PODPOWIEDZI:

Tanie zestawy komputerowe do gier z używanych części na Allegro

Tanie zestawy komputerowe do gier z używanych części na Allegro

Komputer do gier z używanych części jest dla wielu jedyną opcją. W tym artykule znajdziecie tanie zestawy komputerowe do gier oparte o używane części oraz odnośniki, które pozwolą Wam je odnaleźć w gąszczu ofert na Allegro. Składanie komputera z używanych części łączy się z ryzykiem!

Czy warto składać taniej komputer z Allegro?

No właśnie, czy warto składać komputer do gier z używanych części na Allegro? To pytanie pada bardzo często i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Patrząc z perspektywy czystej wydajności, to przy dobrych wiatrach na używanych częściach będzie ona odczuwalnie lepsza, jednak łączy się także z podjęciem ryzyka, jako że komponenty mogą być już pozbawione gwarancji, lub sprzedający nie dostarczy Wam wraz z nimi odpowiedniej dokumentacji, która Was do naprawy gwarancyjnej upoważni.

Z tego trzeba sobie zdawać sprawę i uczulam, pilnujcie własnych interesów i zgodności przedmiotów z opisem, bo jeżeli nie macie faktury lub paragonu na sprzęt, który ma rzekomą gwarancję, to najpewniej nie uda Wam się z niej skorzystać.

Tanie zestawy komputerowe do gier z części używanych

Chcecie kupić tani komputer do gier z części używanych, ale nie wiecie jak się za to zabrać? W tym akapicie znajdziecie proponowane konfiguracje z linkami do Allegro, pod którymi odnajdziecie odpowiednie podzespoły!

Tani komputer do Fortnite - wydałem na niego 500 zł!

Jeżeli patrzyliście już na zestaw komputerowy za 650 zł, to ten za 500 zł był właściwie jego odmianą, jako że trafił do niego słabszy Radeon HD 7750. Tani komputer do Fortnite udało mi się upolować znacznie poniżej cen rynkowych, bo była to gotowa jednostka biurowa, którą wylicytowałem na Allegro. Co lepsze, udało mi się nawet na niej odpalić stream w 720p@30FPS:

Najtańszy komputer do LoLa, ETS 2 i CS:GO za 650 zł

Zdecydowanie najtańszą, ale wciąż przyzwoitą jednostką do gier w naszym zestawieniu, jest komputer za 650 zł, który pozwala na swobodną rozgrywkę w takie tytuły jak ETS 2, czy League of Legends, dając sobie także radę w CS:GO! 

Tani komputer do CS:GO - 250 FPS za 1500 zł

Najlepszym tanim komputerem do CS:GO z naszych zestawów będzie ten za 1500 zł, którego procesor przetestowaliśmy już na naszym kanale. Przy 4:3, 800x600, byliśmy w stanie wycisnąć średnią na poziomie 255 FPS!

Gotowiec z Allegro - czy warto kupić?

Gotowce z Allegro to następny gorący temat, który wybrzmiewa wokół budowania tanich komputerów. Z zasady nie warto jednak inwestować w gotowe jednostki oparte o stare procesory AMD z serii FX, czy nawet A8 i A10, bo ich ceny nie odpowiadają wydajności, więc najnormalniej w świecie zostaniecie nabici w butelkę. Mylące opisy aukcji, które sugerują dobrą wydajność w najnowszych grach, czy rozświetlone LEDami tandetne obudowy mają na celu kompletną dezinformacje początkującego komputerowca, który szuka sprzętu. Do tego jeszcze najpewniej natniecie się na zasilacz z czarnej listy, który ma spore szanse puścić całego PCta z dymem.

Gotowiec z Allegro

Jest jednak druga strona medalu, a mianowicie komputery poleasingowe, które co prawda nie wyglądają już tak oszałamiająco, ale często potrafią być dobrą bazą pod rozbudowę o mało prądożerną  kartę graficzną. Wystrzegajcie się jednak jednostek w formacie SFF, czyli tych najwęższych i kompaktowych, bo przez swoje rozmiary są one kompatybilne jedynie z niskoprofilowymi kartami graficznymi, których na rynku nie ma wiele. Do tego zmodyfikowany został także zasilacz, więc jego wymiana na coś mocniejszego jest praktycznie niemożliwa, bo występuje w niestandardowym formacie, a przez mniejsze gabaryty ucierpiała także żywotność tych jednostek.

Które używane części komputerowe są najbardziej ryzykowne?

W tym akapicie ustalimy sobie piramidę ryzyka używanych części komputerowych. Chcę Wam w prosty sposób przedstawić, na czym naciąć możecie się najbardziej, a co można kupować ze względnym spokojem ducha.

1. Procesor z odblokowanym mnożnikiem i karta graficzna

Największym ryzykiem obarczone jest kupowanie używanych kart graficznych oraz procesorów z odblokowanym mnożnikiem. Co te dwie części mają ze sobą wspólnego? Podkręcanie, czyli zwiększanie ich wydajności przez podniesienie taktowania, a przez to też temperatury pracy.

Czy kupowanie używanej karty graficznej jest ryzykowne?Źródło: https://forums.anandtech.com/threads/zotac-gtx-460-sli-up-in-smoke.2160080/page-3

Musicie zawsze łączyć te dwa fakty, bo to właśnie ciepło jest najczęstszym mordercą sprzętu elektronicznego, więc jeżeli widzicie, że karta graficzna nie była nigdy czyszczona, a ma ponad trzy lata, to warto się tym zająć, bo inaczej długo nie pociągnie. Przy procesorach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo na pierwszy rzut oka nie jesteście w stanie powiedzieć nic. Dopiero po testach w obciążeniu dowiecie się, czy jednostka działa stabilnie i jest w pełni sprawna. Odblokowane procesory do tego często pracują pod wyższym niż standardowe napięciem, więc zużywają się bardziej. Miejcie to na uwadze i kupujcie tylko od ludzi, którzy dają gwarancję rozruchową.

Następnymi ogniwami w naszym zestawieniu są płyty główne i zasilacze, bo kupowanie ich jest również obarczone ryzykiem, często nawet podobnym do tego, o którym pisałem w akapicie powyżej. 

2. Dysk twardy

Używane dyski twarde aż zieją niepewnością, bo podobnie jak wyżej opisane komponenty, ich żywotność zależy od temperatur, w jakich przyszło im działać, co z resztą opisuję przy okazji ostatniego rankingu najlepszych dysków do komputerów stacjonarnych. Jeżeli chcecie koniecznie na dysku zaoszczędzić, to kupujcie takie z długimi gwarancjami, np. 12 miesięcy, i sprawdzajcie ich stan programem HD Tune.

Tani komputer do gier z Allegro

Jeżeli w zakładce "Health" pojawi się Warning przy relokowanych sektorach, to jest to znak, że dysk już ma niesprawne sektory, które z zapasowej puli podmienił, więc nie trzymajcie na nim żadnych danych, których strata byłaby niepowetowana. Jak to mawiają, ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą robić kopie zapasowe, więc apeluję, róbcie kopie zapasowe!

3. Płyta główna

Pierwsze, co musicie zrobić przy zakupie używanej płyty głównej, to dokładnie przyjrzeć się wszystkim kondensatorom, by wychwycić jakiekolwiek, nawet najmniejsze spuchnięcie. Do tego szukajcie także przepalonych ścieżek i pozostałości topnika po naprawach, szczególnie w okolicach gniazd na wtyczki od zasilacza. Po inspekcji kondensatorów i laminatu czas przejść do slotów PCI-E i RAM. Warto zajrzeć do środka z latarką i zobaczyć, czy żadne piny w slotach nie są powyginane, czy nawet połamane, bo przez to sloty nie będą działać.

Tani komputer do CS:GO - płyta główna

Ostatnim krokiem jest dokładnie sprawdzenie socketu, czyli miejsca, w którym montuje się procesor. Przy płytach głównych pod Intela musicie dokładnie przyjrzeć się pod odpowiednim kątem nóżkom by ustalić, czy żadna z nich nie jest wygięta, bądź ułamana. Taka drobna wada może być równoznaczna z kompletną niezdatnością płyty głównej do użytku, więc bądźcie czujni! 

Komputer z Allegro - części używane

Przy AMD jest łatwiej, bo nóżki są na procesorze, więc to na nim przeprowadzacie taką inspekcję. Jeżeli używana płyta główna pomyślnie przeszła badanie wzrokowe, czas zamontować kompatybilny procesor wraz z chłodzeniem, RAM, dysk i przejść do testów pod systemem. Zaczynamy klasycznie od sprawdzenia portów PCI-E x16 kartą graficzną, a PCI-E x4 dowolnym innym rozszerzeniem, na przykład kartą dźwiękową, czy sieciową. Następnie przechodzimy do sprawdzenia pendrivem portów USB, bo te też potrafią odmówić posłuszeństwa. Potem czas na przetestowanie portów audio, najlepiej słuchawkami i mikrofonem, bo z tego duetu najczęściej się korzysta. Na koniec zostawiamy gniazdo na kabel sieciowy, czyli RJ 45. Jeżeli do tego momentu wszystko działało bez zarzutu, to jest spora szansa, że trafiła Wam się sprawna płyta główna! 

4. Zasilacz

Wybór zasilacza dość obszernie opisałem w moim poradniku - jak wybierać bezpieczny i opłacalny zasilacz komputerowy - właśnie na ten temat, więc zapraszam Was do lektury! 

Grzebanie w zasilaczu jest niebezpieczne i może prowadzić do porażenia prądem o wysokiej mocy, więc jeżeli nie znacie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z elektroniką, to się za to nie bierzcie!

używany zasilacz z Allegro - kondensatoryŹródło: http://electronics-diy.com/repairing-switching-power-supply.php

Dla tych obeznanych standardowo szukajcie nadpaleń na laminacie, śladów topnika i spuchniętych kondensatorów. Warto też przy okazji odkurzyć wentylator, bądź nawet go rozłożyć i nasmarować. Ja używam do tego oleju wazelinowego do maszyn do szycia. Jeżeli wszystko w środku wygląda dobrze, to najpewniej macie sprawny zasilacz, więc możecie go śmiało montować do komputera.

5. Procesor z zablokowanym mnożnikiem

Po pierwszym akapicie pewnie już wiecie co nieco o odblokowanych procesorach, które da się podkręcać. Tutaj jednak mamy do czynienia z tymi, które takiej opcji nie mają, a przez to działają w ryzach specyfikacji producenta. Dzięki temu ich zakup z drugiej ręki jest znacznie mniej ryzykowny, bo z zasady procesory psują się bardzo rzadko, a wady fabryczne wychodzą w pierwszych miesiącach użytkowania, więc jeżeli macie do kupienia używaną jednostkę, to ta na pewno jest już starsza. W swojej historii z zakupami używanych komponentów nigdy nie trafiłem na uszkodzony procesor, choć  kupowałem jedynie te, które były opisane jako sprawne, więc jeżeli traficie na jakiś w stanie "Nieznany", to najpewniej jest to szrot, który ktoś uszkodził mechanicznie. 

6. Pamięć RAM

Drugim dość pewnym komponentem jest pamięć RAM, bo ta też niezbyt często ulega awariom. Jest jednak opcja, że ktoś pamięci podkręcał i je przez to uśmiercił za wysokim napięciem, które na nich ustawił, by uzyskać stabilność, więc jeżeli takowe kupujecie, to tylko z gwarancją rozruchową. Dzięki niej będziecie mogli je dokładnie przetestować programem memtest86+, który wypala się na pendrive i z niego bootuje.

Używana pamięć RAM - jak testować

Proste narzędzie przeprowadza cykl zapisów i odczytów by ustalić, czy pamięć nie generuje błędów. Jeżeli znajdzie się nawet jeden, to niestety takową trzeba odesłać do sprzedawcy. Polecam odpalać memtest86+ na dłużej niż 8 godzin, by mieć pewność, że nie dostaliście bubla!

7. Obudowa i chłodzenie powietrzne procesora

Najpewniejszymi zakupami są bez wątpienia używana obudowa i chłodzenie powietrzne, bo są to komponenty, których uszkodzenia widać na pierwszy rzut oka, jako że są mechaniczne. Jeżeli więc chcecie się na takowe decydować, to szukajcie rys, wyłamanych zaczepów, uszkodzonych łopatek na wentylatorach, czy brakujących elementów, jak panele boczne, czy elementy montażowe do dysków twardych (sanki/płozy), bo bez nich nie będziecie mogli obudowy użyć.

Przy chłodzeniu powietrznym najważniejsza jest obecność kompletu montażowego do Waszego socketu w płycie głównej. Jeżeli ten jest niekompletny, bądź nie ma go wcale, to sobie zakupu oszczędźcie, bo te nie są łatwo dostępne, szczególnie do starszych modeli.

Podsumowanie

Jak sami widzicie, zbudowanie taniego komputera do gier z części używanych łączy się z ryzykiem, ale daje też wymierne nagrody. Aby je zminimalizować, warto nieco pomieszać i najbardziej ryzykowne komponenty kupować nowe, lub na gwarancji, a oszczędzać na tych mniej ryzykownych. Dzięki temu w kieszeniach zostanie Wam parę złotych, a będziecie mogli cieszyć się wyższą wydajnością!

blog comments powered by Disqus
Tanie zestawy komputerowe do gier z używanych części na Allegro
Autor: Paweł Rudy