PODPOWIEDZI:

Zalman ZM-K380 [TEST]

Zalman ZM-K380 to zestaw klawiatury i myszki w przystępnej cenie około 60zł. Czego możemy spodziewać się w tej cenie?

Zalman ZM-K380

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Cicha praca
  • Komfortowy układ klawiszy (duży Enter, Backspace oraz Shift`y)
  • Dobra jakość wykonania
WADY
  • Tylko podstawowa funkcjonalność

W skład zestawu wchodzi tradycyjna klawiatura o takim samym oznaczeniu jak cały zestaw (ZM-K380) oraz myszka ZM-M150.

fot7

fot1

Klawiatura posiada tradycyjny układ klawiszy z dużym Enterem oraz Backspace, a także pełną klawiaturę numeryczną.

fot10

Układ klawiszy Insert, Home, End itd. jest również tradycyjny (trzy klawisze w dwóch rzędach). Diody sygnalizujące aktywne klawisze Num Lock, Caps Lock oraz Scrol Lock umieszczone zostały w kolumnie zaraz nad klawiszem Num Lock, a tuż obok widnieje duże logo producenta.

fot11

Niestety, ale na klawiaturze nie uświadczymy żadnego klawisza funkcyjnego dodatkowego, a klawisze od F1 do F12 nie mają przypisanej żadnej innej opcji poza swoją podstawową.

Myszka ZM-M150 jest wyprofilowana dla osób prawo jak i leworęcznych. Górny plastik jest matowy i się nie śliska. Boki są żłobione, plastikowe. Myszka leży pewnie w dłoni.

fot2

fot4

Gryzoń porusza się po powierzchni na czterech dosyć małych teflonowych ślizgaczach, jednak poślizg myszki nie budzi większych zastrzeżeń zarówno po blacie biurka, jak i po podkładkach wykonanych z tworzywa czy materiału.

fot6

I klawiatura i myszką są przewodowe, ich kable są dostatecznie długie (1,5m), elastyczne lecz dosyć cienkie. Są to urządzenia zgodne z interfejsem USB 2.0.

Wykonanie obydwu urządzeń nie budzi zastrzeżeń. Plastik jest dobrze spasowany, sztywny i nie jest podatny na zabrudzenia.

Zalman w klawiaturze zastosował nowej konstrukcji gumki, dzięki czemu ta jest cicha, przyciski się nie zacinają nawet podczas intensywnego użytkowania, a jak zapewnia również producent, klawisze są dzięki temu bardzo wytrzymałe (nawet do 10 milionów kliknięć).

Optyczna myszka została wyposażona w sensor znany nam już z modelu M400: Pixart PAN3512DK. Czułość została ustawiona przez producenta na 1000DPI.

Czas na kilka słów odnośnie praktycznej strony urządzeń. Klawiatura posiada jedynie podstawową funkcjonalność oraz regulację położenia w dwóch płaszczyznach.

Całość konstrukcji oparta jest w zasadzie tylko o dwie gumowe nóżki, które niestety nie zapewniają należytego trzymania sprzętu na blacie biurka i klawiatura dość łatwo się przesuwa. Podczas pisania same klawisze spisywały się świetnie, są ciche i się nie przycinają, jednak komfort pisania zwłaszcza na dłuższą metę pozostawia trochę do życzenia. Po dłuższej pracy mogą boleć nadgarstki. Pozytywną stroną klawiatury jest jej sztywność, oraz odporność na zabrudzenia.

fot8

Myszka działa precyzyjnie. Mimo małych ślizgaczy porusza się sprawnie. Na pochwałę zasługuje wyprofilowanie boków gryzonia. Dzięki żłobieniom M150 leży pewnie w dłoni. Rolka umożliwia precyzyjne przewijanie, czy np. wybór broni w grach. Grzechotka jest dobrze dobrana, a opór odpowiedni. Powierzchnia rolki została wykonana z miękkiej gumy, dzięki czemu mimo iż ta nie jest fakturowana nie ślizga się nawet po dłuższej pracy.

fot5

Zestaw Zalman ZM-K380 jest propozycją godną uwagi dla użytkowników oczekujących dobrego wykonania i niezawodności. Jest to produkt dla tych, którym wystarczy jedynie podstawowa funkcjonalność i nie oczekują od swoich peryferiów nic więcej. Trochę szkoda, że w zestawie za około 60zł nie znalazł się ani jeden przycisk funkcyjny, czy chociażby funkcje dodatkowe ukryte w klawiszach od F1 do F12. Ogólna ocena naszej redakcji to 3,5 gwiazdki.

blog comments powered by Disqus
Zalman ZM-K380 [TEST]