PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test BenQ W2700 - Projektor dla bardziej wymagających kinomaniaków

Parowary – Na co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Parowaru?

Parowary – Na co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Parowaru?

Gotowanie na parze to doskonały sposób na zachowanie witamin i minerałów zawartych w warzywach. Ugotowane w ten sposób są smaczne, jędrne oraz zdrowe. Na parze przyrządzimy jednak nie tylko warzywa, a także ryż, kurczaka, wołowinę, jajka czy ryby. Jak zrobić to szybko i łatwo? Wystarczy mieć parowar.

Moc

Moc parowarów dostępnych na rynku waha się od ok. 400 W do ponad 2000 W. Często można spotkać się z opinią, że lepiej kupić parowar o mniejszej mocy, aby ograniczyć zużycie prądu potrzebnego do przygotowania potraw. To jednak błędne myślenie. Wysoka moc parowaru nie oznacza, że będzie on pracował przez cały czas z najwyższym poborem energii. Jest ona przydatna do szybkiego nagrzania się wody do temperatury roboczej, w której następuje gotowanie składników. To pozwala na zachowanie maksymalnej ilości składników odżywczych, pełni smaku, a także znacznie skraca czas gotowania. Wiele urządzeń o dużej mocy posiada specjalne funkcje szybkiego startu, np. Vitamin+ w przypadku Tefala lub Turbo Start Philipsa. Umożliwiają one rozgrzania urządzenia nawet w kilka sekund. Gdy parowar nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, przechodzi w stan podtrzymywania, w którym zużywa minimum energii potrzebnej do utrzymania ciepła.

najlepsze parowary

Liczba pojemników

Najczęściej spotkamy się z parowarami wyposażonymi w dwa lub trzy pojemniki na składniki, ułożone jeden na drugim. Jest to sposób na maksymalizację przestrzeni, dzięki której za jednym razem przygotujemy większą ilość składników, np. ziemniaki, brokuł oraz rybę. Możemy więc w ten sposób przyrządzić pełen obiad, co jest oszczędnością zarówno czasu oraz energii. Gotując w tradycyjny sposób musielibyśmy użyć trzech garnków. Oprócz podstawowych pojemników przydatne są także pojemniki np. na produkty sypkie oraz na jajka, które ułatwią gotowanie. Warto rozejrzeć się także za pojemnikami z wyjmowanym dnem, bowiem ułatwi to gotowanie dużych składników, np. całego kalafiora lub brokuła. Niektóre pojemniki posiadają tacki zbierające ociekającą wodę, dzięki czemu tłuszcz oraz soki wydobywające się z potraw nie osiadają na niżej położonych składnikach.

W poziomie czy w pionie?

Na rynki znajdziemy zarówno parowary z pojemnikami ułożonymi w pionie, jeden na drugim (co jest bardziej popularne) oraz te z pojemnikami położonymi poziomo, obok siebie. W pierwszym przypadku zyskujemy miejsce na blacie, gdyż stosuje się mniejszą podstawę. Pojemniki położone obok siebie mają jednak tę przewagę, że są równomiernie podgrzewane poprzez strumień pary, a zapachy nie mieszają się między sobą. Niektóre modele łączą oba typy parowarów i mają pojemniki zarówno układane obok siebie, jak i na sobie.

parowary dla osób żyjących fit

Aromatyzer

Osoby przyzwyczajone do dań smażonych na tłuszczu, przyprawionych dużą ilością przypraw, mogą początkowo być zawiedzione walorami smakowymi potraw ugotowanych na parze. Są one znacznie delikatniejsze, ich aromat jest subtelniejszy, zaś smak bardziej jałowy, gdyż to właśnie tłuszcz jest nośnikiem smaku. Rozwiązaniem może być specjalny aromatyzer, do którego wsypujemy zioła. Podczas gotowania ich zapach roznosi się po całej komorze i wsiąka w potrawy. Różnica w smaku i aromacie jest zauważalna.

Otwór uzupełniania wody

Niezwykle przydatną funkcją jest możliwość dolewania wody w trakcie pracy urządzenia. Trzeba pamiętać, że woda, choć skrapla się po ściankach, z czasem wyparowuje z misy. Podczas długiego gotowania może jej po prostu zabraknąć. Zdejmowanie wielopoziomowych pojemników wypełnionych gorącą żywnością, w celu uzupełnienia wody, jest nie tylko trudne, ale i niebezpieczne. Otwór umożliwiający dolanie wody skutecznie rozwiązuje ten problem.

parowar wysokiej jakości

Utrzymanie ciepła

Gotowanie to w gruncie rzeczy trudna sztuka. Szczególnie, jeśli musimy przygotować posiłek złożony z kilku gotowanych składników i to na konkretną godzinę. Nie zawsze udaje się sprawić, by potrawa wylądowała na talerzu gorąca, zwłaszcza jeśli goście spóźniają się na kolację. Niektóre parowary posiadają funkcję utrzymywania ciepła, która zachowa idealną temperaturę przez kilkadziesiąt minut. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do gotowania w wodzie funkcja ta nie rozgotowuje potraw. Możemy więc zaprogramować gotowanie warzyw, zająć się innymi daniami i wyjąć przygotowane składniki z parowaru tuż przed podaniem.

Programowanie gotowania

W tanich parowarach parametry gotowania ustawiamy za pomocą mechanicznych pokręteł. To proste i trwałe rozwiązanie. Jeśli jednak decydujemy się na droższy parowar i pragniemy większej wygody, dobrze jest wybrać model z zaprogramowanymi funkcjami. Dzięki temu parowar sam dobierze odpowiednią moc, czas oraz sposób gotowania żywności. Gotowe programy dostosowane do dań będą dużym ułatwieniem podczas przygotowywania posiłków.

Gotowanie na parze to zdrowy i prosty sposób na przyrządzenia potraw. Nie tracimy w ten sposób cennych witamin oraz minerałów, które wypłukiwane są podczas gotowania. Para wydobywa z warzyw także sól, dzięki czemu nie musimy jej dosypywać do potraw. Zakup parowaru to doskonały krok do poprawy zdrowia oraz sylwetki, dlatego warto się na niego zdecydować. Tym bardziej, że ceny parowarów nie są szczególnie wygórowane. Najpopularniejsze modele parowarów znajdziesz w naszymrankingu parowarów.

blog comments powered by Disqus
Parowary – Na co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Parowaru?
Autor: Szymon Sonik