PODPOWIEDZI:

Transcend StoreJet Cloud [TEST]

Coraz częściej oczekujemy mobilności i wszechstronności od niemal każdego urządzenia. Takim jest właśnie Transcend StoreJet Cloud, a jak wypada w testach?

Transcend StoreJet Cloud

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niewielkie rozmiary i waga
  • Prosta konfiguracja
  • Wsparcie dla standardów WiFi 802.11b/g/n
  • Możliwość współpracy niemal z każdym urządzeniem wspierającym WiFi
  • Możliwość współpracy z pięcioma urządzeniami jednocześnie
  • Dedykowana aplikacja dla iPad, iPhone oraz telefonów z systemem Android
WADY
  • Brak wsparcia dla USB 3.0
  • Brak polskojęzycznej instrukcji obsługi

StoreJet Cloud jest niewielkim i lekkim przenośnym dyskiem SSD z obsługą WiFi. Dysk posiada wymiary: 99x54x16,5[mm], a waży zaledwie 90 gram.

w2

Obudowa dysku wykonana jest z tworzywa sztucznego. Boki to srebrny plastik, front oraz tył wykończono kolorem czarnym, jednak użyto tu dwóch różnych materiałów – front błyszczący, a tył matowy. Niestety moim zdaniem użycie z frontu błyszczącego plastiku jest mniej praktyczne, ale ładniejsze dla oka.

w1

Urządzenie zgodne jest ze standardem WiFi 802.11 b/g/n. Ale tutaj uwaga – dysk nie przyłącza się do istniejącej sieci i nie jest to dysk sieciowy. Tworzy on własną sieć o nazwie takiej samej jak nazwa urządzenia: StoreJet Cloud, i to my jako użytkownicy przyłączamy się już do istniejącej sieci.

w5

Poza połączeniem bezprzewodowym StoreJet Cloud możemy również podłączyć do komputera kablem. Dysk łączy się przewodowo korzystając z kabla USB, ale niestety jeszcze w standardzie USB 2.0.

w3

Portem USB nie tylko przesyłamy dane z i do dysku, ale także ładujemy wbudowaną baterię. Ta pozwala nam na ponad 6 godzin czuwania oraz niecałe 6 godzin pracy. Producent podaje czas czuwania do 8 godzin, nam jednak w czasie testu nie udało się tyle uzyskać.

Producent pozostawił również alternatywny sposób ładowania dla tych, którzy w ogóle nie mają ochoty podłączać dysku do komputera. W zestawie znalazła się również ładowarka sieciowa, ale też podłączamy do niej kabel USB.

Użytkownik posiada dostęp do dysku niemal z każdego urządzenia. Posiadacze smartphonów iPhone, a także tych z systemem Android (oraz iPada) mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji o takiej samej nazwie jak urządzenie: StoreJet Cloud App. Natomiast jeżeli posiadamy jakiś starszy model telefonu, ale również obsługujący WiFi wystarczy wpisać w przeglądarce adres IP urządzenia (192.168.10.254), który znajdziemy również w instrukcji obsługi i łączymy się z dyskiem.

w4

w6

Taki sam sposób mogą wybrać użytkownicy komputerów, czy to laptopów, czy stacjonarnych łączących się z siecią WiFi. Naszym oczom ukaże się wtedy strona w przeglądarce z prostą aplikacją pozwalającą na pełną obsługę dysku: kopiowanie i pobieranie danych z dysku. Interfejs jest prosty i nie wymaga dużej wiedzy informatycznej.

Nasza redakcja przeprowadziła test, w którym skopiowaliśmy na dysk jeden plik o wielkości 134MB korzystając z połączenia przewodowego USB2.0, połączenia WiFi korzystając z karty sieciowej Gigabyte GC-WB150N oraz przesyłając plik z telefonu Nokia C3-01 na dysk. Wyniki testów widzą Państwo poniżej:

w7

Ostatni test jaki wykonaliśmy, to test odczytu programem HD Tune oraz test odczytu i zapisu programem ATTO Disk Benchmark podczas podłączenia urządzenia kablem USB. Test programem HD Tune odbył się dla próbki o wielkości 64KB. Wyniki prezentują załączone wykresy:

atto

hd tune

Przenośny dysk SSD Transcend zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Jest to produkt dopracowany: dobrze wykonany, funkcjonalny i z dobrym wsparciem technicznym. Obsługa jest prosta i przede wszystkim możliwy dostęp na niemal każdej platformie, nie ważne czy będzie to starszy telefon, czy nowy smartphone. Szkoda, że nie ma w zestawie polskojęzycznej instrukcji obsługi, natomiast jedyną istotną wadą jest brak wsparcia dla USB 3.0.

blog comments powered by Disqus
Transcend StoreJet Cloud [TEST]