PODPOWIEDZI:

Samsung HMX QF-20 [PREZENTACJA]

Firma Samsung jest jednym z najpopularniejszych producentów sprzętu RTV w naszym kraju. W swojej ofercie posiada także kamery Full HD - jedna z nich trafiła do naszej redakcji. Mowa tu o modelu Samsung HMX QF-20. Kamera wyposażona w Wi-Fi oraz 20 krotny zoom optyczny.

Samsung HMX-QF20UP

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wi-FI
 • Cena
 • Funkcja Switch grip
 • Tryb nite cinema
 • Ergonomiczny kształt
WADY
 • Słaba jakość zdjęć
 • Dość krótki czas pracy na baterii

Kamera Samsung HMX QF-20 dotarła do nas zapakowana w naprawdę niewielki kartonik.

Samsung HMX QF-20

W środku, poza płytą z instrukcjami w różnych językach oraz papierowymi broszurami znajdowała się ładowarka sieciowa, kabel USB(do ładowania kamery i transmisji danych) oraz kabel AV(do przeglądania obrazu z kamery bezpośrednio na telewizorze),

Samsung HMX QF-20

Kamera okazała się być naprawdę lekka, 180 g wraz z akumulatorkiem. Również bardzo dobrze leży w dłoni, dzięki temu iż jest dość mała.

Samsung HMX QF-20

Obiektyw zastosowany w kamerze to Schneider Kreuznach, o ogniskowej f = 2,6 - 52 mm (ekwiwalent małoobrazkowy 35 mm: 38 - 1 146 mm) oraz średnica filtra 13,6 mm .

Format obiektywu jest standardowy (nie jest to obiektyw szerokokątny)

Samsung HMX QF-20

Obiektyw ten pozwala na dwudziestokrotne zbliżenie optyczne (zoom 20x), wspomagane zbliżeniem cyfrowym. Maksymalnie przybliżyć obraz możemy 40 razy.

Jak na kamery Full HD, 20 krotny zoom optyczny to już standard i nie jest niczym szczególnym, jednak do użytku amatorskiego w zupełności wystarcza. Przydaje się do filmowania plenerów oraz odleglejszych obiektów.

Aby obraz był ostry potrzeba stabilizacji optycznej, Samsung HMX-QF 20 posiada system OIS Duo +

Stabilizacja sprytnie łączy zalety stabilizacji optycznej i cyfrowej, pozwalając zniwelować efekt drżenia rąk, nagłych ruchów kamery (spowodowanych np. potknięciem się operatora), oraz rozmyć powodowanych przez obiekty w szybkim ruchu.

Przyznać muszę, iż stabilizacja OIS Duo + spisała się naprawdę dobrze.

Kamera rejestruje obraz wysokiej jakości przy pomocy matrycy obrazu CMOS BSI

Rozmiar czujnika to 1/4 cala a liczba pixeli 5,1 megapiksela (efektywna liczba pikseli: 1,75 megapiksela)

Filmy nagrywane są w formacie sygnału PAL a kodowane w systemie H.264 w jakości Super fine.

Możliwe jest nagrywanie materiału filmowego w następujących rozdzielczościach :
 

 • Full HD (1 920 x 1 080 50i) /
 • HD (1 280 x 720 50p) /
 • Web Resolution (1 280 x 720 / 50p + 432 x 240 / 25p)

Urządzenie posiada także funkcję aparatu fotograficznego, zdjęcia wykonywane są w rozdzielczości 3 072 x 1 728 (5,3 MP) Jednak jakość zdjęć jest słaba, porównać ją można do zdjęć wykonywanych telefonem komórkowym.

Jak kupić najlepszą kamerę >>>

Samsung HMX QF-20

Aby nagrywać obraz należy podnieść przesłonę. Służy do tego suwaczek umieszczony z boku obiektywu, od strony skórzanego paska. Używa się go bardzo dobrze, a jeśli zapomnimy otworzyć przesłonę i będziemy chcieli filmować na wyświetlaczu pojawi się odpowiedni komunikat.

Samsung HMX QF-20

Dźwięk kamera nagrywa również na dobry poziomie, w odtwarzanych filmach dźwięk jest mocny i wyraźny, nie występują także szumy w tle.

A za nagrywanie tego co słyszymy odpowiedzialne są dwa mikrofony umieszczone w górnej części kamery, tuż nad obiektywem.

Dźwięk nagrywany jest w dwóch kanałach (Stereo) w formacie ACC.

Kamera posiada także wbudowany głośniczek, dzięki któremu możemy posłuchać nagrań.

Samsung HMX QF-20

Kamera wyposażona jest w gwint do zamontowania statywu, ułatwia to znacząco filmowanie.

Samsung HMX QF-20

Na spodzie kamery znajduje się także przesuwana klapka, znajdziemy pod nią slot na kartę pamięci oraz miejsce na akumulator kamery. Obsługiwane karty pamięci to obecnie najpopularniejszy standard na rynku, Secure Digital (SD). Na kartę o pojemności 4GB udało się zmieścić jedynie 30-35 min. nagrania w jakości FULL HD, dlatego polecam kartę o pojemności minimum 8GB. Nie bez znaczenia jest także klasa karty, powinna to być najlepiej klasa 8, w przypadku materiału zapisywanego z dużą liczbą klatek na sekundę oraz rozmiarów plików zalecane są karty o szybkim zapisie danych.

Akumulator to konstrukcja Litowo-Jonowa (Li-Ion) o pojemności 1250 mAh. Ładowanie baterii trwa około 2 godzin w przypadku poboru z sieci, natomiast ładując przewodem USB o znacznie niższym napięciu czas ulega dwukrotnemu wydłużeniu. Akumulator wytrzymuje około 100 minut nagrywania w maksymalnej rozdzielczości. W tej kwestii Samsung mógł zastosować akumulator o nieco większej pojemności, jednak jego zaletą jest fakt, iż mieści się do wnętrza kamery przez co jest mniejsza i bardziej poręczna.

Samsung HMX QF-20

W wielu kamerach Full HD akumulator umieszczony jest na zewnątrz, z tyłu korpusu. Jednak ten problem nie dotyczy kamery Samsung HMX QF-20, akumulator znajduje się we wnętrzu urządzenia co pozwoliło na wygodne ulokowanie najważniejszych przycisków z tyłu kamery. Najważniejszy przycisk, służący do nagrywania umieszczony jest moim zdaniem świetnie. Używa się go bardzo wygodnie, pracuje również miękko, wystarczy lekko nacisnąć aby rozpocząć nagrywanie.

Przyciski z prawej i lewej strony służą do obsługi zoomu. Te akurat sprawdzają się przeciętnie. Nie uświadczymy tu płynności zbliżenia dostępnej w niektórych kamerach. Przyciski u góry i dołu służą do tworzenia własnego klipu wideo z wybranych przez nas fragmentów nagrywanego materiału.

Samsung HMX QF-20

Ponad przyciskami sterującymi znajduje się również zaślepka, kryjąca wejście ładowarki sieciowej.

Samsung HMX QF-20

Kamera z boku posiada regulowany, skórzany pasek. Dzięki niemu chwyt jest pewny a regulacja pozwala dopasować się do dłoni różnej wielkości oraz preferowanego chwytu.

Samsung HMX QF-20

Kamera jest naprawdę niewielka i wygodnie się ją trzyma nawet przy dłuższym filmowaniu. Wbudowany moduł Wi-Fi sprawia, że nie musimy szukać kabla transmisji danych, wystarczy że jesteśmy w zasięgu sieci bezprzewodowej aby skopiować filmy i zdjęcia na komputer lub opublikować bezpośrednio na portalach społecznościowych takich jak:

 • Picassa
 • Facebook
 • YouTube

Samsung HMX QF-20

Do nawigacji po menu służy dotykowy ekran LCD, o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 000 pixeli. Menu jest dość dobrze skonstruowane, dzięki czemu szybko odnajdziemy się w dostępnych opcjach i ustawieniach. Możemy zaufać automatyce lub pobawić się ustawieniami ręcznymi, wyregulować między innymi ostrość, balans bieli a także uruchomić liczne efekty specjalne, które upiększą nasze filmy.

Samsung HMX QF-20

Bardzo ciekawą funkcją kamery Samsung HMX QF-20 jest Switch Grip. Umożliwia ona między innymi wygodne filmowanie osobom leworęcznym. Obraz na ekranie wyświetlacza obraca się zupełnie jak w smartfonach, dostosowując do pozycji kamery.

Samsung HMX QF-20

W menu znajdziemy także opcję pionowego filmowania. Niezależnie jak przechylimy kamerę podczas nagrywania z tą funkcją obraz zawsze będzie miał postać pionowego prostokąta.

Samsung HMX QF-20


 

PodsumowanieSamsung HMX QF-20* to bardzo ciekawa kamera dla całej rodziny. Filmy nagrywa przyzwoicie i posiada wiele przydatnych funkcji jak Switch Grip i moduł Wi-Fi. Bardzo dobrze leży w dłoni i jest prosta w obsłudze. Można by się przyczepić do kilku szczegółów, takich jak dość mała pojemność baterii ale w ostatecznym rachunku urządzenie broni się skutecznie i duża liczba zalet niweluje mankamenty. W swojej klasie cenowej jest to moim zdaniem jedna z lepszych kamery na rynku.


 

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Samsung HMX QF-20 [PREZENTACJA]