PODPOWIEDZI:

TomTom Go 500 test nawigacji samochodowej [TEST]

Choć w erze smartfonów zakup osobnej nawigacji samochodowej stoi pod znakiem zapytania, ten segment rynku ciągle miewa się dobrze. Czy jest to zasługa takich konkurencji jak TomTom GO 500?

TomTom Go 500

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wygodna obsługa
  • Wysoka jakość wykonania
  • Dożywotnia aktualizacja map oraz informacje o ruchu drogowym
  • Szczegółowe mapy
WADY
  • Moduł Trafic Manager wymaga połączenia przez smartfona z siecią, co wiąże się z dodatkowymi kosztami
  • Często błędne informacje o obowiązującej prędkości na danym odcinku drogi

Nawigacja dociera do nas w dość dużym opakowaniu, ale jest to uzasadnione jej wymiarami. TomTom GO 500 posiada 5” dotykowy ekran z obsługą multitouch na dwa palce. Grubość nawigacji to 20mm, a jej wymiary całkowite to 145x90mm. Nawigacja waży 229 gram i jest to wartość odczuwalna.

TomTom Go 500 fot1

Wykonanie nawigacji nie budzi najmniejszych wątpliwości, że mamy do czynienia z produktem z najwyższej półki. Na froncie urządzenia poza logo producenta nie zobaczymy nic więcej. Włącznik/wyłącznika GO 500 znajduje się z lewej strony na górze. Wszystkie gniazda wejść zostały umieszczone na dole nawigacji, a są to: wejście na karty pamięci microSD, wejście zasilające od stacji dokującej, wejście zasilające bezpośrednio z przewodu USB.

TomTom Go 500 fot2

TomTom Go 500 fot6

Duży głośnik znajduje się z tyłu nawigacji.

TomTom Go 500 fot4

Ekran nawigacji choć błyszczący jest czytelny nawet w pełnym słońcu. Nawigacja posiada nowe, przeprojektowane menu. To dostępne jest w języku polskim, poszczególne funkcje oznaczone są dodatkowo dużymi ikonami, jednak moim zdaniem jego czytelność mogła by być lepsza.

Opcji do zmiany jest tu sporo. Kierowca może wybrać profil preferowanej trasy: najkrótsza, najszybsza, ekonomiczna, czy też zdefiniować samodzielnie niektóre parametry wyznaczania trasy, takie jak na przykład możliwość korzystania z promów lub dróg płatnych.

TomTom Go 500 fot11

Nawigować możemy się na adres, punkty POI, czy punkt na mapie. Pod tym względem funkcjonalność nawigacji nie odstaje od rywali. TomTom GO 500 posiada za to coś, czego konkurencja może zazdrościć. Wystarczy kliknąć jedną opcję, aby w naszej najbliższej okolicy zostały wyraźnie zaznaczone najbliższe stacje benzynowe. Moim zdaniem jest to funkcja wprost nie doceniona w trasie, zwłaszcza w tych dłuższych.

TomTom Go 500 fot7

TomTom Go 500 fot8

Ciekawostką jest też tryb nawigacji pieszej oraz rowerowej. I o ile pieszego z GO 500 mogę sobie wyobrazić, tak już rowerzystę nie bardzo.

Najważniejszą cechą GO 500 jest oczywiście jej mapa. Pokrycie obejmuje 45 państw europejskich, z tym wyjątkiem, że w przypadku siedmiu krajów są to tylko połączenia drogowe.

Dokładność map stoi na wysokim poziomie. Nawigacja zarówno w mieście jak i terenach poza miastem nie sprawia GO 500 żadnych problemów. Zarówno oznakowanie ulic, jak i budynków jest dobre. Szczegółowość adresów w mniejszych miejscowościach mogła by być jednak większa. Może się bowiem zdarzyć, że wybierając adres mniejszej miejscowości nie będziemy mieli numeracji budynków.

TomTom Go 500 fot12

Tryb dzienny

TomTom Go 500 fot13

Tryb nocny

Nawigacja podczas jazdy informuje nas o naszej aktualnej prędkości, orientacyjnym czasie dotarcia na miejsce, a podczas aktywnej funkcji Trafic Manager również o aktualnej sytuacji na trasie. Niestety, ale opcja ta wymaga połączenia nawigacji i smartfona dzięki modułowi Bluetooth, a ten musi mieć dostęp do Internetu. Taki zabieg niestety zwiększa koszty eksploatacji nawigacji. O ile w PL możemy mieć wykupiony pakiet internetowy, tak podejrzewam, że za granicą rzadko kto z tej opcji będzie korzystał.

TomTom Go 500 fot9

TomTom Go 500 fot5

Ograniczenia prędkości podawane przez nawigację niestety często bywają mylące. Zdarza się i to nie rzadko, że w terenie zabudowanym nawigacja błędnie pokaże nam ograniczenie do 60km/h, zdarzyło jej się też pokazać w mieście ograniczenie do 90km/h w miejscu, gdzie nie było to dozwolone (przypominam, że obecnie obowiązuje 50km/h w terenie zabudowanym, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej). TomTom GO 500 zdaje się o tym nie wiedzieć. Bywało także tak, że nawigacja nie podawała żadnego ograniczenia prędkości.

Bardzo dokładnie natomiast nawigacja podaje orientacyjny czas przybycia na miejsce. Oczywiście podczas drogi godzina przybycia jest na bieżąco aktualizowana w zależności od prędkości z jaką się poruszamy, sytuacji na drodze, czy postoi. Warto jednak zaznaczyć, że w naszym teście praktycznym różnica pomiędzy czasem wyznaczonym przez nawigację na samym początku trasy, a realnym czasem przybycia wynosiła zaledwie jedną minutę.

TomTom Go 500 fot3

Podsumowując: TomTom GO 500 jest produktem świetnie wykonanym i funkcjonalnym. Do dokładności map nikt nie powinien mieć większych uwag. Niewątpliwymi plusami są dożywotnie aktualizacje map oraz informacje o ruchu drogowym (te mogą się jednak wiązać z dodatkowymi opłatami za transmisję danych przez telefon). Produkt ten jednak nie jest całkowicie pozbawiony wad: ograniczenia prędkości do rzeczywistości często mają się, jak piernik do wiatraka. Nowy design menu choć ciekawy, to mógł by być czytelniejszy.

blog comments powered by Disqus
TomTom Go 500 test nawigacji samochodowej [TEST]