PODPOWIEDZI:

Olympus mju TOUGH 6010 [TEST]

Olympus mju TOUGH-6010 jest ciekawą propozycją dla osób, które nie chcą rozstawać się z aparatem fotograficznym podczas uprawiania sportów (zwłaszcza wodnych).

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • wodoodporny, wstrząsoodporny oraz mrozoodporny
  • atrakcyjna stylistyka
WADY
  • mało wydajny tryb zdjęć seryjnych

Olympus mju TOUGH-6010 to aparat kompaktowy, który wyróżnia się ciekawym designem, wodoszczelnością, odpornością na upadki oraz mróz. Urządzenie zaprezentowano w lipcu 2009 roku adresując je przede wszystkim do osób, które nie chcą rozstawać się z aparatem fotograficznym podczas uprawiania sportów (zwłaszcza wodnych). Model ten, będący bliźniaczą konstrukcją dla TOUGH-6000, nadaje się także dla dzieci, ponieważ jego wytrzymała obudowa zniesie mniej łagodne traktowanie. W pudełku z aparatem znajdziemy – oprócz samego urządzenia i akumulatora – pasek, ładowarkę z kablem zasilającym, kable USB i A/V, adapter karty microSD, instrukcję obsługi oraz płytę CD-ROM z oprogramowaniem Olympus Master 2. Cechy charakterystyczne TOUGH-6010 to niewysuwany z obudowy obiektyw oraz obłe kształty, które ułatwiają robienie zdjęć podwodnych.

Rankingi aparatów fotograficznych >>>

Olympus mju TOUGH 6010

Rdzeniem aparatu jest matryca CCD o efektywnej rozdzielczości 12 megapikseli (rozmiar fizyczny1/2,33 cala), która umożliwia korzystanie z czułości w zakresie od 64 do 1600 ISO. TOUGH-6010 ma wbudowany obiektyw z 3,6-krotnym zoomem (10 soczewek w 8 grupach, dwa elementy asferyczne), którego ogniskowa może się zmieniać w zakresie od 28 do 102 mm (ekwiwalent dla filmu małoobrazkowego) przy otworze względnym z przedziału f/3.5–5.1. W trybie supermakro można fotografować obiekty w odległości dwóch centymetrów; w trybie normalnym ostrzenie rozpoczyna się od 50 cm. Czas otwarcia migawki jest regulowany od 1/2000 s 1/4 s, a w trybie nocnym do 4 s.

Porównywarka aparatów fotograficznych

Zdjęcia rejestrowane przez Olympusa TOUGH-6010 mogą być zapisane jako pliki JPEG w siedmiu rozdzielczościach (maks. to 3968 x 2976 pikseli), przy czym tylko w jednym wypadku proporcje odbiegają od wartości 4:3 (16:9 dla 1920 x 1080). Aparatem możemy oczywiście także filmować. Maksymalna rozdzielczość wideo to 640 x 480 punktów przy 30 kl./s, a ograniczeniem długości nagrania jest wyłącznie pojemność aktualnie używanego nośnika (pojedynczy plik nie może być większy niż 2 GB). Wszystkie pliki przechowywane są na kartach microSD/microSDHC, xD lub w wewnętrznej pamięci urządzenia (45 MB).

Olympus mju TOUGH 6010

Olympus mju TOUGH-6010 jest dostępny w jednym z trzech kolorów: szarym, czerwonym i turkusowym. Jego wymiary są typowe dla kompaktów: 95,3 x 63,4 x 22,4 mm. Od przeciętnej aparat nie odbiega też masą, bowiem bez baterii i karty pamięci waży 149 gramów. Charakterystycznym elementem tego modelu jest oczywiście obiektyw, który z racji przeznaczenia aparatu na stałe w całości schowany jest w korpusie i umieszczony w narożniku urządzenia.

Jak kupić najlepszy aparat fotograficzny? >>>

Nie licząc położenia obiektywu, poszczególne elementy aparatu są rozmieszczone w sposób standardowy. Z przodu obudowy zamontowano lampę błyskową, mikrofon i diodę podświetlającą. U góry są tylko włącznik i spust migawki. Komora na akumulator i slot na karty pamięci zostały umieszczone na spodzie urządzenia, gdzie towarzyszą gwintowi do statywu (niestety wykonanemu z tworzywa).

Olympus mju TOUGH 6010

Lewy bok Olympusa TOUGH-6010 jest pusty, natomiast prawy mieści głośnik, uchwyt do paska i gniazdo uniwersalne (USB, A/V i zasilanie) przykryte klapką. Na tylnej ściance najbardziej zauważalnym elementem jest oczywiście ekran LCD (HyperCrystal III, przekątna 2,7 cala, 230 tys. punktów), który charakteryzuje się dobrą jakością wyświetlanego obrazu. Oprócz tego wzrok przyciąga pokrętło wyboru trybu umożliwiające szybkie przełączanie się między podstawowymi funkcjami aparatu. Pozostałe elementy należą do kanonu: przyciski zoomu, uniwersalny przycisk wielokierunkowy oraz cztery klawisze (wywołanie menu, przełączanie między odtwarzaniem a fotografowaniem, obsługa trybu pracy ekranu i wyświetlanie pomocy oraz daty i godziny, kasowanie plików plus dodatkowe funkcje sterujące). Wszystko to klarownie opisane i niesprawiające problemów w obsłudze. Klawisze są niewielkie, ale łatwo je nacisnąć, a przy tym ich skok jest tak dobrany, że nie można mieć wątpliwości, czy aparat zareagował.

TOUGH-6010 nie należy do kompaktów z najszybszym trybem zdjęć seryjnych. Jeśli użytkownik godzi się na zredukowanie rozdzielczości fotografii do trzech megapikseli, to ten model Olympusa jest w stanie zapisać 5 kl./s (maks. 11 kadrów). Gdy jednak przychodzi do wykorzystania pełni możliwości matrycy, to trzeba pogodzić się z faktem, że w ciągu sekundy aparat zarejestruje zaledwie 0,99 klatki (maks. 21 ujęć w jednym ciągu). Wartości te nie są jednak tak istotne dla tego urządzenia. TOUGH-6010 – zgodnie ze swoją nazwą – to przecież model wodoodporny (można go bezkarnie zanurzyć na głębokość do trzech metrów), wytrzymały (niegroźny mu upadek z wysokości do półtora metra) i odporny na zamarzanie (do -10°C).

Olympus mju TOUGH 6010

Jego użytkownicy z pewnością docenią też możliwość sterowania aparatem za pomocą lekkich uderzeń palców w obudowę – system ten nazywa się TAP Control. Przełączanie w tryb makro, zmiana sposobu pracy lampy błyskowej oraz wywoływanie trybu odtwarzania – takie opcje są dostępne po lekkim puknięciu w określone miejsce aparatu. Ten sposób sterowania zaprojektowano z myślą o ułatwieniu obsługi sprzętu np. w rękawiczkach. TOUGH-6010 ma kilka funkcji, które ułatwiają wykonanie poprawnego technicznie zdjęcia. Przede wszystkim ma mechaniczną stabilizację obrazu dla matrycy. Wspomniana technologia kompensacji cienia zapewnia uzyskanie optymalnego poziomu kontrastu na całej powierzchni kadru. Pomocą są tryb inteligentnej automatyki (identyfikuje fotografowany motyw i automatycznie dobiera ustawienia aparatu do jednego z pięciu powszechnie fotografowanych rodzajów scen) oraz tryb piękna (wygładza podczas fotografowania kolorystykę skóry fotografowanej osoby, dzięki czemu cera zyskuje na zdjęciu bardziej równomierną tonację). Zestaw uzupełniają funkcje detekcji twarzy (rozpoznaje w kadrze do 16 twarzy) i wykrywania uśmiechu.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Olympus mju TOUGH 6010

Układ i wygląd menu są bez zarzutu – mju TOUGH-6010 został wyposażony w wielojęzyczne menu (w tym oczywiście w języku polskim), którego wszystkie elementy są czytelne i pogrupowane w logiczne bloki. Interesująco rozwiązano sposób wyboru stopnia kompensacji ekspozycji: aparat po prostu pokazuje na ekranie poszczególne warianty kadrowanej sceny, co pozwala lepiej ocenić, która korekta przyniesie lepsze efekty. Ułatwieniem jest też tryb tworzenia panoram z maksymalnie trzech fotografii oraz 19 programów tematycznych.

blog comments powered by Disqus
Olympus mju TOUGH 6010 [TEST]