PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Termometry bezdotykowe już na dobre zagościły w naszych domach. W związku z tym wypada wiedzieć, jak ich używać. W końcu biorąc pod uwagę ich coraz bardziej rosnącą precyzję i malejące ceny - prędzej czy później większość rodzin będzie posiadała takie urządzenie w swojej apteczce.

Warto wiedzieć, że termometry na podczerwień, inaczej zwane pirometrami, nie są niczym nowym. Od pierwszego urządzenia przystosowanego do użytku domowego minęło już trochę czasu, więc sprzęty są coraz bardziej dopracowane. Nadal istnieje jednak możliwość wystąpienia błędu użytkownika - z tym pomożemy się uporać.

Jak korzystać z termometru bezkontaktowego?

Co warto wiedzieć, żeby używać termometru bezdotykowego poprawnie?

Żeby wprowadzić w świat mierzenia termometrami na podczerwień, warto odpowiedzieć na kilka pytań. Przygotowaliśmy specjalne know-how dla tych z was, którzy dopiero przymierzają się do zakupu, albo próbują zrozumieć nowy dodatek w domowej apteczce. Dzięki zawartym tutaj poradom bezproblemowo poradzicie sobie z używaniem tego typu urządzeń.

Jak działa termometr bezdotykowy?

Skoro już zadaliśmy sobie pytanie, jak używać termometru elektronicznego, powinniśmy zacząć od zrozumienia specyfiki jego działania. Dzięki temu poznamy limity sprzętu. W efekcie będziemy wiedzieć co robić, a czego nie przy mierzeniu nim temperatury.

Ogólna zasada działania termometrów na podczerwień jest taka, że stosują pomiar promieniowania cieplnego, które jest generowane przez mierzony obiekt. Porównują je z ustaloną emisyjnością i w ten sposób są w stanie podać przybliżone (acz przecież już coraz bardziej precyzyjne) wskazania temperatury.

Warto sprawdzić: Tanie elektroniczne termometry bezdotykowe do 100 zł

Czym jest emisyjność w termometrze na podczerwień?

Zdolność emisyjna to cecha pojawiająca się w specyfikacjach termometrów bezdotykowych, która prawdopodobnie jest jedną z najbardziej tajemniczych. Nie należy się jednak jej bać. Jest ściśle związana z metodą mierzenia temperatury przez te urządzenia.

To nic innego niż sposób, w jaki obiekt emituje z siebie promieniowanie podczerwone. Przyjmuje wartości do 0 do 1. Najniższa oznacza ciało idealnie czarne, a najwyższa takie, które promieniuje maksymalną wartością.

Ze względu na to, że większość materiałów, które badamy za pomocą takiego termometru, jest raczej w górnych granicach tej skali, większość urządzeń jest skalibrowanych sztywno. Na poziomie emisyjności wynoszącym 0,95.

Cecha ta uniemożliwia korzystanie z termometru bezkontaktowego do mierzenia przedmiotów połyskliwych. Oznacza to, że nie poradzimy sobie ze zmierzeniem temperatury folii aluminiowej czy stali.

Folia aluminiowa nie odbija podczerwieni więc nie zmierzymy jedzenia w folii

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezkontaktowym?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy mierzymy nim tam, gdzie poleca producent. Najczęściej jest to środek czoła, skroń, lub przestrzeń pod uchem. Jeżeli źle wymierzymy, możemy uzyskać nieodpowiednie odczyty ze względu na inną temperaturę powierzchni ciała.

Równie ważna jest odległość urządzenia od pacjenta. Jak używać termometru bezdotykowego? Zazwyczaj w odległości od 3 do 5 centymetrów od mierzonego punktu. Należy przy tym zminimalizować drżenie ręki na czas pomiaru. Tym istotniejsze jest więc szukanie urządzeń działających jak najszybciej.

Często niedocenianym, ale całkiem ważnym problemem w mierzeniu termometrem bezdotykowym jest temperatura otoczenia. Przechodząc do zimniejszego pokoju rozregulowywujemy urządzenie, przez co nie może ono wskazać dobrych odczytów. Zwłaszcza przy rozpalonym gorączką pacjencie.

Tak samo jest przy przemieszczaniu pacjenta do pomieszczenia o innej temperaturze. Zazwyczaj poleca się odczekanie pół godziny po zmianie miejsca, w którym dokonujemy pomiarów.

Ułatwienia w używaniu termometru na podczerwień

Niektórzy producenci wyposażają swoje urządzenia w szereg przydatnych udogodnień. Dzięki nim łatwiej określimy odległość termometru od obiektu i dokonamy precyzyjniejszych pomiarów.

Dobrym przykładem jest określanie odległości optycznie. Dwa punkty, wyświetlane za pomocą oddalonych od siebie lampek LED, muszą się na siebie nałożyć. Gdy się nałożą, to oznacza, że urządzenie jest w odpowiedniej odległości od obiektu i da najlepszy możliwy wynik.

Jak dwie lampki led się nałożą, to pomiar jest prawidłowy

Innym, bardziej skomplikowanym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest laserowy pomiar odległości. Urządzenie na bieżąco sprawdza, jak daleko znajduje się od wskazywanego obiektu. Na wyświetlaczu LCD podpowiada z kolei czy to za daleko, czy za blisko.

Zobacz też: Najprecyzyjniejsze termometry bezdotykowe

Jak skalibrować termometr bezdotykowy?

Dokonujesz pomiaru w idealnych warunkach, z odpowiednim oddaleniem od pacjenta i celując w odpowiednie miejsce, a twój termometr ciągle wskazuje niepoprawną temperaturę? To nic poważnego - urządzenie najpewniej należy skalibrować.

Jak ustawić termometr bezdotykowy? Stosunkowo prosto. Niektóre modele, które znajdziemy sprawdzając dowolny ranking termometrów bezdotykowych, robią to samodzielnie. Zależnie od modelu sprzęt może się kalibrować automatycznie (nawet przy przechodzeniu między pomieszczeniami) lub wymagać manualnej pomocy.

W takim przypadku należy sprawdzić temperaturę pokoju i wskazać urządzeniem na obiekt, który jest najprawdopodobniej równie ciepły. Na przykład na ścianę wewnętrzną lub podłogę w oddaleniu o ok. 80-120 cm. Następnie należy wejść w tryb manualnej kalibracji i tak manipulować wyświetlaną temperaturą, aby oba odczyty się zgadzały.

Termometry bezdotykowe - to całkiem proste

Korzystanie z termometrów bezkontaktowych jest w miarę proste i intuicyjne. Wystarczy podążać za kilkoma całkiem logicznymi poradami i przegryźć się przez instrukcję od producenta. 

Pomimo pozornego technologicznego zaawansowania nie ma się czego bać. Jeżeli będziemy odpowiednio posługiwać się takim sprzętem, łatwo i szybko zmierzymy temperaturę każdego domownika. Najważniejsza jest odległość od mierzonego obiektu i kalibracja modelu. Jeżeli to będziemy mieli obcykane, żadna choroba nam niestraszna.

blog comments powered by Disqus
Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?