Olympus mju TOUGH 6000 to aparat kompaktowy, który wyróżnia się ciekawym wzornictwem, wodoszczelnością, odpornością na upadki oraz mróz. Urządzenie zaprezentowano w styczniu 2009 roku, a zainteresować się nim powinny osoby spędzające czas na aktywności fizycznej, które jednocześnie chcą rejestrować na zdjęciach świat wokół siebie. W pudełku z aparatem znajdziemy – oprócz samego urządzenia i akumulatora – pasek, ładowarkę z kablem zasilającym, kable USB i A/V, adapter karty microSD, instrukcję obsługi oraz płytę CD-ROM z oprogramowaniem Olympus Master 2. Charakterystycznymi cechami TOUGH-6000 są konstrukcja obiektywu, który nie jest wysuwamy z obudowy oraz z lekko obłe kształty. Zaokrąglenia nie przeszkadzają jednak w żaden sposób w wygodnym korzystaniu z aparatu.
Najlepsze aparaty fotograficzne >>>
Sercem aparatu jest matryca CCD o efektywnej rozdzielczości 10 megapikseli (całkowita liczba pikseli to około 10,7 mln; rozmiar fizyczny1/2,3 cala), która umożliwia korzystanie z czułości w zakresie od 50 do 1600 ISO. TOUGH-6000 ma wbudowany obiektyw z 3,6-krotnym zoomem (10 soczewek w 8 grupach, dwa elementy asferyczne), którego ogniskowa może się zmieniać w zakresie od 28 do 102 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm) przy otworze względnym z przedziału f/3.5–5.1. W trybie makro można fotografować obiekty z odległości dwóch centymetrów; w trybie normalnym ostrzenie rozpoczyna się od 50 cm. Czas otwarcia migawki jest regulowany od 1/2000 s 1/4 s, a w trybie zdjęć nocnych do 4 s. Zdjęcia rejestrowane przez Olympusa TOUGH-6000 mogą być zapisane jako pliki JPG w siedmiu rozdzielczościach (maks. to 3648 x 2736 pikseli), przy czym tylko w jednym wypadku proporcje odbiegają od wartości 4:3 (16:9 dla 1920 x 1080). Aparatem możemy oczywiście także filmować. Maksymalna rozdzielczość wideo to 640 x 480 punktów przy 30 kl./s, a ograniczeniem długości nagrania jest wyłącznie pojemność aktualnie używanego nośnika. Wszystkie pliki przechowywane są na kartach microSD/microSDHC, xD lub w wewnętrznej pamięci urządzenia (42 MB).
VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>
Olympus mju TOUGH 6000 może mieć obudowę w jednym z czterech kolorów: żółtym, białym, niebieskim lub w pomarańczowym. Jego wymiary są typowe dla kompaktów: 95,3 x 63,4 x 22,4 mm. Od przeciętnej aparat nie odbiega też masą, bowiem bez baterii i karty pamięci waży 149 gramów. Charakterystycznym elementem tego modelu jest oczywiście obiektyw, który z racji przeznaczenia aparatu na stałe w całości schowany jest w korpusie i umieszczony w narożniku urządzenia. Nie licząc położenia obiektywu, poszczególne elementy aparatu są rozmieszczone w sposób standardowy. Z przodu obudowy zamontowano lampę błyskową, mikrofon i diodę doświetlającą. U góry są tylko włącznik i spust migawki. Komora na akumulator i slot na karty pamięci zostały umieszczone na spodzie urządzenia, gdzie towarzyszą gwintowi do statywu (niestety wykonanemu z tworzywa).
Lewy bok Olympusa TOUGH 6000 jest pusty, natomiast prawy mieści głośnik, uchwyt do paska i gniazdo uniwersalne (USB, A/V i zasilanie) przykryte klapką. Na tylnej ściance najbardziej zauważalnym elementem jest oczywiście ekran LCD (HyperCrystal III, przekątna 2,7 cala, 230 tys. punktów), który charakteryzuje się dobrą jakością wyświetlanego obrazu. Oprócz tego wzrok przyciąga pokrętło wyboru trybu umożliwiające szybkie przełączanie się między podstawowymi funkcjami aparatu. Pozostałe elementy należą do kanonu: przyciski zoomu, uniwersalny wybierak wielokierunkowy oraz cztery klawisze (wywołanie menu, przełączanie między odtwarzaniem a fotografowaniem, obsługa trybu pracy ekranu i wyświetlanie pomocy oraz daty i godziny, kasowanie plików plus dodatkowe funkcje sterujące). Wszystko to klarownie opisane i niesprawiające problemów w obsłudze. TOUGH-6000 nie należy do aparatów z najszybszym trybem zdjęć seryjnych. Jeśli użytkownik godzi się na zredukowanie rozdzielczości fotografii do trzech megapikseli, to ten model Olympusa jest w stanie zapisać 4,9 kl./s (maks. 24 kadry). Gdy jednak przychodzi do wykorzystania pełni możliwości matrycy, to trzeba pogodzić się z faktem, że w ciągu sekundy aparat zarejestruje zaledwie 0,6 klatki (maks. 25 ujęć w jednym ciągu). Wartości te nie są jednak tak istotne dla tego urządzenia. TOUGH-6000 – zgodnie ze swoją nazwą – to przecież model wodoodporny (można go bezkarnie zanurzyć na głębokość do trzech metrów), wytrzymały (niegroźny mu upadek z wysokości do półtora metra) i odporny na zamarzanie (do -10°C).
Jego użytkownicy z pewnością docenią też możliwość sterowania aparatem za pomocą lekkich uderzeń palców w obudowę – system ten nazywa się TAP Control. Tryb Szybkiego podglądu, Przewijanie odtwarzanych zdjęć oraz zdefiniowana przez użytkownika funkcja (Lampa błyskowa lub Technologia Kompensacji Cienia SAT) mogą być dostępne po lekkim puknięciu w określone miejsce aparatu. Ten sposób sterowania zaprojektowano z myślą o ułatwieniu obsługi sprzętu np. w rękawiczkach. TOUGH 6000 ma kilka funkcji, które ułatwiają wykonanie poprawnego technicznie zdjęcia. Przede wszystkim ma mechaniczną stabilizację obrazu dla matrycy. Wspomniana Technologia Kompensacji Cienia zapewnia uzyskanie optymalnego poziomu kontrastu na całej powierzchni kadru. Pomocą są tryb Inteligentnej Automatyki (identyfikuje fotografowany motyw i automatycznie dobiera ustawienia aparatu do jednego z pięciu powszechnie fotografowanych rodzajów scen) oraz tryb Piękna (wygładza podczas fotografowania kolorystykę skóry fotografowanej osoby, dzięki czemu cera zyskuje na zdjęciu bardziej równomierną tonację). Zestaw uzupełniają funkcja detekcji twarzy (rozpoznaje w kadrze do 16 twarzy) oraz funkcja wykrywania uśmiechu. Układ i wygląd menu są bez zarzutu – mju TOUGH-6000 został wyposażony w wielojęzyczne menu (w tym oczywiście w języku polskim), którego wszystkie elementy są czytelne i pogrupowane w logiczne bloki. Interesująco rozwiązano sposób wyboru stopnia kompensacji ekspozycji: aparat po prostu pokazuje na ekranie poszczególne warianty kadrowanej sceny, co pozwala lepiej ocenić, która korekta przyniesie lepsze efekty.
Porównywarka aparatów fotograficznych >>>
Automatyka aparatu poprawnie sobie radzi z różnymi warunkami oświetleniowymi, niekiedy jednak w dwóch zbliżonych do siebie kadrach jest w stanie dobrać odmienne nastawy, z których jedne nie są trafione. Wadą jest też pojawianie się zniekształceń beczkowatych, mimo że aparat ma wbudowaną kompensację tego typu błędów optyki. Te niedoskonałości nie przysłaniają jednak tego, że TOUGH-6000 jako aparat towarzyszący podczas aktywności fizycznej – ze szczególnym uwzględnieniem wiosłowania, pływania i nurkowania – sprawdza się bardzo dobrze.