PODPOWIEDZI:

Krowy w VR, Sony w gastronomii, dron niczym pocisk - VideoNews #230

Krowy w VR, Sony w gastronomii, dron niczym pocisk - VideoNews #230

Jeśli myśleliście, że VR nie ma szans na sukces, to spójrzcie, jak prezentuje się... na krowach. A poza tym czytajcie i oglądajcie 230. odcinek VideoNewsa pełen ciekawostek ze świata technologii.

W tym tygodniu mogliście obserwować nasze działania podczas Black Friday. Oprócz tego Aleksander przeprowadził test kamerki samochodowej Prido i5. Na stronie pojawił się także poradnik jak wybrać router

Krótkie informacje

  • Playstation 5 oraz Xbox Scarlett mogą dostać zupełnie nowy typ dysków SSD. Przygotowywane przez Samsunga NVMe SSD cechują się jeszcze niższym opóźnieniem. Informacja wyciekła na slajdzie z konferencji Samsung SSD Forum. 
  • Valve uśmierca jeden z najbardziej osobliwych kontrolerów w branży. Steam Controller nie będzie już produkowany, a firma sprzedaje ostatnie egzemplarze po 69 zł z wysyłką. 
     

Steam Controller nie będzie już produkowany

  • Polkomtel odpowiedzialny za Plus i Cyfrowy Polsat zerwał umowę z Huawei'em. Powodem opóźnienia we wdrożeniu systemu informatycznego BES, który miał być gotowy do końca 2018 roku. Tak się nie stało, a Polkomtel chce odzyskać całą kwotę. 
  • Play w przyszłym roku chce wprowadzić sieć 5G w Trójmieście. Skorzysta z architektury IMT 2020, która działa na paśmie 2100 MHz, co sprawi, że zaoferuje ona mniejszą prędkość niż 5G na częstotliwościach obecnie rozdzielanych w przetargach. Jak poinformowała firma w sobotę, będą to "tylko" zamknięte testy.
  • Google ponownie obrywa. Tym razem powodem jest niedostosowanie się do zasad uczciwej konkurencji. Firma pomimo kary w wysokości 1,7 miliarda euro z 2017 roku nadal promuje swoją porównywarkę cen w wynikach związanych z innymi produktami. 
  • Huawei otrzymał przedłużenie tymczasowej licencji, dzięki której może współpracować z amerykańskimi firmami do końca tego roku. Wyjątkiem jest Microsoft, który otrzymał stałą licencję.

Krowy w Rosji korzystają z VR

Rolnicy spod Moskwy wyposażyli krowy w gogle do wirtualnej rzeczywistości. Badanie przeprowadzone na zlecenie rosyjskiego rządu miało wykazać, czy krowy na wirtualnym pastwisku będą mniej wystraszone niż w rzeczywistości. Przygotowano zmodyfikowaną wersję urządzenia oraz specjalną wersję pastwiska. Zmieniono w niej kolory na przyjemniejsze dla krowiego oka - odcienie czerwieni z domieszką zieleni i niebieskiego.

Krowy z goglami VR wydawały się być szczęśliwsze

Powstałe w ten sposób wirtualne pastwisko pomogło obniżyć poziom lęku mimo faktu, że krowy nie widziały siebie nawzajem. Oprócz tego jako stado wykazywały większą szczęśliwość. Nie wiadomo, czy gogle przyczyniły się do lepszej jakości mleka - to zostanie zbadane niebawem. Jeśli wyniki się potwierdzą, projekt czeka implementacja w rosyjskich przedsiębiorstwach rolnych. 

Przyszłość dotyku w VR to skóra

Tak przynajmniej twierdzą twórcy Haptic Skin. Na Uniwersytecie Northwestern oraz hongkongijskim City University od dwóch lat powstaje elektroniczna matryca. Jest cienka i elastyczna. Jego grubość to zaledwie 3 milmetry. Wyposażono je także w haptyczne aktutory, których maksymalnie mogą być 32. Wystarczy pokryć to skórą, by stwarzały poczucie dotyku. Rozwiązanie posiada dedykowane rozwiązanie z elastyczną anteną.

Haptic Skin to rozwiązanie we wczesnej fazie rozwoju

Ta nie tylko przesyła sygnał bezprzewodowo, ale i również w ten sposób dostarcza energię. Obecnie maksymalna odległość od odbiornika to metr, co i tak jest wynikiem o 10 razy lepszym od konkurencyjnych projektów. W przyszłości naukowcy chcą zmniejszyć moduły haptyczne, by zwiększyć liczbę receptorów i stworzyć wirtualną dłoń. 

Dron latający niczym pocisk

Naukowcy z Caltech oraz NASA zmodyfikowali maszynę strzelającą piłkami do futbolu amerykańskiego. SQUID przypomina ośmiornicę. Ma 6 kończyn i waży nieco ponad pół kilograma. Po złożeniu się w opływowy kształt armata powietrzna wystrzeliwuje go w tempie 15 metrów na sekundę. Po 10 metrach zyskuje równowagę i może latać jak standardowy dron. Urządzenie zachowuje równowagę nawet przy silnym wietrze w tunelu aerodynamicznym. 

Caltech & NASA JPL stworzyli drona podobnego do pocisku

Sprawdź miniaturowego drona od DJI!

Ten efekt osiągnięto dzięki niezależnym systemom czujników i akcelerometrów oraz fizycznemu mechanizmowi balansowania. To zasługa rotorów obracających się już po 200 milisekundach od startu. To wszystko w konstrukcji, której średnica po złożeniu ma 8 centymetrów. Rozwiązanie jest zdolne do przewiezienia załadunku o niewielkim ciężarze. Rozwiązaniem interesuje się amerykańskie wojsko. 

Polacy adaptują technologie szybciej niż inni

81% Polaków korzysta z płatności online, podczas gdy dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest to 63%. Mastercard zleciło badanie na temat adaptacji rozwiązań bankowych. 63% badanych korzysta też z bankowości mobilnej - to wynik o 9 punktów procentowych wyższy od reszty regionu. Częściej korzystamy z płatności w aplikacjach - u nas to 52%, a średnia regionu to 40%. 

Płatności z wykorzystaniem internetu dobrze przyjęły się w Polsce

Szybciej adaptujemy się do nowych technologii także, jeśli chodzi o usługi niebankowe. 76% Polaków nie wyobraża sobie życia bez mailowania, a 75% - bez portali społecznościowych. Internet coraz częściej zastępuje nam tradycyjne czynności. 54% rezygnuje z termometra na rzecz prognozy pogody online, a połowa ankietowanych - z płyt i winyli na rzecz usług streamingowych. Nie dziwi więc, że zakupy w sieci co najmniej raz w tygodniu robi 37% osób. 

Sony chce powalczyć o rynek fotografii

Zrobi to za pośrednictwem nowych matryc w smartfonach oraz sztucznej inteligencji. Nowe matryce najpewniej nie zaoferują 108 megapikseli, przynajmniej w pierwszej połowie przyszłego roku. Zamiast tego pojawi się nowy autofokus, który w oparciu o sztuczną inteligencję zadziała jeszcze szybciej. Matryce IMX686 pozwolą na uzyskanie sztucznego rozmycia przy jednoczesnym uruchomieniu trybu HDR.

Sony AI w 2020 roku pomoże w tworzeniu aparatów

Sony uruchamia centrum badań nad przyszłością AI. Placówka powstanie w Bengaluru w Indiach. Firma ma pomóc nie tylko przy fotografii mobilnej, ale i projektowaniu gier. Najciekawiej zapowiada się jednak działalność SONY AI w dziedzinie... gastronomii. To nie pierwsza taka próba dla firmy. Już w kwietniu ubiegłego roku nawiązała współpracę z amerykański uczelniami. W rezultacie firma zoptymalizuje proces gotowania i przechowywania jedzenia. 

MediaTek królem benchmarków?

10 grudnia premierę ma mieć Redmi K30, czyli kontynuacja serii znanej w Polsce pod nazwą Mi 9T. Będzie to tani smartfon z obsługą sieci 5G oraz ekranem 120 Hz. Tym razem wysuwaną kamerę zastąpi dziurka na dwa aparaty. Oprócz 32-megapikselowej matrycy pojawi się moduł Time of Flight, który w teorii może pozwolić na dokładne mapowanie twarzy celem tworzenia zabawnych efektów graficznych. Poza tym ma to być pierwszy telefon z nową matrycą Sony - IMX 686. 

MediaTek Dimensity 1000 obsłuży 5G

Xiaomi z MediaTekiem? Świetna wydajność w niskiej cenie!

Najwięcej szumu wzbudza informacja o implementacji procesora MediaTeka - Dimensity 1000 5G. Moduł poza obsługą 5G oferuje ponadprzeciętną wydajność. W benchmarku Antutu wyciągnął ponad 510 tysięcy punktów - o 30 więcej od propozycji ze Snapdragonem 855 Plus. To jednostka w 7-nanometrowym procesie litograficznym z rdzeniami Cortex-A77 2,6 GHz. Jest zdolna obsłużyć 16 GB RAMu. Firma pracuje też z Intelem przy tworzeniu modemów 5G do laptopów.


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 


Źródła: 

blog comments powered by Disqus
Krowy w VR, Sony w gastronomii, dron niczym pocisk - VideoNews #230