głosowych, drugi używany jest do odgrywania dźwięków systemowych, muzyki oraz służy jako zestaw głośnomówiący. Jakość dźwięku jest zadowalająca, szkoda tylko że nie ma funkcji stereo.

HTC Touch Diamond2

Funkcje

Konfiguracja sprzętowa modelu HTC Touch Diamond2 nie odbiega zbytnio od konfiguracji innych modeli HTC. Procesor Qualcomm MSM7200A taktowany zegarem 528MHz współpracuje z 288MB pamięci RAM oraz 512MB pamięci FLASH. Bardziej wymagających użytkowników ucieszy możliwość rozszerzenia pamięci danych poprzez kartę w standardzie microSD. Urządzenie wyposażone jest w szereg interfejsów komunikacyjnych umożliwiających komunikację z zewnętrznym światem. Należą do nich:

 • GSM/EDGE/GPSR w pasmach 850/900/1800/1900MHz,
 • HSDPA/WCDMA,
 • Bluetooth 2.1 EDR i A2DP,
 • Wi-Fi IEEE 802.11 b/g,
 • HTC ExtUSB,
 • Radio pracujące w paśmie FM,
 • GPS z wbudowaną anteną.

HTC Touch Diamond 2

Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.1 Professional z wbudowaną nakładką Touch Flo 3D, która znacząco ułatwia nawigowanie palcem po menu. Mało tego! Została ona tak mocno zintegrowana z systemem, że jedynie w niewielu miejscach uświadczymy typowych, windowsowych okienek. Z jednej strony jest to dobre, gdyż bardzo ułatwia obsługę palcem z drugiej strony niejako ogranicza samego Windowsa - zaawansowanym użytkownikom mobilnych okienek może się to nie spodobać. Twórcy nakładki naprawdę się postarali - dzięki mocnej konfiguracji sprzętowej telefonu oraz dopracowanemu oprogramowaniu korzystanie z HTC Touch Diamond2 jest naprawdę przyjemnie. Wszystko działa sprawnie, szybko i bardzo płynnie.

Aby przyciągnąć potencjalnego nabywcę, producent zdecydował się na zintegrowanie z systemem dodatkowego oprogramowania. Poza standardowym pakietem Office Mobile, czy Internet Exporer znajdziemy tam takie perełki jak najnowszą Opera Mobile, Acrobat Reader, Google Maps czy uniwersalną przeglądarkę dokumentów JETCET Presenter 5 oraz kilka innych ciekawych programików.

Obecnie chyba nikt nie wyobraża sobie telefonu bez aparatu fotograficznego. HTC Touch Diamond 2 wyposażony jest w dwa takie aparaty. Główny, o rozdzielczości matrycy aż 5MPix służy do robienia zdjęć oraz kręcenia filmów, drugi z matrycą VGA przeznaczony jest do video połączeń. Głównym aparatem możemy zrobić naprawdę piękne zdjęcia. Do tego duża rozdzielczość matrycy pozwala na uwiecznienie wielu detali. Oba aparaty dobrze radzą sobie o oświetlonych pomieszczeniach, gorzej jest gdy się troszkę ściemni - jakość przetwarzanego obrazu znacząco spada, uniemożliwiając tym samym zrobienie dobrego zdjęcia. Jest to niestety kolejny model HTC bez lamy błyskowej - jak dla mnie poważna wada w tak nowoczesnym telefonie.

Poznaj ukryte funkcje telefonów >>>

HTC Touch Diamond 2

Kolejnym standardem telefonów komórkowych staje się czujnik przyśpieszenia ziemskiego, który również znajduje się w HTC Touch Diamond 2. Dzięki zintegrowaniu z oprogramowaniem pozwala on na automatyczne obracanie obrazu w zależności od położenia aparatu. Nawet niektóre gry z niego korzystają co czyni zabawę naprawdę przyjemną.
Według producenta, telefon na w pełni naładowanej baterii telefon wytrzyma około 300 minut rozmowy oraz do 500 godzin czuwania. Należy jednak wziąć na uwagę, że są to skrajne możliwości i ciężko będzie je uzyskać takie wyniki w trakcie normalnej eksploatacji.

Podsumowanie

HTC Touch Diamond 2 jest godnym następcą swego pierwowzoru. Ulepszona część elektroniczna, ulepszone oprogramowanie, większa szybkość działania to nie jedyne zalety tego urządzenia. Telefon przeznaczony dla osób uwielbiających ładne i funkcjonalne gadżety.

blog comments powered by Disqus