PODPOWIEDZI:

HP DeskJet 2515 Ink Advantage [TEST]

HP DeskJet 2515 to najtańszy model z rodziny ekonomicznych urządzeń Ink Advantage. W porównaniu do wcześniej testowanego modelu 3515 nie posiada WiFi, ani uchylnego ekranu. Czy zatem nadrobi parametrami?

HP Deskjet 2515 Ink Advantage

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobra jakość wykonania
  • Niskie koszty wydruku fotografii
  • Krótki czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony
  • Dobra jakość wydruku czarno-białego
WADY
  • Średnia jakość skanów
  • Brak WiFi

Jakość wykonania jak i użyte materiały są dokładnie takie same, jak we wcześniej przez nas testowanym modelu 3515. Wielkość i waga samej drukarki są niemal identyczne, jak u starszego brata, jednak samo urządzenie jest mniej funkcjonalne.

HP DeskJet 2515 fot1

Najważniejsze różnice to: brak WiFi oraz brak uchylnego ekranu. Pozostałe parametry są według specyfikacji producenta identyczne. Można powiedzieć, że te urządzenia różnią się tylko tymi dwoma elementami. A jak z ceną? Model 2515 jest tańszy od 3515 o około 60zł. Obecnie najtańsze urządzenie z rodziny Ink Advantage kupimy już za cenę poniżej 200zł.

Z uwagi na brak wsparcia dla WiFi testy urządzenia przeprowadziliśmy na połączeniu przewodowym. Do pomiarów czasu druku użyliśmy stopera w telefonie komórkowym, natomiast do pomiaru poboru prądu wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems model 6907C.

HP DeskJet 2515 fot2

Pomiaru wydruku jednej strony dokonaliśmy na stronie A4 z tekstem mono. Schemat pomiarowy przyjęliśmy taki jak producent aby zweryfikować jego zapewnienia – pomiar pierwszej strony ze stanu uśpienia, pomiar wydruku w czasie jednej minuty – po wydrukowaniu jednej strony.

Pomiaru poboru prądu dokonaliśmy podczas normalnego drukowania, kserowania oraz podczas stanu uśpienia i gotowości.

HP DeskJet 2515 fot4

Z uwagi na fakt, iż nawet najtańsze urządzenia są coraz częściej wykorzystywane jako domowe foto-laby, jednym z ważniejszych testów był test wydruku fotografii w formacie 10X15. Zmierzyliśmy czas wydruku jednej fotografii (od czasu uśpienia) oraz ilość wydrukowanych zdjęć bez utraty jakości na jednym oryginalnym wkładzie.

HP DeskJet 2515 fot3

Wyniki testów

Pierwsza strona została wydrukowana po około 12 sekundach. Po tym czasie rozpoczęliśmy pomiar jednej minuty, po czym przeliczyliśmy wydrukowane zdjęcia. Urządzenie HP było w stanie wydrukować w ciągu jednej minuty 9 stron A4 z tekstem.

HP DeskJet 2515 fot5

Po tym teście, przystąpiliśmy do zmierzenia czasu kopiowania jednej strony mono A4. HP 2515 poradziła sobie z tym zadaniem w czasie około 14 sekund.

W czasie drukowania pobór prądu przez urządzenie wynosił zazwyczaj około 12W, ale maksymalnie sięgnął poziomu 15,5W. W trakcie kserowania średnie zużycie prądu wynosiło około 14W (poza drukowaniem dochodzi praca skanera). W stanie czuwania oraz gotowości produkt HP pobiera poniżej 3W (wartość graniczna naszego przyrządu pomiarowego).

Druk jednego zdjęcia w najlepszej jakości fotograficznej (4800x1200 dpi) zajął urządzeniu HP 1 minutę i 6 sekund. Na jednym pełnym wkładzie (HP650) jesteśmy w stanie wydrukować około 61 zdjęć w formacie 10x15. Ilość ta zależy od ilości barw na zdjęciach. Nie wszystkie trzy kolory zużywają się w tym samym czasie, a wystarczy brak jednego, aby jakość druku uległa znacznemu pogorszeniu. Przeliczając koszt zakupu na wydruk jednego zdjęcia uzyskujemy koszt około 0,58zł, co jak na urządzenie kosztujące niecałe 200zł jest wynikiem bardzo dobrym. Jest to koszt zbliżony do normalnej ceny w FotoLabach, a my nie musimy ruszać się z domu.

Co do skanera oraz jakości jego pracy: poniżej tekstu załączamy oryginalny rozmiar zeskanowanego przez urządzenie zdjęcia. Jest to dokładnie to samo zdjęcie, które przed chwilą wydrukowaliśmy. Szczegółowość skanu jest wysoka, jednak oddanie barw co najwyżej średnie. Jakość oceniamy dokładnie tak samo jak w przypadku 3515 – średnio.

Podsumowanie

Jak wspomnieliśmy we wstępie 2515 to niemal identycznie to samo urządzenie co 3515. Obydwa urządzenia różni jedynie brak WiFi oraz brak uchylnego ekranu. Dlaczego więc występują niewielkie różnice w wynikach testów? Może to wynikać z niedokładności pomiarowej (błąd ludzki) oraz z faktu, że 3515 był testowany przez połączenie bezprzewodowe, a 2515 przewodowo.

Ogólnie naszym zdaniem 2515 znajdzie zadowolonych właścicieli. Koszty wydruku są na bardzo dobrym poziomie, a i jakość wydruków bardzo dobra. Funkcjonalność urządzenia jest mniejsza jak w przypadku 3515, jednak różnica w cenie zakupu urządzenia jest dość spora (około 60zł). Brak WiFi jest najbardziej odczuwalną dokuczliwością, a element ten często jest brany pod uwagę przy zakupie nowej drukarki dla domu.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
HP DeskJet 2515 Ink Advantage [TEST]