PODPOWIEDZI:

Cooler Master HAF XM [TEST]

Cooler Master HAF XM to kontynuacja udanej serii obudów kierowanych dla graczy HAF. Ta obudowa midiTower charakteryzuje się niebagatelnym wyglądem oraz dużą funkcjonalnością. My sprawdziliśmy ją w praktyce. Zapraszamy na nasz test.

Cooler Master HAF XM

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Design
  • Fabryczny system wentylacji
  • Przestronna
  • Funkcjonalna
WADY
  • Całkowicie nieprzemyślany system filtrów

HAF XM wspiera standardy płyt głównych o rozmiarach microATX, ATX oraz E-ATX. Jej wymiary to: 252x530x579 [mm], a całość waży 10,5 [kg].

Cooler Master HAF XM fot2

Front obudowy zajęty jest w większości przez meshową siateczkę z filtrem przeciwkurzowym. Na samej górze umieszczone są dwa porty USB 3.0 oraz dwa USB 2.0. Podłączenie portów USB 3.0 jest typu wewnętrznego. Pomiędzy portami producent umieścił wejście słuchawkowe oraz mikrofonowe (3,5mm minijack).

Cooler Master HAF XM fot4

Poniżej znajdują się trzy zatoki 5,25”, tuż pod nimi producent zaplanował miejsce na dwie zatoki 3,5” z opcją montażu dysków 2,5” typu HOTSWOP. Pozostała część zajęta jest przez meshową siatkę, za którą kryje się 200mm podświetlany na czerwono wentylator.

 fot10

Cooler Master HAF XM fot13

Góra obudowy od strony użytkownika wyposażona jest we włącznik/wyłącznik podświetlania właśnie tego frontowego wentylatora, włącznik komputera oraz przycisk reset. POWER jest o wiele większy od pozostałych przycisków, więc też nie ma możliwości pomylenia go z przyciskiem RESET. Pozostała część topu obudowy zajęta jest przez miejsce na opcjonalne dwa wentylatory typu 140 lub 120mm, a fabrycznie została tam zainstalowana jedna 200tka. Siatka nad wentylatorem jest zdejmowana, tak abyśmy mogli wyczyścić filtr przeciwkurzowy.

Cooler Master HAF XM fot9

Ciekawym dodatkiem jest półeczka z gumową wkładką, którą możemy wykorzystać np. jako miejsce na telefon.

Cooler Master HAF XM fot15

Panel boczny (roboczy) posiada spore przetłoczenie, na którym to znajdziemy miejsca na dwa dodatkowe wentylatory. Tam również mamy filtr przeciwkurzowy, jednak jego demontaż do najprostszych nie należy. W centralnej części do góry panelu producent Cooler Master umieścił swoistą „klamkę” pozwalającą na bardzo komfortowe otwarcie obudowy.

Cooler Master HAF XM fot17

Panel jest również przykręcony dwiema śrubkami, do których wykręcenia nie potrzebujemy żadnych narzędzi. Grubość zastosowanych blach w obudowie to około 0,7[mm].

Cooler Master HAF XM fot18

Drugi panel jest przykręcany, nie posiada już ułatwiającej zdjęcie klamki, ale podobnie jak panel roboczy posiada duże przetłoczenie. W tym przypadku ma to znaczenie nie tylko estetyczne i usztywniające konstrukcję, ale również praktyczne – znacznie zwiększa wolną przestrzeń na zarządzanie okablowaniem. Aranżacja przewodów jest tutaj bardzo łatwa i nawet bez większego starania pomieścimy tutaj praktycznie wszystkie wiązki.

Cooler Master HAF XM fot5

Przeciąganie przewodów ułatwiają nam otwory. W sumie jest ich pięć. Każdy jest wyposażony w gumowy kołnierz.

Tył obudowy choć prosty, do standardowych nie należy. Mamy tutaj trzy otwory, które możemy wykorzystać do przeciągnięcia węży od chłodzenia cieczą. Jest tutaj już fabrycznie zamontowany 140[mm] wentylator, a nie jak w większości przypadków u konkurencji tylko 120[mm].

Cooler Master HAF XM fot1

Dodatkowo tył obudowy został wyposażony w jeden śledź pionowy.

Wszystkie śledzie w obudowie są przykręcane, a nie wyłamywane. Dodatkowo – mimo, iż jest to obudowa midiTower, posiadamy tu aż osiem śledzi poziomych.

Spód obudowy jest bardzo prosty. HAF XM stoi na czterech nóżkach, które spoczywają na gumowych elementach.

Cooler Master HAF XMfot 12

Wnętrze obudowy jest bardzo przestronne. Ze spokojem zainstalujemy tutaj coolery CPU nawet o wysokości ponad 17cm. Na instalacje kart graficznych mamy aż nadto miejsca. W standardzie jest to około 35cm, natomiast po demontażu górnej części bloku na dyski przekraczamy 40cm.

Cooler Master HAF XM fot3

W obudowie Cooler Master HAF XM mamy do dyspozycji 6 zatok na dyski 3,5” (nie licząc dwóch na froncie), a każde z nich może nam posłużyć do zainstalowania dysku 2,5”. To jednak nie koniec możliwości instalacji dysków 2,5”. Producent przewidział jeszcze jedno dodatkowe miejsce za tacką do instalacji płyty głównej.

Cooler Master HAF XM fot6

Cooler Master HAF XM fot11

Zasilacz w produkcie Cooler Master instalowany jest już tradycyjnie na dole obudowy. Jest tutaj również filtr przeciwkurzowy – jednak ten jest umieszczony bardzo niefortunnie – pomiędzy obudową a zasilaczem. Jego czyszczenie będzie więc wymagało od użytkownika wykręcenia zasilacza z obudowy. Aby eliminować wibracje, PSU spoczywa na dwóch dużych gumowych podkładkach.

Cooler Master HAF XM fot8

Do gustu bardzo przypadł mi system pozwalający na poprawę wyglądu w obudowie. W HAF XM mamy dodatkowo plastikową zaślepkę na nieużywane przewody. Ta przykrywa również największy przepust do przewodów.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wspomnieć – przewód USB 3.0 od panelu frontowego jest czarny, co moim zdaniem ma ważne znaczenie estetyczne.

Platforma testowa i metodyka

Procesor

AMD FX-6300

  • Chłodzenie procesora

Prolimatech Panther

  • Płyta główna

AsRock 970 Extreme 3

  • Pamięci

GoodRam DDR3 1333MHz CL9 12GB

  • Karta graficzna

Zotac GTX650Ti AMP!

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

zotac logo

  • Dysk HDD

WD Caviar Blue 500GB

  • Zasilacz

Fractal Design Tesla 550W

  • Obudowa

Cooler Master HAF XM

  • Monitor

Benq XL2420T

Do pomiarów temperatur wykorzystaliśmy dwa programy: AsRock Extreme Tuner – monitoring temperatury CPU oraz MSI Afterburner- monitoring temperatury GPU. Pierwszy pomiar został dokonany po około 15min od włączenia komputera. Następnie PC obciążyliśmy programem Prime95 oraz FurMark. Kolejny program został dokonany po około pół godziny obciążania (po ustabilizowaniu się temperatur).

Drugi test jaki przeprowadziliśmy to test głośności pracy naszego zestawu w testowanej obudowie. Pomiaru dokonaliśmy decybelomierzem Voltcraft SL-100. Najpierw zmierzyliśmy głośność tła (otoczenia) - tutaj wartości wskazane przez decybelomierz oscylowały w granicach 34,7dBA. Kolejne pomiary zostały wykonane kolejno podczas spoczynku (komputer włączony – nieobciążany) oraz obciążenia naszej platformy testowej (komputer obciążany programem Prime95 oraz FurMark).

Z uwagi na fakt, iż pomiar podczas obciążania nie wykazał żadnych różnic w stosunku do platformy w spoczynku – zmieniliśmy ręcznie ustawienia wentylatora na chłodzeniu procesora (ustawiliśmy limit na 1400RPM) oraz na chłodzeniu GPU (na 50%). W takich warunkach dokonaliśmy trzeciego pomiaru.

Wyniki testów

Cooler Master HAF XM test temperatury

Cooler Master HAF XM test fot1

Wnioski i podsumowanie

Cooler Master HAF XM to godna kontynuacja serii HAF. Obudowa jest solidnie wykonana i z dbałością o szczegóły. HAF XM jest obudową przestronną i bardzo funkcjonalną. Producent zadbał również o aspekt wizualny. Niestety największym i w zasadzie jedynym minusem tej obudowy jest całkowicie nieprzemyślany system filtrów przeciwkurzowych. O ile czyszczenie filtrów z frontu, jak i na topie obudowy można przeboleć, tak czyszczenie filtrów na panelu bocznym i pod zasilaczem do najprzyjemniejszych nie należy. Szkoda – ten jeden minus psuje obraz całej konstrukcji... A mogło być tak pięknie.

blog comments powered by Disqus
Cooler Master HAF XM [TEST]