PODPOWIEDZI:

Wiedźmin - recenzja

Dzięki Wiedźminowi pokazaliśmy całemu światu, że Polacy nie są w niczym gorsi i potrafią również tworzyć gry bardzo dobre a nawet wręcz wybitne. Zapraszamy na recenzję doskonałej gry o Białym Wilku.

Wiedźmin Edycja Rozszerzona

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • fabuła
 • grafika
 • system rozwoju postaci
 • dialogi
 • bohater
WADY
 • brak

Witcher

Jak powstawał Wiedźmin


Przygody Geralta z Rivii zyskały w Polsce wielką popularność dzięki książkom Andrzeja Sapkowskiego już w latach 90tych ubiegłego wieku. W międzyczasie następowały próby przeniesienia tego wspaniałego opowiadania na ekrany komputerów osobistych. Kilka ambitnych projektów traktującym o Wiedźminie zostało zarzuconych, aż wreszcie w 2007 roku, za sprawą studia CD Projekt Red pojawiła się gra, która szybko stała się hitem i to na skalę światową.

O Wiedźminach słów kilka


Wiedźmini są specjalnie trenowamymi wojownikami, których celem życiowym jest walka z wszelkiej maści bestiami, zagrażającymi zwykłym ludziom. Poddawani już w młodym wieku seriom mutacji zyskują nadludzkie zdolności. Są mistrzami we władaniu mieczem, magią wiedźmińską oraz potrafią sporządzać eliksiry znacznie zwiększające ich zdolności bojowe.

Witcher

Rozwój postaci


Wiedźmin jest grą RPG (Role Playing Game), w której nacisk jest położony przede wszystkim na rozwijanie umiejętności naszej postaci oraz wykonywaniu zleconych w grze zadań. System rozwoju postaci jest rozudowany. Możemy naszego herosa rozwijać w kilkunastu kategoriach wykorzystując talenty otrzymywane za wykonywanie zadań oraz awansować na coraz to wyższe poziomy doświadczenia.

Witcher

Walka


Poza tym w grze czeka nas także częsta walka z ludżmi i stworzeniami wrogo nastawionymi do naszego bohatera. System walki jest dość prosty i intuicyjny. Po nabraniu odrobiny wprawy możemy władać mieczem z zabójczą skutecznością. Dla ścisłości nasza postać posiada dwa różne miecze. Stalowy sprawdza się w walce z ludźmi natomiast srebrny zadaje większe obrażenia innym stworzeniom.

Witcher

Każdym mieczem możemy się posługiwać korzystając z trzech styli. Silnego, szybkiego i grupowego. Poza władaniem bronią białą możemy uzywać Znaków. Są to wiedźmińskie moce pozwalające rzucać zaklęcia ofensywne i defensywne. Siłę Znaków możemy również rozwijać w miarę postępów w grze.

Witcher

Miłym dodatkiem są także walki na pięści w karczmach i zajazdach. Wygrywając je możemy zarobić nieco grosza a nastepnie wydać na lepszy ekwipunek u handlarzy lub po prostu przepić w gospodzie. Różnorodność przeciwników w grze jest ogromna. Od zwykłych bandytów po zakutych w zbroje potężnych rycerzy a także przeróżne zwierzęta, potwory a nawet duchy i demony.

Witcher

Interakcja


Wiele godzin spędzimy również na rozmowach z napotkanymi mieszkańcami świata. Większość postaci ma coś do powiedzenia, z niektórymi z nich możemy wejść w głębszą konwersację, dowiedzieć się o rozmaitych wydarzeniach, otrzymać zlecenie lub pracę czy nawet pograć w kościanego pokera.

Witcher

Mieszkańcy świata mówią przeróżnymi głosami a aktorzy wcielający się w nich przyłożyli się do pracy i dialogi są przyjemne dla ucha i nie nudzą. Trzeba też zwrócić uwagę na dużą ilość przekleństw i ostrych wypowiedzi w grze.

Witcher

Witcher

Nasz Geralt nie stroni również od towarzystwa kobiet i podczas gry będziemy mogli oczarować niewinne niewiasty lub po prostu skorzystać z usług kurtyzany, oczywiście za drobną opłatą.

Witcher

To co widać oraz słychać

Poza wspomnianymi, świetnymi dialogami nasze uszy cieszyć będą także miłe melodie. Siedząc w karczmie będzie to pobrzdękiwanie trubadurów i miłosne pieśni a podczas walki muzyka nabierze dynamiki zagrzewając do boju. Strona graficzna gry pomimo upływu kilku lat od premiery nadal zachwyca swoją szczegółowością i wyglądem świata. W wysokich rozdzielczościach i detalach Wiedźmin nie wygląda dużo gorzej od współczesnych gier RPG.

Witcher

Witcher

Słowo na zakończenie


Przygody Białego Wilka, Geralta nie bez powodu zdobyły uznanie graczy na całym świecie.Wiedźmin jest grą długą, wciągająca i bardzo dopracowaną. Gra zadowoli zatwardzialych fanów gier fabularnych jak i tych, którzy do tej pory nie mieli styczności z gatunkiem. Miejmy nadzieję, że w przyszłości doczekamy się kolejnych gier tak ambitnych i niepowtarzalnych jak Wiedźmin od naszych rodzimych wydawców.

Wymagania sprzętowe gry Wiedźmin

 • Core 2 Duo 2.13 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB (GeForce 7900 lub lepsza)
 • 8.5 GB HDD
 • Windows XP SP2/Vista
blog comments powered by Disqus
Wiedźmin - recenzja