PODPOWIEDZI:

Sony Ericsson Xperia X1 [TEST]

Sony Ericsson Xperia X1 jest typowym telefonem biznesowym dla osób wysyłających dużo SMS-ów lub e-maili.

Sony Ericsson Xperia X1

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • synchronizacja z aplikacjami i dokumentami Microsoft
 • duża biblioteka aplikacji
 • możliwość ładowania telefonu z portu USB
WADY
 • duże gabaryty i waga
 • przestarzała technologia wyświetlacza dotykowego
 • kiepska przeglądarka internetowa

Dzisiaj prezentujemy recenzje smartfona Sony Ericsson Xperia X1, który jest pierwszym telefonem tej firmy, opartym na Windows Mobile. X1 posiada duży dotykowy ekran oraz wyposażony jest w wysuwaną klawiaturę QWERTY. Nie jest to co prawda nowość na rynku, ale postanowiłem przetestować Xperie X1, gdyż ten telefon zawsze wydawał mi się interesujący, a poza tym James Bond korzystał z niego Quantum of Solace.

Sony Ericsson Xperia X1

Co w pudełku

 1. Telefon Sony Ericsson Xperia X1
 2. Ładowarka
 3. Przewód USB<->miniUSB (służy również do ładowania telefonu)
 4. Zestaw słuchawkowy
 5. Instrukcje obsługi oraz dokumenty
 6. Płyta CD z oprogramowaniem
 7. Zapasowy rysik

Po wyjęciu X1 z pudełka pierwsze co możemy stwierdzić, to że telefon jest dość ciężki (158 g) i całkiem spory. Gabaryty telefonu związane są z jego konstrukcją. Jest to side slider z wysuwaną po lewej stronie klawiaturą QWERTY. Front telefonu jest prawie w całości pokryty 3 calowym, dotykowym ekranem rezystencyjnym. Możemy obsługiwać go za pomocą dołączonego do zestawu rysika lub przyciskając elementy interfejsu czubkami paznokci. Powierzchnia ekranu ma jednak tendencję do łatwego brudzenia się (w szczególności przy krawędziach) zapewne z powodu folii, którą jest pokryty oraz zagłębienia, w którym jest osadzony. Tego typu ekran jest już jednak nieco przestarzałym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, iż konkurencyjne modele posiadają ekrany pojemnościowe (iPhone , HTC G1 lub HTC TOUCH HD).

Pod ekranem znajduje się natomiast klawiatura z przyciskami funkcyjnymi (według nomenklatury Nokii nazywanymi Navi), klawiszami do odbioru oraz zakończenia połączenia, a także przyciskami "X Panel" (wywołującym menu wyboru głównego ekranu) i "OK" (potwierdzającym różne operacje w systemie). Najciekawszy jest jednak krzyżak znajdujący się pomiędzy wspomnianymi przyciskami. Jest on jednocześnie 5-kierunkowym klawiszem nawigacyjnym oraz miniaturowym touchpadem, który umożliwia nawigację po przez przesuwanie palcem po jego powierzchni. W górnej części telefonu znajdziemy 3,5 milimetrowe wejście słuchawkowe, włącznik i wyłącznik urządzenia oraz komorę rysika. Z lewej strony mamy natomiast złącze miniUSB do synchronizacji oraz ładowania telefonu. Wspomniane złącze wygląda co prawda na niestandardowe, ale przewody dostępne w zestawie posiadają tradycyjną wtyczkę miniUSB, która pasuje do złącza w telefonie.

Najlepsze smartfony >>>

Sony Ericsson Xperia X1

Xperia X1 wyposażony jest w Windows Mobile 6.1 w wersji Professional. Całość pracuje całkiem nieźle, dzięki zastosowaniu szybkiego procesora ARM 11, 528 MHz. System ma jednak charakterystyczne dla tej platformy zwolnienia lub zwisy, gdy uruchomimy jakąś zasobożerną aplikację lub jednocześnie kilka mniejszych. Nie są to jednak jakieś duże spadki wydajności, dzięki czemu nie wpływają ujemnie na komfort pracy. X1 posiada tradycyjny interfejs użytkownika znany Windows Mobile.

Sony Ericsson nie zdecydował się na zastosowanie w nim żadnej nakładki, takiej jakie znamy chociażby z kilku modeli HTC. X1 posiada jednak kilka pre definiowanych ustawień głównego ekranu, które wywołać możemy za pomocą przycisku "X Panel". Jeden z ekranów posiada w głównym motywie trójwymiarowe rybki, które reagują na dotyk z ekranu.

Pomimo, że Xperia X1 posiada dużej rozdzielczości wyświetlacz, to nie zyskujemy przez to dramatycznie większej przestrzeni użytkowej. Interfejs został po prostu przeskalowany do rozdzielczości 800×480, przez co czcionki na ekranie oraz poszczególne elementy interfejsu są ładnie wygładzone. Nie uświadczymy tutaj żadnych widocznych pikseli.

Sony Ericsson Xperia X1

Telefon wyposażony został w różnego rodzaju aplikacje np.:

 • Microsoft Office Mobile
  Jest to chyba najważniejsza aplikacja, a właściwie pakiet aplikacji w smartphone z Windows Mobile. W skład pakietu wchodzą Word, Excel, Power Point oraz OneNote. Pakiet jest kompatybilny z Microsoft Office 2007 choć przyznaje, że nie testowałem możliwości otwierania plików z duża ilością grafiki, stąd też nie wiem jak pakiet radzi sobie ze skomplikowanymi dokumentami. Nie mniej jest to najlepszy mobilny odpowiednik Office, czemu zresztą trudno się dziwić skoro jego autorem jest również Microsoft.

 • Internet Explorer
  W Xperia X1 główną przeglądarką jest Internet Explorer. Jak na tej klasy telefon, nie jest to rewelacyjna przeglądarka. Często strony wyświetlane są z błędami, a przeglądarka potrafi łączyć się z internetem przez sieć GSM, gdy nawiązane jest już połączenie Wi-Fi. Sony Ericsson dostarcza jednak X1 również z Operą Mobile.

 • Pasjans
  Kiedyś mówiło się, że palmtop bez Pasjansa to nie palmtop. Myślę, że coś w tym jest, choć obecnie palmtopy zostały praktycznie wyparte przez smartphone. Nie mniej, dobry Pasjans nadal potrafi uratować przed nudą w podróży lub podczas długiego spotkania w firmie.

 • Windows Media Player
  Jest to domyślny odtwarzacz multimedialny w systemie. Pozwala nam słuchać muzyki oraz oglądać pliki wideo. Jego najciekawszą funkcją jest możliwość synchronizacji plików w telefonie z biblioteką multimediów w Windows Media Player na laptopie lub stacjonarnym komputerze. Funkcja działa podobnie jak iTunes z iPodem lub iPhone.

 • Kalendarz
  Jeśli korzystamy z Outlooka do prowadzenia kalendarza zajęć i spotkań, to możemy go w prosty sposób zsynchronizować z aplikacją w telefonie, tak aby nasze zajęcia były zawsze pod ręką. Synchronizacja działa w obie strony. Jeśli dodamy jakiś wpis w telefonie, po synchronizacji dostępny będzie on również w Outlooku.

 • Aparat cyfrowy i kamera wideo
  Moduł fotograficzny zastosowany w X1 posiada rozdzielczości 3,2 mpix i posiada autofocus z lampą LED. Jakość wykonywanych zdjęć jest całkiem niezła jak na aparat cyfrowy w telefonie komórkowym. Nie powinniśmy jednak spodziewać się cudów po nim. Dużym minusem aparatu jest jego konstrukcja, a dokładnie umiejscowienie. Aparat przykryty jest szybką, która podatna jest na rysowanie się, w szczególności gdy nosimy telefon w kieszeni. Xperia X1 potrafi również nagrywać wideo w rozdzielczości 640×480 przy 30k/s. Jakość nagrań porównywalna jest z testowaną przeze mnie nie tak dawno Nokią E75.

Sony Ericsson Xperia X1

Podsumowanie

Sony Ericsson Xperia X1 jest typowym telefonem biznesowym dla osób wysyłających dużo SMS oraz E-Maili lub pracujących dużo z oprogramowaniem Microsoftu. Dzięki rozbudowanym możliwościom synchronizacji, dokumenty pakietu Office, kalendarz w Outlooku lub multimedia z Windows Media Player będziemy mieli zawsze ze sobą. Pomimo tych rozbudowanych możliwości jest to telefon stosunkowo ciężki oraz niezbyt poręczny. Na rynku jest obecnie dużo telefonów dysponujących podobnymi lub nawet identycznymi możliwościami, ale jednocześnie lżejszych. Sam osobiście nie zdecydowałbym się na Xperia X1.

blog comments powered by Disqus
Sony Ericsson Xperia X1 [TEST]