PODPOWIEDZI:

Plagiat na Youtube, problemy Google, przyszłość etui - VideoNews #225

Plagiat na Youtube, problemy Google, przyszłość etui - VideoNews #225

W tym odcinku zajmiemy się między innymi aferą, która wybuchła w polskim światku technologicznym. Oprócz tego będzie co nieco o niecodziennej fakturze, która imituje skórę oraz przełomie w dziedzinie komputerów. Zapraszam na 225. odcinek VideoNewsa!

Polecam waszej uwadze test oczyszczacza powietrza z Biedronki przygotowany przez Pawła. Aleks odpowiada  z kolei na pytanie jaki router do 200 zł. A jeśli macie przed sobą dylemat: wyciskarka do soków czy sokowirówka: co kupić, to Magdalena wam pomoże.

Krótkie informacje

  • Co zrobić, gdy twoje MMO nie sprzedaje się tak jak przewidywałeś i zostało wyśmiane przez internautów? Można, wzorem Bethesdy, wprowadzić abonament na prywatne serwery. 63 złote miesięcznie albo 499 złotych rocznie. Bez opcji modów. 
  • Huawei Mate X wreszcie otrzymał datę premiery! Jest to 15 listopada, jednak na ten moment urządzenie pojawi się wyłącznie w Chinach. Tam będzie kosztować 16,999 juanów, czyli około 9230 złotych. 
  • Samsung zapowiada procesor Exynos 990. Pozwoli na obsłużenie ekranów 120 Hz oraz matryc 108 MPx. Ma być o 20% lepszy od Exynosa 9820, jeśli chodzi o suchą wydajność. 
  • Lexus pokazał światu koncept samochodu z latającym dookoła dronem. Obydwa wyglądają jak maszyny lotnicze, ale tylko ten drugi potrafi przerzucić paczkę z naszego domu do bagażnika samochodu. LF-30 będzie pierwszym elektronicznym i w pełni autonomicznym samochodem firmy. 

Lexus LF-30 to jedynie model koncepcyjny (Żródło: Lexus)

  • PhoneBuff przeprowadził testy na dwóch iPhone'ach XS. Jeden z nich miał włączony biały motyw, a drugi - tryb ciemny. Podczas gdy pierwszy się rozładował, drugi nadal miał 30%.
  • Na serwery należące do NordVPN oraz TorGuard VPN włamali się hakerzy. Do pierwszych włamań, jeszcze w przypadku wynajętych serwerów, dochodziło w marcu ubiegłego roku. Obecnie sytuacja jest już pod kontrolą. 
  • Sztuczna inteligencja radzi sobie lepiej od ludzi nie tylko w czytaniu współczesnych tekstów, ale i tych z przeszłości. DeepMind AI wyszkolono na tyle dobrze, że miała 70% skuteczności po kilku sekundach rozszyfrowywania. Historycy po dwóch godzinach mieli średnią 43%. 

Kradzież recenzji na Polskim Youtube

Podobieństwo między przedstawieniem smartfonów w recenzjach Zbigniewa Urbańskiego, a tekstami z różnych redakcji wykazał Mirosław Mazanec z Dziennika. Okazało się, że teksty z różnych witryn (naszej strony to nie dotknęło) służyły jako scenariusz i były czytane niemalże 1:1.

Drobne różnice wynikały ze składni lub błędów merytorycznych Zbigniewa Urbańskiego. Kolejne publikacje zidentyfikował Daniel Maikowski z Gazeta.pl. 

Skopiowano co najmniej 9 tekstów. Zaraz po zwróceniu uwagi filmy Zbigniewa Urbańskiego zniknęły z jego kanału. On sam przeprosił redaktorów z branży w wiadomościach prywatnych oraz udzielił odpowiedzi portalowi wirtualnemedia.pl. W niej przeprasza za "zrobienie kompletnej głupoty", jednocześnie nazywając swoje działania inspirowaniem się wynikającym z przeglądania portali. Inaczej na sprawę patrzą poszkodowani oraz redaktorzy naczelni okradzionych redakcji. 

Czy będziemy ubierać telefony w sztuczną skórę?

Zespół 6 naukowców, którym przewodził Marc Teyssier skonstruował sztuczną skórę. Ta występuje w dwóch wersjach: uproszczonej i realistycznej, która ma przypominać ludzką. Skin-On to interfejs komunikacji między urządzeniem a skórą. Gesty, na jakie pozwala to na przykład szczypanie czy ściskanie, co ma przybliżać do naturalnej interakcji. Silikonowa skóra ma cztery warstwy, a każda z nich odpowiada za odmienne interakcje. 

Marc Teyssier zaprojektował skórę do komunikacji z interfejsami komputerowymi (Źródło: Marc Teyssier)

Zabezpiecz swój telefon w dobrym stylu!

Rozwiązanie potrafi rozpoznać chociażby łaskotki. Wśród zaprezentowanych rozwiązań najciekawiej wygląda zastępowanie skórą kontrolerów. Kręcenie nią posłużyłoby za pokrętło głośności, a operowanie palcem w jednym punkcie zastąpiłoby gałkę od pada. W przyszłości skóra mogłaby posłużyć robotom, by te odczuwały nasz dotyk. Jest także możliwość wyrażania swoich emocji z pomocą interakcji ze Skin-On. Podczas wysyłania wiadomości łaskotanie było prezentowane jako śmiech. 

Google ma przewagę... kwantową

Google w klipie pochwaliło się pięcioma lat pracy Google Quantum Lab. Zbudowano tam komputer kwantowy, który jest w stanie wykonać ponad biliard operacji jednocześnie (1 000 000 000 000). Ponadto kubit nie operuje na stałej postaci zera lub jedynki, jak ma to miejsce w przypadku bitu. Zamiast tego jego wartość jest płynna. Według Google operacja, która tradycyjnemu superkomputerowi zajęłaby 10 tysięcy lat, odbywa się w 3 minuty i 20 sekund na ich komputerze kwantowym. 

Komputer kwantowy od Google jest znacznie szybszy niż tradycyjny (źródło: Google)

Z tym stwierdzeniem nie zgadza się inna firma, która tworzy jednostki kwantowe. IBM twierdzi, że zaprezentowane przez Google obliczenia superkomputery mogłyby wykonać w ciągu 2,5 dnia. I to przy najgorszym założeniu. Według firmy przewaga kwantowa, czyli sytuacja, w której komputer kwantowy jest w stanie wykonać rzeczy niemożliwe dla tradycyjnych jednostek, nie zaistniała. Mimo tej opinii nową jednostkę obliczeniową Google redakcje ochoczo przyrównują do wynalezienia samolotu.

Google Pixel 4 z poważnymi problemami

Jeszcze przed premierą Pixeli 4 na Twitterze pokazywano problemy z odblokowaniem twarzą. Smartfony da się odblokować nawet wtedy, gdy mamy zamknięte oczy. Co gorsze, moduły w Google radzą sobie z rozpoznawaniem twarzy w ciemności, więc kradzież podczas snu jest możliwa. Firma już pracuje nad rozwiązaniem wymuszającym otwarte oczy przy odblokowaniu, ale zajmie jej to "miesiące". Co ciekawe, taka opcja pojawiła się w kilku egzemplarzach przedpremierowych. 

Google Pixel 4 ma problemy od momentu premiery

Smartfon z czystym Androidem bez żadnych problemów. Sprawdź naszą ofertę!

Kolejny problem dotyczy ekranu 90 Hz. Po obniżeniu jasności poniżej 75%, system zmniejsza częstotliwość odświeżania do 60 Hz. Co ciekawe, jeśli oświetlenie zewnętrzne jest mocne, to nawet z jasnością poniżej 75% smartfon zachowuje 90 Hz. Według Google 90 Hz przy niższej jasności mocniej wpływa na baterię. Firma zapowiada, że i w tym przypadku wyeliminuje błąd aktualizacją. W internecie nie brakuje poradników jak zrobić to samodzielnie. 

Latające taksówki już w 2025 roku

Lilium po raz pierwszy pochwaliło się latającymi taksówkami. Lilium Jet potrafią rozpędzić się do 100 kilometrów na godzinę, a ponadto wznoszą się w ciągu pionowym - nie potrzebują pasa lotniczego, by nabrać prędkości. Jeśli jednak zachodzi potrzeba, wystartuje też i w ten sposób. Pojazd napędza 36 silników o łącznej mocy 2000 koni mechanicznych. W przyszłości dadzą one prędkość około 300 kilometrów na godzinę. 

Lilium Jet jest składany ręcznie, ale to niebawem się zmieni

Lilium Jet po stu testach ze startu miejscowego oraz ruchomego przechodzi do drugiej fazy. W niej pojazd postara się osiągnąć maksymalną prędkość. Przy okazji klipu premierowego start-up pokazał fabrykę poświęconą produkcji pojazdu, mającą 3000 metrów kwadratowych. Niedługo powstanie druga, większa. W ciągu pięciu lat firma ma wyprodukować "setki pojazdów", które wzbiją się w powietrze w 2025 roku

Przyszłość ukrytych wiadomości? 

Naukowcy z Chin opracowali nową metodę ukrywania druku. Zrezygnowano tu z fluorescencyjnego tuszu, którego użycie nie pozwalało na ponowne wykorzystanie kartki. Nowa metoda także korzysta z promieni UV do odczytywania wiadomości, ale robi to w unikalny sposób. Innowacją są kartki, pokryte polimerem z cząstkami manganu. Dzięki temu kartka może pochłaniać oraz emitować światło. Wszystko drukowane jest za pomocą... wody. 

Druk fluorescencyjny będzie widoczny po zastosowaniu światła UV (Źródło: The Guardian)

Woda burzy struktury polimeru, co pozwala na oddalanie się od niej cząsteczek manganu. W warunkach pokojowych taka wiadomość przetrwa do trzech miesięcy. Jeśli jednak chcemy się jej szybko pozbyć, zrobimy to z pomocą suszarki. Wystarczy pół minuty. Kartkę można użyć ponownie, nawet do 30 razy. Ponadto, przy wykorzystaniu różnego rodzaju odmian polimerów z manganem, da się kodować wiadomości widoczne tylko przy określonej częstotliwości lampy UV. 


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 


Źródła: 

blog comments powered by Disqus
Plagiat na Youtube, problemy Google, przyszłość etui - VideoNews #225