PODPOWIEDZI:

Microsoft Surface

Microsoft Surface to nazwa najnowszej linii tabletów Microsoftu - stworzonych by konkurować z iPad'ami Apple. Jest to również debiut firmy Microsoft, w tej gałęzi rynku. Nazwa może wydawać się znajoma, gdyż "Microsoft Surface" to nic inego jak poprzedni produkt tej firmy, a mianowicie - stół z ekranem dotykowym o przekątnej 30 lub 40 cali.

Microsoft Surface

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • interfejs Metro
  • okładka z klawiaturą
WADY
  • cięższy od iPada
  • mała liczba aplikacji

Microsoft Surface to najnowszy tablet Microsoftu i wbrew temu co sugeruje nazwa nie ma on nic wspólnego z prezentowanym jakiś czas temu 30-calowym "stołem dotykowym" - który obecnie nazywa się Microsoft PixelSense.

Microsoft Surface

Istnieją dwie wersje urządzenia - Surface. Mniejszy i lżejszy model (procesor ARM) pracuje na nowym systemie operacyjnym - Windows RT, natomiast większy i cięższy (procesor Intel) - na systemie Windows 8 Pro.

Microsoft Surface

Obydwa urządzenia są pokryte magnezem i dostępne z różnymi magnetycznymi okładkami i akcesoriami, włącznie ze zintegrowanymi podpórkami z tyłu. Model z systemem Windows RT jest bliższy tradycyjnym tabletom, ważąc 676 gramów przy grubości tylko 9.3 mm. Posiada 10,6-calowy wyświetlacz HD ClearType i dostępny jest z 32 lub 64 GB wewnętrznej pamięci flash. Surface RT posiada także slot microSD, USB 2.0, wyjście micro HD i zaawansowaną antenę Wi-Fi. Wersja ta dostępna jest ze specjalnymi pakietami: Home lub Student - programu Microsoft Office 2013 RT, wraz z okładką ochronną "Touch Cover" i grubszą - "Type Cover", będącą jednocześnie 5 mm klawiaturą.

Microsoft Surface

Wersja Surface z Windowsem 8 Pro jest stosunkowo podobna, z wyświetlaczem o przekątnej 10.6 ", lecz w tym wypadku - o rozdzielczości Full HD (przypuszczalnie 1080p). Dostępne są też dwie wersje pojemności 64 i 128 GB, oraz nieco inne złącza: port USB 3.0 i złącze wideo Mini DisplayPort.

Surface posiada slot kart MicroSDXC i dostępny jest wraz z Tough Cover, Type Cover i rysikiem, do obsługi drobnych elementów ekranu. Ważąc 903 gramy i mierząc 13,5 mm grubości, wersja Windows 8 Pro nie jest tak cienka i lekka jak RT, ale wciąż robi wrażenie.

Microsoft Surface

Windows 8 i Windows RT korzystać będą z interfejsu "Metro" - znanego z Windows Phone 7, jednakże użytkownicy Windows 8 Pro będą mieli możliwość ustawienia bardziej tradycyjnego pulpitu, jeśli zechcą. Użytkownicy RT będą ograniczeni do korzystania z interfejsu Metro, który jest zdecydowanie "tabletowym" systemem, w przeciwieństwie do w pełni funkcjonalnego Windowsa 8 Pro.

Microsoft zapowiedział, że partnerzy handlowi będą mogli korzystać z oprogramowania we własnych urządzeniach, najprawdopodobniej - uiszczając opłaty licencyjne. Poza kilkoma wpadkami z serią Xbox, Microsoft posiada raczej dobrą reputację, gdy mowa o jakości sprzętu na przestrzeni lat. Ponadto, ten zabieg marketingowy może powstrzymać pogłoski o przejęciu prze Microsoft, firmy Nokia.

Microsoft Surface

Ceny nie są jeszcze znane, ale model Surface RT będzie musiał być konkurencyjny w stosunku do iPada 3 w dniu premiery. Modele Surface z Windowsem RT będą dostępne w dniu premiery systemu Windows 8, a 90 dni później, zaprezentowany zostanie model z Windowsem 8 Pro.

Surface z pewnością zwróci uwagę użytkowników pracujących w korporacjach, gdyż tablety te powinny być łatwiejsze w obsłudze w środowiskach opartych na Windowsie. Tak czy inaczej, interfejs Metro albo się kocha, albo nienawidzi, gdyż jego świeży wygląd znacznie odróżnia go od Apple czy Androida, lecz jednocześnie nie przypomina on też tradycyjnego środowiska Windows.

Microsoft Surface

Wiadomo jednak, że duży wybór jest zawsze dobry i systemy Windows 8 i RT - będą miłym dodatkiem do rynku.

blog comments powered by Disqus