PODPOWIEDZI:

Apple iPhone 3GS [TEST]

Apple iPhone 3GS to zdecydowanie najlepszy gadżet obecnie dostępny na rynku. Przeznaczony jest głównie dla ludzi młodych, chcących mieć ciągły i łatwy dostęp do multimediów czy internetu a zintegrowany akcelerator graficzny potrafi w momencie

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • duża szybkość działania
 • wysokiej jakości wyświetlacz
 • moduł AGPS zintegrowany z kompasem
WADY
 • zamknięty dla użytkownika system operacyjny
 • brak lampy błyskowej
 • konieczność korzystania z iTunes

Apple iPhone 3GS to trzeci model z najbardziej pożądanej na całym świecie serii telefonów komórkowych. Ten mający premierę w czerwcu 2009 roku produkt jest obecnie najbardziej dopracowanym oraz najszybszym urządzeniem ze wszystkich iPhone’ów, a jego charakterystyczny design stał się rozpoznawalną wizytówką firmy Apple.

iPhone 3GS

Wygląd/obudowa

Wygląd iPhone’a 3GS praktycznie niczym się nie różni od wyglądu swojego poprzednika, iPhone’a 3G. Te same smukłe kształty, idealnie i precyzyjnie wykonana obudowa z wysokiej jakości materiałów – wszystko to sprawia, że chcemy stać się jego posiadaczem. Dzięki niewielkim gabarytom, a zwłaszcza grubości wynoszącej zaledwie 12.3mm, świetnie leży w dłoni oraz idealnie wpasuje się do każdej kieszeni czy torebki. Jedyną rzeczą do której można się przyczepić to zauważalna masa (135g). Producent zapewnia dwie wersje kolorystyczne telefonu: czarną i białą, ale nie ważne którą wybierzemy, obudowa i tak zawsze będzie pokryta naszymi odciskami palców.

Dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 3.5” i rozdzielczości 320x480 pikseli to jedna z najważniejszych i najdroższych części telefonu. Jakość wyświetlania obrazu jest naprawdę oszałamiająca. Wysoki kontrast, świetne nasycenie kolorów oraz szeroki kąt patrzenia bezpośrednio przekładają się na ogromną czytelność, a wbudowany czujnik oświetlenia potrafi dostosować jasność podświetlania w zależności od zewnętrznych warunków oświetleniowych.

iPhone 3GS

Nowością w Apple iPhone 3GS jest powłoka na ekranie minimalizująca efekt zostawiania odcisków palców. W rzeczywistości ciężko stwierdzić czy działa ona prawidłowo gdyż odciski zostawiane są zawsze, ale jedno jest pewne – dzięki powłoce, w porównaniu z poprzednimi modelami, ekran troszkę bardziej odbija światło.

Klawiatura w iPhone 3GS to głównie wirtualna, wyświetlana na ekranie wyświetlacza klawiatura dotykowa. Jest to obecnie jedna z najlepszych klawiatur programowych na świecie. Wyświetlane klawisze są duże i bardzo proste w obsłudze. Ponad to specjalny algorytm korygujący potrafi wykryć błędnie naciśnięty klawisz i automatycznie poprawić pisany wyraz.

Dopełnieniem do klawiatury ekranowej jest klasyczny przycisk powrotu, którego naciśnięcie powoduje natychmiastowy przejście do głównego menu. Dodatkowo na obwodzie obudowy umieszczone są przyciski regulacji głośności, przycisk włączenia zasilania oraz bardzo sprytnie pomyślany przycisk wyciszania głośników – nie ma potrzemy wchodzenia w menu i szukania odpowiedniej opcji – wystarczy przesunąć przycisk na odpowiednią pozycję i zostaje włączona wibracja.

iPhone 3GS

Jedną z ważniejszych funkcji nowego dziecka Apple jest odtwarzacz muzyki. Muzykę można słuchać poprzez wbudowane głośniczki, co niestety nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na jakość, lub przez naprawdę świetnej jakości słuchawki. Jedyną zaletą głośników jest ich spora moc – generowany dźwięk potrafi obudzić śpiącego niedźwiedzia.

Jaki smartfon kupić? >>>

Kupując iPhone 3GS otrzymamy niewielki, zaprojektowany bez przepychu kartonik. W jego środku znajdziemy telefon, ładowarkę sieciową, kabelek USB do podłączenia z komputerem, zestaw słuchawkowy oraz krótką i przejrzystą instrukcję typu QuickStart.

Funkcje

Apple iPhone 3GS został zbudowany w oparciu o procesor Samsung S5PC100 taktowany zegarem 600MHz – jest to prawie 200MHz więcej niż w przypadku wcześniejszego modelu! Procesor współpracuje z 256MB pamięci operacyjnej RAM oraz, w zależności od modelu, 16GB lub 32GB pamięci danych Flash. Konfigurację uzupełnia akcelerator graficzny PowerVR SGX wspierający technologię OpenGL ES 2.0 – takiej elektroniki może pozazdrościć niejeden smartphone.

Część komunikacyjna również jest imponująca. Telefon wyposażono w następujące moduły:

 • GSM/EDGE pracujące w częstotliwościach 850/900/1800/1900MHz,
 • UMTS/HSDPA 7.2 na częstotliwościach 850/1900/2100MHz,
 • Wi-Fi 802.11b/g
 • Bluetooth 2.1 EDR,
 • USB 2.0 do połączenia z komputerem.

Zaawansowana elektronika kontrolowana jest przez system operacyjny iPhone OS w wersji 3.0. Jest to prawdopodobnie najłatwiejszy w obsłudze i najszybszy system na telefony komórkowe. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna – większość aplikacji znajduje się bezpośrednio na pulpicie. Ilość ustawień ograniczona jest do niezbędnego minimum. Płynne, animowane przechodzenie pomiędzy kolejnymi ekranami cieszy oko. Dzięki dużym ikoną i inteligentnemu przewijaniu zawartości menu, nawigacja kciukiem staje się dziecinnie prosta. Ani razu nie zdarzyła się sytuacja aby telefon się na moment przywiesił czy zwolnił. Niestety są też minusy systemu – jest on totalnie zamknięty dla użytkownika. Przegrywane na telefon pliki „gdzieś” się przegrywają, przegrywana na telefon muzyka „gdzieś” sobie siedzi w pamięci, gry i programy same się „gdzieś” instalują. Dla zwykłego zjadacza chleba nie będzie to żaden problem, ale ktoś kto lubi wiedzieć co gdzie leży w jego telefonie nie będzie zadowolony takim rozwiązaniem.

iPhone 3GS

iPhone 3GS trafia do użytkownika z podstawowym pakietem oprogramowania. Po pierwszym uruchomieniu telefonu znajdziemy w nim przede wszystkim takie programy jak obsługa SMS/MMS, kalendarz, przeglądarkę zdjęć, odtwarzacz filmów z YouTube, odtwarzacz muzyki iPod czy notatnik. Jeśli chcemy dodatkowe aplikacje to niestety jedynym rozwiązaniem jest pobranie ich z internetowego sklepu iStore obsługiwanego zarówno z poziomu telefonu jak i komputera PC (poprzez iTunes). Niestety większość tych „lepszych” programów jest płatna, ale na szczęście można znaleźć również darmowe.

Jednym z ważniejszych gadżetów umieszczonych wewnątrz iPhone’a 3GS jest odbiornik nawigacji satelitarnej AGPS, współpracujący z oprogramowaniem nawigacyjnym Google Maps. Uzupełnieniem nawigacji jest elektroniczny kompas, dzięki któremu analizowanie mapy stało się dziecinnie proste. Jedynym problemem w trakcie użytkowania nawigacji jest samo Googl Maps, które do prawidłowego działania potrzebuje dostępu do internetu – aktualne mapy pobierane są na bieżąco.

Nowy iPhone 3GS to między innymi lepszy aparat fotograficzny. Projektanci zdecydowali się na użycie matrycy o rozdzielczości 3.1MPix. Dodano również funkcję autofocus oraz automatyczną korekcją bieli. Zdjęcia wychodzą dobrze ale pod warunkiem że robimy je w dobrze oświetlonych miejscach – niestety znów zapomniano o lampie błyskowej. Cyfrowym aparatem można zarówno robić zdjęcia ja i kręcić filmy wideo.

iPhone 3GS

Zdecydowanie najsłabszym ogniwem telefonu jest jego bateria. Według producenta jej pełne naładowanie wystarczy do 12 godzin rozmowy oraz o 300 godzin czuwania. W przypadku korzystania z funkcji odtwarzacza muzyki, bateria pozwoli nam na 30 godzin ciągłego grania.

Podsumowanie

Apple iPhone 3GS to zdecydowanie najlepszy gadżet obecnie dostępny na rynku. Przeznaczony jest głównie dla ludzi młodych, chcących mieć ciągły i łatwy dostęp do multimediów czy internetu a zintegrowany akcelerator graficzny potrafi w momencie przekształcić telefon w konsolę do gier. Niestety nie obyło się bez wad… Duży apetyt na energię będzie ciągnął za sobą częste doładowania baterii.

blog comments powered by Disqus