PODPOWIEDZI:

Nikon Coolpix S220 [TEST]

Nikon Coolpix S220 jest eleganckim i łatwym w obsłudze kompaktem. Wydaje się być dobrą propozycją dla początkujących amatorów, którzy cenią wygodę i łatwość obsługi, a przy okazji jest tańszą opcją w tej serii aparatów producenta.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • intuicyjna obsługa
  • łatwy i szybki dostęp do zmian ustawień kompensacji ekspozycji i samowyzwalacza
  • manualny pomiar balansu bieli
WADY
  • w ustawieniach automatycznych aparat sam podwyższa wartość ISO co skutkuje często dużymi szumami
  • brak ustawień manualnych

Nikon Coolpix S220 to jeden z najnowszych kompaktowych aparatów cyfrowych firmy Nikon, z serii aparatów stylowych. Premiera aparatu miała miejsce w lutym 2009r. Aparat jest przeznaczony dla fotoamatorów i przyciąga uwagę swoimi bardzo małymi rozmiarami. Inne propozycje tego producenta z tej serii charakteryzują się zdecydowanie bardziej stylowym wyglądem i są bardziej zaawansowane pod względem oferowanych funkcji, ale dużym plusem S220 jest niższa cena.

Dobre aparaty fotograficzne >>>

Nikon Coolpix S220

Nikon Coolpix S220 jest wyposażony w matrycę o rozdzielczości 10 milionów efektywnych pikseli o rozmiarze 1/2,33 cala oraz obiektyw NIKKOR z 3-krotnym zoomem optycznym o długości ogniskowej 6,3-18,9 mm, co dla aparatu małoobrazkowego jest odpowiednikiem 35-105 mm. Inne charakterystyczne cechy aparatu to: system elektronicznej stabilizacji obrazu VR, system obróbki obrazu EXPEED oraz funkcja wykrywania ruchu kompensująca ruchy aparatu i przemieszczanie się fotografowanych obiektów. Producent chwali się także zaawansowanym trybem autofokusa z priorytetem twarzy oraz redukcją efektu czerwonych oczu. Aparat wyposażony jest w niewielką pamięć wewnętrzną - ok. 44 MB i obsługuje karty pamięci SD.

Nikon Coolpix S220

Co w pudełku?

W zestawie, oprócz aparatu, znajdą się:

  • pasek,
  • akumulator jonowo-litowy EN-EL10,
  • ładowarka,
  • kable USB i audio-wideo,
  • oraz płyta CD z oprogramowaniem.

Wygląd

Aparat jest mały, lekki i smukły. Może nawet za mały, ale to już kwestia zarówno gustu, jak i przyzwyczajenia. Nikon Coolpix S220 jest dostępny na polskim rynku w 5 kolorach: zielonym, różowym, niebieskim, fioletowym oraz czarnym. Obudowa jest odporna na zabrudzenia i ślady palców.
Na przedniej ściance aparatu znajduje się niewielki, schowany w całości w obudowie obiektyw oraz lampa błyskowa. Na górnej ściance umieszczony jest włącznik oraz przycisk spustu migawki z pierścieniem służącym do regulowania zoomu. Dzięki temu, że włącznik nie wystaje poza obudowę, zminimalizowane jest ryzyko, że aparat znajdujący się w kieszeni lub torebce przypadkowo zostanie włączony.

Pomagamy w wyborze aparatu fotograficznego >>>

Na tylnej ściance umieszczony jest 2,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 150.000 pikseli. Ekran jest pokryty powłoką przeciwodblaskową, co poprawia widoczność, szczególnie w warunkach plenerowych. Ekran nie jest jednak odporny na ślady palców.

Nikon Coolpix S220

Pozostałe przyciski do obsługi aparatu znajdują się po prawej stronie ekranu. Są to: przycisk trybu odtwarzania oznaczony ikoną aparatu oraz przycisk odtwarzania oznaczony trójkątem. Poniżej znajduje się wybierak wielofunkcyjny z przyciskiem OK. Na dole kolejne dwa przyciski: przycisk MENU oraz przycisk usuwania oznaczony ikoną kosza.
Na dolnej ściance aparatu umieszczone jest gniazdo karty pamięci oraz komora baterii, a także złącze zasilania. Przyciski są rozmieszczone w sposób ergonomiczny, a aparat dobrze leży w dłoni.

Obsługa aparatu

Aparat jest łatwy i intuicyjny w obsłudze. Nowy Nikon Coolpix S220 nie powinien sprawiać kłopotów w obsłudze początkującym użytkownikom.
Użytkownik ma do wyboru wiele języków menu łącznie z językiem polskim. Funkcje są opisane słownie bądź oznaczone łatwymi do interpretacji ikonami.
Po naciśnięciu przycisku trybu fotografowania uzyskujemy dostęp do menu trybu fotografowania. Zdjęcia można przeglądać po naciśnięciu przycisku odtwarzania oznaczonego typową ikoną z trójkątem - naciśnięcie powoduje przejście do trybu odtwarzania. Aby wrócić do robienia zdjęć, można ponownie nacisnąć przycisk wyboru trybu fotografowania, bądź też przycisnąć spust migawki, co bardzo ułatwia fotografowanie.
Aparat może pracować w trybie automatycznym, w trybie programów tematycznych, z wykorzystaniem funkcji „uśmiech" lub też w trybie nagrywania filmów.

Pracując w trybie fotografowania lub w trybie odtwarzania, po naciśnięciu przycisku MENU uzyskujemy dostęp do menu odpowiedniego trybu. Wybierak funkcyjny oferuje nam wybór trybu pracy lampy błyskowej oraz przełączenie w tryb makro. Dodatkowo uzyskujemy szybki dostęp do funkcji samowyzwalacza oraz do kompensacji ekspozycji. Ta ostatnia funkcja to duży plus aparatu, dzięki któremu, w razie potrzeby, można szybko skorygować parametry ekspozycji.

Nikon Coolpix S220

Funkcje aparatu

Aparat jest łatwy w obsłudze. Tak jak napisano wcześniej, oferuje 3 tryby fotografowania. W trybie automatycznym użytkownik ma dostęp do ustawień trybu obrazu, balansu bieli, zdjęć seryjnych oraz opcji kolorów, dlatego jest to tryb polecany dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą mieć możliwość ustawienia samodzielnie pewnych parametrów. Dużym plusem aparatu jest manualny pomiar balansu bieli. W tym trybie użytkownik może także ustawić wybraną czułość od 80 do 2000 ISO. Warto korzystać z tej funkcji, gdyż w przypadku ustawienia automatycznego, aparat w gorszych warunkach sam podnosi ISO, co w efekcie daje zdjęcia z szumami. Szumy przy wyższych wartościach ISO są chyba największą wadą tego modelu, dlatego warto, w zależności od sytuacji, albo włączać wymuszane użycie lampy błyskowej, albo fotografować z użyciem statywu.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

W trybie automatycznym można wykonywać nie tylko zdjęcia pojedyncze, ale także wybrać w menu następujące opcje: zdjęcia seryjne, najlepsze zdjęcie (BSS - kiedy to aparat robi kilka zdjęć i wybiera najlepsze), serie 16 zdjęć, czyli kolejno wykonanych i przedstawionych w formie jednego pliku jpg 16 zdjęć, oraz interwałometr. Dzięki tej ostatniej funkcji możemy wykonywać zdjęcia co 30 s, 1 min, 5 min bądź też co 10 min. Aparat ustawiony na statywie możne pomóc nam w obrazowaniu przyrody. Nie jest to funkcja niezbędna, ale na pewno stanowi miły dodatek. Niestety aparat nie oferuje manualnych ustawień takich parametrów, jak czas otwarcia migawki oraz wartość przesłony.

Nikon Coolpix S220

Drugi tryb fotografowania to tryb programów tematycznych. Dostępnych jest 16 programów: wybór automatyczny, portret krajobraz, sport, portret nocny, przyjęcia/wnętrza, plaża/śnieg, zachód słońca, zmierzch/świt, krajobraz nocny, makro, żywność, muzeum, sztuczne ognie, kopiowanie, zdjęcie pod światło oraz zdjęcie panoramiczne. Pojedyncze zdjęcia wykonane w trybie panoramicznym mogą być potem połączone w jedno z pomocą dostarczonego przez producenta programu Panorama Maker. Natomiast tryb Żywność zapewnia bezpośredni dostęp do ustawienia balansu bieli podczas robienia zdjęcia. W tym trybie można także wybrać funkcje nagrywania dźwięku.

Kolejny tryb fotografowania to tryb „usmiech". Aparat wykrywa, czy twarz wybrana z priorytetem twarzy jest uśmiechnięta i automatycznie włącza spust migawki. W tym miejscu warto napisać więcej o priorytecie twarzy. Jest to funkcje domyślna ustawień autfokusa. Aparat wykrywa do 12 twarzy na jednym zdjęciu i precyzyjnie ustawia na nich ostrość, bez względu na ich położenie w kadrze.

Nikon Coolpix S220

Aparat Nikon Coolpix S220 umożliwia dodatkowo nagrywanie filmów, a w trybie odtwarzania - także obróbkę wykonanych zdjęć. Użytkownik ma do dyspozycji następujące funkcje: szybki retusz, w którym aparat tworzy kopie ze skorygowanym kontrastem i nasyceniem barw, korektę jasności D-lighting oraz wykonanie miniatury zdjęcia.

Zdjęcia

Aparat wykonuje zdjęcia w dobrej jakości, w dobrych warunkach oświetleniowych bez dużych kontrastów. Poprawnie odwzorowuje wtedy kolory oraz mierzy światło. Dzięki temu, że zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych są udane, aparat nadaje się do zdjęć plenerowych.

W gorszych warunkach oświetleniowych aparat przy ustawieniach automatycznych sam podnosi wartość ISO, co skutkuje znacznymi szumami. Wydaje się, że w trybie automatycznym aparat raczej dużo częściej podnosi czułość, niż pozwala sobie na użycie lampy błyskowej. Użytkownik może przeciwdziałać efektowi podnoszenia ISO w trybie automatycznym, ustawiając stałą wybraną czułość, przy której jakość zdjęcia jest jeszcze zadowalająca. Sam efekt szumów przy wysokich ustawieniach ISO wydaje się być jednak akceptowalny, jak na aparat tej klasy.

Nikon Coolpix S220

Zdjęcia nocne w trybie automatycznym dają szumy - lepiej wychodzą robione ze statywu przy ustawionych niskich wartościach ISO.
W warunkach kontrastowych nie zawsze barwy są dobrze odwzorowane. Czasami zdjęcia są zbyt mało kontrastowe, szczególnie robione pod słońce.
Nikon Coolpix S220 dzięki funkcji autofokusa z priorytetem twarzy oraz dzięki sprawnej redukcji czerwonych oczu, nadaje się bardzo dobrze do zdjęć portretowych. Aparat dobrze radzi sobie w trybie makro - ostrzy o odległości ok. 10 cm.
Nie zawsze zdjęcia wykonane z domyślnymi ustawieniami trybu automatycznym są udane, dlatego warto zapoznać się z bardziej zaawansowanymi opcjami, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Podsumowanie

Nikon Coolpix S220 jest eleganckim i łatwym w obsłudze kompaktem. Wydaje się być dobrą propozycją dla początkujących amatorów, którzy cenią wygodę i łatwość obsługi, a przy okazji jest tańszą opcją w tej serii aparatów producenta.

blog comments powered by Disqus