PODPOWIEDZI:

Fujifilm Finepix S1500 [TEST]

Fujifilm FinePix S1500 to aparat kompaktowy oferujący pełny tryb manualny, jak też sporo automatycznych mechanizmów wspomagających fotografowanie, w tym stabilizację obrazu.

Fujifilm Finepix S1500

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • zwarta i ergonomiczna konstrukcja z dobrym uchwytem
  • dość jasny obiektyw z 12-krotnym zoomem optycznym
  • dobry wizjer elektroniczny
WADY
  • możliwość pracy w trybie w pełni manualnym
  • zasilanie z ogniw AA

Fujifilm FinePix S1500 to aparat kompaktowy należący do klasy hiperzoom, oferuje bowiem 12-krotny zoom optyczny. Urządzenie jest na rynku od marca 2009 roku; w zamyśle producenta jest adresowane dla całej rodziny, oferuje bowiem i tryb manualny, jak też sporo automatycznych mechanizmów wspomagających fotografowanie, w tym stabilizację obrazu. W pudełku z S1500 znajdziemy – oprócz samego aparatu – pokrywkę obiektywu (niestety typu nakładanego), pasek, dwa kable (USB i A/V) oraz dwie płyty CD-ROM (jedna z instrukcją, druga z oprogramowaniem FinePix Viewer). Wyposażenia dopełniają cztery baterie AA, bowiem takie ogniwa są źródłem energii dla tego modelu Fujifilm. Niedopatrzeniem jest brak instrukcji obsługi w formie drukowanej – powinna się znaleźć choć kilkustronicowa informacja na temat podstaw posługiwania się aparatem.

Fujifilm Finepix S1500

Urządzenie ma dość zwartą konstrukcję, w której wyraźnie dominują obiektyw i wystający mocno do przodu, wyprofilowany uchwyt pokryty materiałem antypoślizgowym (identycznie wykończona jest tylna ścianka). Ta solidność wyglądu przekłada się na wygodę użytkowania: mimo że mały palec nie mieści się na uchwycie, to aparat dobrze leży w dłoni i łatwo jest operować przyciskami.

Sercem aparatu fotograficznego jest matryca CCD o efektywnej rozdzielczości 10 megapikseli (rozmiar fizyczny 1/2,3 cala) i czułości zmiennej w przedziale od 64 do 1600 ISO (przy rozdzielczości zredukowanej do trzech megapikseli można też używać wartości 3200 i 6400 ISO). Obiektyw S1500 to hiperzoom Fujinon o ogniskowej zmiennej w zakresie 33–396 mm (odpowiednik dla formatu małobrazkowego) przy otworze względnym z przedziału f/2.8–5. W trybie makro można fotografować od odległości dwóch centymetrów, tryb normalny wymaga natomiast zachowania odstępu co najmniej 40 cm. Migawką można sterować w przedziale od 1/2000 s do 8 s.

Fujifilm Finepix S1500

Fujifilm FinePix S1500 zapisuje – jak zdecydowana większość aparatów tej klasy – wyłącznie pliki JEPG. Miejscem przechowywania danych są karty SD/SDHC oraz wewnętrzna pamięć urządzenia o pojemności 23 MB. Maksymalna rozdzielczość rejestrowanego obrazu to 3648 x 2736 pikseli. Oprócz standardowych proporcji 4:3, można też zapisać zdjęcie w formacie 3:2. Kompakt rejestruje również filmy AVI w dwóch rozdzielczościach: 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli, w obu wypadkach przy 30 kl./s.

Obudowa aparatu wykonana jest z czarnego tworzywa, które fakturą przypomina nieco metal. Korpus S1500 cechuje się odpornością na zarysowania i pozostawianie odcisków palców. Jak wspomniano na początku, aparat ten ma zwartą budowę, czego potwierdzenie znajdziemy w jego fizycznych gabarytach: 102,5 x 73 x 67,8 mm. Masą nie odbiega natomiast od przeciętnej: 323 g. Elementem charakterystycznym aparatu jest oczywiście obiektyw, ale ten model FinePiksa wyróżnia się także pokrętłem wyboru trybu i elektronicznym wizjerem. Wyświetlacz LCD (przekątna 2,7 cala) jest nieco zagłębiony w stosunku do płaszczyzny obudowy, co z jednej strony utrudnia czyszczenie go, ale z drugiej daje dodatkową ochronę przez uszkodzeniami.

Wszystkie elementy aparatu są umieszczone w sposób standardowy, a przyciski są łatwo dostępne. Przód obudowy zajmują rzecz jasna obiektyw, lampa błyskowa o podnoszonej konstrukcji oraz mikrofon i dioda doświetlająca. Po lewej stronie są głośnik i przycisk do włączania lampy błyskowej, a po prawej jest tylko – schowane pod osłonką – uniwersalne gniazdo USB i A/V. Dół S1500 to gwint do statywu oraz pokrywa gniazda akumulatorów i slotu kart pamięci. Zamocowanie stopki statywu uniemożliwia dostęp do baterii i nośnika danych, co oczywiście jest niewygodne, ale nie może zostać uznane za błąd w konstrukcji. Ewidentną omyłką projektową są natomiast uchwyty do mocowania paska: dwoje solidnych, metalowych uszu wystaje bowiem na boki aparatu, skutecznie utrudniając postawienie go w pionie np. na stole.

Fujifilm Finepix S1500

Górna część S1500 to nie tylko standardowe elementy (spust migawki, dźwignia zoomu, włącznik), ale także pokrętło wyboru trybu i przyciski do aktywowania mechanizmów stabilizacji obrazu oraz do wykrywania twarzy i redukcji efektu czerwonych oczu. Na tylnej ściance aparatu jest wspomniany już, zagłębiony w stosunku do płaszczyzny obudowy, wyświetlacz LCD, charakteryzujący się dobrą widocznością nawet przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Nad ekranem został umieszczony wizjer elektroniczny (bez korektora wady wzroku), a po jego prawej stronie przycisk do przełączania wyświetlania między LCD a wizjerem. Poza tym po prawej stronie jest kilka przycisków sterujących: wielokierunkowy przycisk uniwersalny, wywołanie menu, aktywacja trybu odtwarzania, zmiana sposobu pracy wyświetlacza lub cofanie, kompensacja ekspozycji oraz zmiana ustawień dla trybu robienia zdjęć. Używając klawiszy nie można mieć wątpliwości, kiedy zostały naciśnięte – próg reakcji jest bardzo dobrze dobrany.

Fujifilm Finepix S1500

Fujifilm FinePix S1500 pozwala wykonywać zdjęcia w trybach półautomatycznych i manualnym (P, A, S, M) oraz w pełni automatycznym z wykorzystaniem jednego z 14 dostępnych programów tematycznych. Fotografowanie wspomagają dodatkowo mechanizmy detekcji sceny, wykrywania twarzy, tryb śledzenia autofokusa oraz tzw. Instant Zoom, który pomaga wykonywać zdjęcia przy bardzo dużych zbliżeniach. Dostępna jest też opcja ręcznego ustawiania balansu bieli za pomocą wzorca.

Najlepsze aparaty fotograficzne >>>

Obraz można też rejestrować w trybie ciągłym, ale możliwość zapisania 15 klatek w przeciągu dwóch sekund jest okupiona zmniejszeniem rozdzielczości do dwóch megapikseli. Jeśli ta jakość nie jest zadowalająca, to przy rozdzielczości pięciu megapikseli aparat zarejestruje w serii sześć ujęć z szybkością 3,3 kl./s. Zmniejszenie rozdzielczości następuje także przy fotografowaniu w trybie panoramy, gdzie ostateczny kadr powstaje z trzech ujęć po trzy megapiksele każde. Aparatu używa się wygodnie, w czym na pewno pomaga należycie wyprofilowany uchwyt. Kadrowanie jest łatwe niezależnie od tego, czy korzystamy z wizjera, czy wyświetlacza LCD. Menu jest polskojęzyczne, ale mogłoby być jeszcze bardziej dopracowane.

Fujifilm Finepix S1500

Automatyka aparatu nie zawsze potrafi sobie poradzić z poprawnym doborem parametrów ekspozycji dla fotografowanej sceny. Trudniejsze warunki oświetleniowe (np. kadr pod światło) powodują, że bez ingerencji robiącego zdjęcie trudno jest osiągnąć poprawny rezultat. Ustawienie wysokiej czułości (nawet bez wchodzenia w zakres zmniejszenia rozdzielczości) powoduje z kolei pojawienie się wyraźnych szumów. Rejestrowane zdjęcia mają też aberracje chromatyczne (zwłaszcza przy dłuższych ogniskowych) i zniekształcenia beczkowate przy szerokich kątach widzenia.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Fujifilm Finepix S1500 [TEST]