Edward Snowden – Zdrajca Czy Bohater?

Edward Snowden – Zdrajca Czy Bohater?

Nikt nie ma wątpliwości, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Inwigilacja, podsłuchy i śledzenie każdego kroku w internecie to powszechne zjawisko. Jednak szokiem było, gdy 2013 roku amerykański informatyk Edward Snowden zdradził kulisy działania własnego kraju. Od tego czasu w USA stał się wrogiem publicznym numer jeden.

W 2013 roku, wybuchł międzynarodowy skandal w związku z upublicznieniem tajnych dokumentów. Na jaw wyszło to, że amerykański rząd notorycznie podsłuchuje swoich obywateli, jak i obywateli innych państw. Na celowniku miał znaleźć się m.in. telefon kanclerz Niemiec – Angeli Merkel. W proceder zaangażowani byli giganci technologiczni, a przeciek tych danych do opinii publicznej wywołał ogromną dyskusję, na temat legalności takiego działania. Za ujawnieniem tych szokujących informacji stał jeden człowiek – Edward Snowden.

Informatyk z Karoliny Północnej

Snowden nie był człowiekiem znikąd. Pracował dla CIA, był zatrudniony m.in. przez firmę Dell, wykonywał zadania zlecone przez amerykańską wewnętrzną agencję wywiadowczą – NSA. Informatyk miał więc dostęp do wielu poufnych danych, a to wymagało od niego milczenia. Jednak z czasem, Edward Snowden zaczynał odkrywać kolejne ciekawe, ale i martwiące go praktyki amerykańskiego wywiadu. Praca dla agencji wywiadowczej, w końcu pokazała mu ciemniejszą stronę działalności tej instytucji. Sam Snowden – wiedząc, że konsekwencje jego działania będą ogromne – zdecydował się na przekazanie opinii publicznej szeregu informacji, na temat inwigilowania przez amerykańskie władze ludzi w sieci. Upublicznił też dane o podsłuchach, i o nakłanianiu koncernów telekomunikacyjnych i informatycznych do udziału w kontroli prywatnych wiadomości. Tym samym wydał na siebie wyrok we własnym kraju, a władze oskarżyły go o zdradę.Edward Snowden ujawnił wiele tajnych dokumentów

Wujek Sam Cię słyszy

Snowden przekazał prasie m.in. informacje o programie PRISM. Ten pozwalał agencji NSA, na kontrolę przepływu danych na serwerach największych koncernów internetowych. Do programu miały przystąpić m.in. Microsoft, Google, Facebook, Yahoo i wielu innych. Całe to przedsięwzięcie, zakładało również przechowywanie zgromadzonych materiałów, które można było następnie użyć w dowolnym momencie. Według założeń dostęp, do zdobytych w ten sposób informacji, mieli mieć najważniejsi ludzie w Stanach Zjednoczonych – na czele z prezydentem. Ujawnione zostały także dane, na temat podsłuchiwania rozmów, jakich mieli dopuścić się członkowie amerykańskiego wywiadu. Najbardziej szokujący był fakt, że chodziło tu nie tylko o zwykłych obywateli, ale także podsłuchiwanie kuluarowych rozmów podczas np. szczytu G20 w Londynie w roku 2009. Co ciekawe, nie tylko amerykańskie służby dopuściły się takiego działania. Edward Snowden poinformował, że swoje własne programy inwigilacji obywateli mają chociażby Brytyjczycy.

Wróg narodu ucieka

Co nie dziwi, po wykradnięciu i ujawnieniu tak spektakularnych danych, Snowden musiał jak najszybciej uciekać z USA. W tym celu udał się do Hongkongu. Tam też spotkał się z ekipą Laury Poitras, która wyreżyserowała film „Citizenfour” opowiadający o Edwardzie Snowdenie i jego działalności. Były informatyk agencji rządowych musiał być niezwykle uważny, bo już wtedy amerykańskie służby otwarcie mówiły o chęci jego sprowadzenia do kraju i osądzenia jako zdrajcy kraju. Snowden musiał więc czym prędzej podjąć dalsze kroki. Tu z pomocą przyszedł m.in. kontrowersyjny szef WikiLeaks – Julian Assange, który zaczął lobbować u przywódców wrogich amerykanom państw, za przyznaniem Snowdenowi azylu. Sam zbieg zachowywał wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa. Nie opuszczał hotelowego pokoju w Hongkongu, nie używał smartfonów – jak stwierdził – każdy iPhone pozwala automatycznie Cię namierzyć. Wolał używać zwykłych telefonów. Ostatecznie z pomocą osób z WikiLeaks, a także części przychylnych mu dziennikarzy, udał się do Rosji. Tam miał oczekiwać na azyl, o który było coraz trudniej. Z powodu oskarżeń płynących z USA, jakoby Snowden był wspierany przez zagraniczne służby wywiadowcze, rządy wielu państw odmówiły mu schronienia na swoim terenie. Rosjanie przyznali azyl na jeden rok, by następnie przedłużyć go na stałe. Prawo do bezpiecznego pobytu obiecała także Wenezuela. Z oczywistych względów, nie wiadomo gdzie dokładnie przebywa Edward Snowden, a amerykańskie służby nie rezygnują z prób sprowadzenia go do kraju i osądzenia.

Snowdenowi azylu udzieliła Rosja

Opinia publiczna

Skandal z 2013roku podzielił opinię publiczną w USA. Część komentatorów, jak David Brooks z „The New York Times”, skrytykowała postawę Snowdena. Przeciwnicy zarzucali mu ujawnienie poufnych danych, mających istotny wpływ na siłę i pozycję Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Ich zdaniem, nie ma usprawiedliwienia dla takiej działalności, a Edward Snowden to zwykły szpieg. Takie głosy dało słyszeć się również wśród niektórych specjalistów zza granicy. Jako argument padały zdania o tym, że każdy kraj ma swój własny program szpiegowski – ujawnianie działalności własnych agencji to największa zdrada. Powtarzały się również zarzuty, o współpracy ze służbami obcych wywiadów, na co wskazywać miała skuteczność Snowdena w wykradaniu danych, mimo iż nie miał do tego odpowiedniego zaplecza. Odmienne zdanie mieli jego zwolennicy. W obronie informatyka stanął choćby Daniel Ellsberg, odpowiedzialny za ujawnienie kompromitujących faktów nt. wojny w Wietnamie. „Uprawnienia agencji rządowych są zbyt niebezpieczne” – mówił Ellsberg. Jako bohatera przedstawił go również Oliver Stone, w filmie „Snowden” z 2016 roku. Pozytywnie jego działalność odebrały także rosyjskie władze, z prezydentem Putinem na czele. Akademia Filmowa przyznała statuetkę Oscara, za film „Citizenfour” jako najlepszy film dokumentalny. To też był swoisty sygnał za prawem do prywatności, płynący ze środowisk artystycznych. W wielu krajach protestowano przeciwko ściganiu Edwarda Snowdena.

Konsekwencje afery Snowdena

Spośród wykradzionych dokumentów, tylko część została ujawniona. Po sprawie z 2013 roku, rozgorzała międzynarodowa dyskusja na temat granic inwigilacji w sieci, oraz kontroli połączeń telefonicznych i smsów. Amerykańskie służby wywiadowcze cały czas mają jednak dostęp, do zgromadzonych przez siebie materiałów. Obawa o ich wykorzystanie przeciw politycznym wrogom nasiliła się, po wygraniu wyborów prezydenckich przez Donalda Trumpa. Nie wiadomo, jak obecnie pozyskiwane są informacje przez takie służby jak NSA. Z dużego medialnego zamieszania wyciągnięto nadal mało konsekwencji. Jednak świadomość społeczna wzrosła i można domniemywać, że wiele osób – szczególnie tych, obawiających się swojej działalności – korzysta teraz mniej pochopnie ze środków przekazu, zostawiających po nich ślady w sieci.

Jakie telefony komórkowe są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu telefonów komórkowych z 7/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1HTC U11 64GB Dual Sim Czarny HTC U11 64GB Dual Sim Czarny Tu kupisz najtaniej!
2Samsung Galaxy S7 Edge G935 32GB Czarny Samsung Galaxy S7 Edge G935 32GB Czarny Tu kupisz najtaniej!
3Samsung Galaxy S8 G950F 64GB Czarny Samsung Galaxy S8 G950F 64GB Czarny Tu kupisz najtaniej!
4Xiaomi Redmi Note 4 32GB Dual Sim Czarny Xiaomi Redmi Note 4 32GB Dual Sim Czarny Tu kupisz najtaniej!
5HTC 10 32GB Szary HTC 10 32GB Szary Tu kupisz najtaniej!
6Huawei P10 64GB Dual Sim Czarny Huawei P10 64GB Dual Sim Czarny Tu kupisz najtaniej!
7Sony Xperia X Performance Czarny Sony Xperia X Performance Czarny Tu kupisz najtaniej!
8Apple iPhone 7 32GB czarny Apple iPhone 7 32GB czarny Tu kupisz najtaniej!
9Huawei P9 Lite 16GB Dual Sim Czarny Huawei P9 Lite 16GB Dual Sim Czarny Tu kupisz najtaniej!
10Asus Zenfone 3 Max Laser ZC553KL 32GB Dual Sim Szary Asus Zenfone 3 Max Laser ZC553KL 32GB Dual Sim Szary Tu kupisz najtaniej!
11Samsung Galaxy S7 G930 32GB Czarny Samsung Galaxy S7 G930 32GB Czarny Tu kupisz najtaniej!
12LG K10 Dual Sim 2017 Czarny LG K10 Dual Sim 2017 Czarny Tu kupisz najtaniej!
13Huawei P8 Lite 16GB Dual Sim Czarny Huawei P8 Lite 16GB Dual Sim Czarny Tu kupisz najtaniej!
14Samsung Galaxy S6 G920 32GB Czarny Samsung Galaxy S6 G920 32GB Czarny Tu kupisz najtaniej!
15Xiaomi Redmi 4X 32GB Dual Sim Czarny Xiaomi Redmi 4X 32GB Dual Sim Czarny Tu kupisz najtaniej!
16Samsung Galaxy S5 G900 16GB Bialy Samsung Galaxy S5 G900 16GB Bialy Tu kupisz najtaniej!
17Apple iPhone 6 32GB gwiezdna szarosc Apple iPhone 6 32GB gwiezdna szarosc Tu kupisz najtaniej!
18Samsung Galaxy S8+ G955F 64GB Czarny Samsung Galaxy S8+ G955F 64GB Czarny Tu kupisz najtaniej!
19Samsung Galaxy A5 2017 Zloty Samsung Galaxy A5 2017 Zloty Tu kupisz najtaniej!
20Samsung Galaxy A5 A510F 2016 Bialy Samsung Galaxy A5 A510F 2016 Bialy Tu kupisz najtaniej!
21Huawei P10 64GB Czarny Huawei P10 64GB Czarny Tu kupisz najtaniej!
22LG G6 32GB Czarny LG G6 32GB Czarny Tu kupisz najtaniej!
23Xiaomi Redmi 4A 32GB Dual Sim Szary Xiaomi Redmi 4A 32GB Dual Sim Szary Tu kupisz najtaniej!
24Huawei Honor 8 32GB Dual Sim Niebieski Huawei Honor 8 32GB Dual Sim Niebieski Tu kupisz najtaniej!
25Apple iPhone 7 Plus 32GB czarny Apple iPhone 7 Plus 32GB czarny Tu kupisz najtaniej!
26Huawei P10 Lite 32GB Dual Sim Czarny Huawei P10 Lite 32GB Dual Sim Czarny Tu kupisz najtaniej!
27Xiaomi Mi 5 32GB Zloty Xiaomi Mi 5 32GB Zloty Tu kupisz najtaniej!
28Apple iPhone SE 32GB Gwiezdna szarosc Apple iPhone SE 32GB Gwiezdna szarosc Tu kupisz najtaniej!
29Samsung Galaxy J5 2016 J510 Czarny Samsung Galaxy J5 2016 J510 Czarny Tu kupisz najtaniej!
30Samsung Galaxy J3 8GB Czarny Samsung Galaxy J3 8GB Czarny Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: Smartfonowy Ranking Specjalny - TOP 30 Smartfonów!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more