Parametry techniczne
W porównaniu do konstrukcji referencyjnej, GTX Gigabyte ma podniesione taktowanie GPU o 53MHz. Niby nie dużo, ale biorąc pod uwagę, że referencyjny GTX660 osiąga 1033MHz w trybie turbo, a produkt Gigabyte 1089MHz to dobry wynik. Taktowanie pamięci zostało nietknięte i wynosi dokładnie tyle samo, co w konstrukcjach referencyjnych: 6008MHz (efektywna).
Karta posiada niereferencyjny układ chłodzenia WINDFORCE™ 2X oparty na dwóch 100mm niskoprofilowych wentylatorach. Warte dodania jest, że karta posiada również chłodzoną sekcję zasilania (ale nie pamięci). Same zaś kości to układy Samsunga, a nie najczęściej spotykane Hynixy.
Gigabyte GTX660 OC posiada możliwość współpracy z drugą taką samą kartą w układzie dwukanałowego SLI. Konstrukcja obsługuje wszystkie najnowsze standardy Nvidii, takie jak CUDA, 3D Vision 2, czy PhysX.
Platforma testowa
- Procesor
AMD Athlon II x4 640 3.2GHz @3,6GHz
- Chłodzenie procesora
SilentiumPC Spartan PRO HE924
- Płyta główna
Asrock 970 Extreme 3
- Pamięci
Patriot (edycja AMD)
- Karta graficzna
Gigabyte GTX660 OC
- Dysk Twardy
WD Caviar Blue 500GB
- Zasilacz
Antec HPC 1000W Platinum
- Obudowa
Zalman Z11 Plus
- Monitor
Benq XL2420T
Wyniki testów
Omówienie wyników i podsumowanie
GTX660 OC Gigabyte jest kartą bardzo wdzięczną. Za niewygórowaną cenę dostajemy kartę wydajną, wydajniejszą od konkurencyjnego Radeona 7850, który jest w podobnej cenie. Karta uzyskuje zadowalające wyniki nawet w najbardziej wymagających grach. Średni wynik nie spadł w żadnym z naszych testów poniżej 45 klatek na sekundę (nawet w BF3 był powyżej 50fpsów). Karta zbliżała się wydajnościowo do droższego o prawie 400zł GTX660Ti.
Podkręcanie tego układu było omówione w osobnym artykule, do którego link znajdziecie Państwo TU.
Słowem uzupełnienia dodam, że spodziewaliśmy się lepszych rezultatów, zwłaszcza jeżeli chodzi o wynik pamięci. Wydajnościowo nawet po podkręceniu GTX660 OC nie zrównuje się z konkurencyjnym GTX660Ti, choć bardzo niewiele mu do niego brakuje.
Kultura pracy GTX660 OC Gigabyte stoi na bardzo wysokim poziomie. Dwa wentylatory w chłodzeniu Windforce sprawdzają się znakomicie. Karta osiąga akceptowalne temperatury nawet po dodatkowym podkręceniu i nawet przy tych 60 stopniach, konstrukcja jest prawie niesłyszalna. Duży plus za chłodzenie dla Gigabyte.
Podsumowując konstrukcja Gigabyte GTX660 OC jest kartą graficzną cichą, o wydajności na dobrym poziomie (mocna średnia półka). Karta nie dorówna wydajnością mocniejszej GTX660Ti, ale nawet nowe gry jej nie zduszą.