PODPOWIEDZI:

Jak Działa Odkurzacz Automatyczny? Poznaj Mechanizm Jego Działania

Jak Działa Odkurzacz Automatyczny? Poznaj Mechanizm Jego Działania

Wygląd i budowa robotów sprzątających znacznie różnią się od odkurzaczy tradycyjnych, co widać na pierwszy rzut oka. To dzięki swojej konstrukcji i zaawansowanym rozwiązaniom możemy obserwować co potrafi odkurzacz automatyczny. W dzisiejszym materiale przybliżymy kwestię mechanizmu działania tych urządzeń. Zapraszam!

Nowoczesne roboty sprzątające to bezworkowe, niewielkie i przeważnie okrągłe bezprzewodowe urządzenia, wśród których możemy znaleźć takie perełki jak na przykład odkurzacze mopujące.

CO POTRAFI ODKURZACZ AUTOMATYCZNY?

Najlepsze odkurzacze automatyczne są w stanie wyczyścić każdy rodzaj podłóg, wykryć najbardziej zakurzone zakamarki, pokonać progi, usunąć kurz spod łóżka i wzdłuż krawędzi ściany oraz ominąć przeszkody. Lepsze modele potrafią wyplątać się z kabli, nie upadną ze schodów i nie uszkodzą naszych mebli. Nie powinny mieć problemu ze znalezieniem drogi, jak również bardzo komfortowa jest opcja samodzielnego powrotu do bazy w celu naładowania. Roboty sprzątające to znakomite rozwiązanie szczególnie dla zapracowanych mam, właścicieli czworonogów, seniorów czy alergików.

odkurzacz automatyczny Philips

JAK DZIAŁA ODKURZACZ AUTOMATYCZNY?

Patrząc po raz pierwszy na przykład na odkurzacz automatyczny iRobot sprawia on wrażenie solidnie wykonanego, a zarazem atrakcyjnie wyglądającego. I to jest oczywiście prawda. Dalej, obserwując po zewnętrznej stronie, możemy znaleźć charakterystyczny główny przycisk umieszczony na samym środku, przycisk niezbędny do odblokowania zbiornika na śmieci, rączkę do przenoszenia, czujniki czy  pokrywę. W innych typach mamy do czynienia także z wyświetlaczem, zderzakiem (z przodu urządzenia, najlepiej, aby był gumowy, wtedy nie uszkodzi mebli), lampkami kontrolnymi czy wskaźnikami.

odkurzacz automatyczny iRobotObracając urządzenie do góry nogami (przy okazji przekonamy się jak ciężkie ono jest), widzimy szczotkę główną, czasami również dwie wirujące szczotki boczne, filtr HEPA (zatrzymuje kurz i pył, polecane dla alergików), pojemnik na kurz, jakiś czujnik (przykładowo brudu), łożyska szczotki oraz oczywiście kółka, dzięki którym bezprzewodowy odkurzacz porusza się. W odkurzaczach mopujących znajdziemy głowicę czyszczącą, która umożliwia sprzątanie także na mokro przy użyciu specjalnych ściereczek. Tak w skrócie wygląda budowa robota sprzątającego.

robot sprzątający

Cały sekret, dzięki któremu możemy nazwać te urządzenia mianem inteligentnych, znajduje się w środku. W szczelnie zamkniętej konstrukcji umieszczono akumulator o konkretnej pojemności (odpowiada za długość bezprzewodowego działania), napęd elektryczny (odpowiada za poruszanie się), silnik o danej mocy (od niego zależy moc ssąca i stopień wydajności), 3-stopniowy system czyszczenia (gwarantuje skuteczność), układ sprzątający, panel sterowania, kilku rdzeniowy procesor główny, zestaw czujników oraz system nawigacji (robot tworzy sobie mapę przestrzeni). Podczas włączenia sprzętu zostają uruchomione szczotki, które dokładnie zbierają napotkane na swojej drodze zanieczyszczenia, a te z kolei trafiają do prostego w opróżnianiu pojemnika.

Niektóre modele oferują funkcję samodzielnego ładowania. W zestawie dołączona jest stacja dokująca wraz z tak zwaną rampą najazdową. Ową bazę podłączamy do zasilania, stawiamy w odpowiednim, najlepiej twardym miejscu, a ta dzięki wysyłanym sygnałom podczerwonym wskaże drogę odkurzaczowi.

POLECANE MODELE ODKURZACZY AUTOMATYCZNYCH

Na rynku możemy znaleźć mnóstwo modeli robotów sprzątających, co wywołuje zawrót głowy. Producentów jest sporo, ale pamiętajmy, że warto postawić na sprzęt znanej firmy. Przedstawiamy czołowe modele zarówno dla najbardziej wymagających użytkowników, jak i dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na duży wydatek.

Propozycja budżetowa

>>> RoboJet Sensual

>>> Camry CR 7025

>>> SENCOR SVC 7020 BK

Propozycja na grubszy portfel

>>> iRobot Roomba 980

>>> IROBOT ROOMBA 960

>>> Xiaomi Mi Vacuum Cleaner

sterowanie robotem sprzątającym>>> Robot sprzątający kontra odkurzacz klasyczny - co kupić?

PODSUMOWANIE

Roboty sprzątające to w pełni zautomatyzowane, energooszczędne, bezpieczne i ciche urządzenia, przydatne w każdym domu. Wykonają za nas kawał dobrej roboty i nie wymagają wiele miejsca do przechowywania. Odnajdą się w pomieszczeniach o różnych powierzchniach. W zaawansowanych modelach, nasza ingerencja jest znikoma. Należy pamiętać jeszcze o jednej rzeczy - czas sprzątania będzie znacznie krótszy, jeżeli usuniemy z powierzchni podłóg wszelkie elementy, które robot musi niepotrzebnie okrążyć, typu zabawki.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Jak Działa Odkurzacz Automatyczny? Poznaj Mechanizm Jego Działania