PODPOWIEDZI:

Jak wybrać młynek do kawy, który przygotuje najlepszą kawę?

Jak wybrać młynek do kawy, który przygotuje najlepszą kawę?

Głowisz się, jak wybrać młynek do kawy i nie wiesz, od czego właściwie zacząć? To jesteś w świetnym miejscu, bowiem za chwilę dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru młynka domowego. Poruszę także kwestię ich dodatkowych funkcji. Zapraszam!

Jak wybrać młynek, aby dobrze mielił kawę każdego ranka? Musisz przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się parametrom, które wpływają na wydajność, precyzję mielenia, komfort użytkowania i żywotność.

Nawet jeżeli nie zamierzasz używać elektrycznego młynka codziennie, to powiem, że i tak warto kupić młynek. Dlaczego? Chociażby z tego powodu, że jego zastosowanie jest w gruncie rzeczy szersze, niż Ci się wydaje. Przejdźmy zatem do konkretnych porad.

kawa w filiżance i ziarna w młynku elektrycznym

Jak wybrać młynek do kawy? - W skrócie

Najistotniejsze cechy w uproszczonej formie wymienię już na początku, tak abyś miał jakieś pojęcie na temat tych urządzeń, zwłaszcza jeżeli nie chcesz pogłębiać wiedzy na szerszą skalę.

 • Moc - wpływa na szybkość i wydajność mielenia. Im większa moc, tym sprawniejsze i dokładniejsze działanie młynka.
 • Maksymalna liczba filiżanek - możesz określić, ile porcji kawy ma przygotować Twój młynek.
 • Pojemność zbiorników na kawę - im więcej kawy zmieścisz w zbiorniku, tym lepiej. Przykładowo młynek Graef CM 900 jest wyposażony w zbiornik na kawę ziarnistą o pojemności 350 g.
 • Regulacja grubości mielenia - świeżą kawę pod własne gusta otrzymasz tylko w przypadku młynka, który daje Ci możliwość wyboru grubości kawy.
 • Typ młynka - zdecyduj się, czy stawiasz na młynek elektryczny, czy może na młynek ręczny z korbką.
 • Mechanizm mielący młynków - bardzo istotny aspekt, na którym nie należy oszczędzać. Wyróżnia się mechanizm nożowy (udarowy) lub żarnowy (miażdżący ziarna kawy). Ten drugi jest bardzo chwalony wśród kupujących.
 • Rodzaje ostrzy - występują ostrza ceramiczne i stalowe.
 • Bezpieczeństwo - jestem zdania, że im więcej różnego rodzaju zabezpieczeń, tym korzystniej. Są to potrzebne kwestie, bo sprzęt nie może stwarzać żadnego zagrożenia. Mile widziane między innymi zabezpieczenie przed przeciążeniem.
 • Czyszczenie - dowiedz się, które elementy młynka są wyjmowane i czy jego mycie przebiega sprawnie.
 • Jakość wykonania - wpływa na trwałość młynka do domu lub do biura. Najlepiej, jak obudowa jest wykonana ze stali.
 • Akcesoria w zestawie - z pewnością możesz liczyć na szczoteczkę, która ułatwia czyszczenie, ale niekiedy na coś więcej.
 • Ceny - ze znalezieniem młynka w niskiej cenie nie powinieneś mieć problemu, gdyż tanie młynki do kawy do 100 zł też dają radę, a na rynku ich nie brakuje.
 • Producenci młynków - różne firmy ze sobą konkurują i chcą kusić użytkowników wieloma bajerami, ale nie daj się zwieźć tylko designowi. Postaw na zaufaną markę, jak na przykład DeLonghi czy Bosch.
 • Dodatkowe funkcje - praktycznym dodatkiem jest schowek na przewód zasilający albo funkcja automatycznego wyłączania.

czyszczenie szczoteczką młynka elektrycznego do kawy

Wybór niezawodnego młynka do kawy

Kilka najważniejszych parametrów przedstawiłam w skrócie, teraz najwyższy czas napisać o nich nieco więcej. Zatem zaczynamy.

Jaka moc silnika

Precyzyjny młynek do kawy cechuje się silnikiem o mocy nawet 200 W. Jeżeli planujesz używać młynka nie tylko w celu mielenia kawy, ale między innymi do mielenia orzechów, to postaw na jak największą moc.

Jaka maksymalna porcja kawy?

Spotkasz się z określeniem maksymalnej ilości filiżanek. Niekiedy (po zapełnieniu pojemnika) możesz przyrządzić do 14 filiżanek kawy. Są w sklepach modele, które umożliwiają wybór od 1 filiżanki, ale są także takie, w których minimalna ilość to 2 filiżanki.

Jak duże pojemniki na kawę?

Ważna jest pojemność zasobników zarówno na kawę ziarnistą, jak i mieloną. Rozbieżność jest spora, bowiem oscylują one w graniach od około 35 g do 350 g. Młynek z pojemnikiem na kawę powinien być szczelny i posiadać także praktyczną pokrywę, która osłania przed kurzem i wszelkimi zanieczyszczeniami. Dodatkowo pokrywka z okienkiem umożliwia podgląd procesu mielenia.

Ilu stopniowa regulacja grubości mielenia?

Niektóre młynki, jak na przykład SAGE BCG600BKS oferują aż 60 ustawień grubości mielenia. Jest to rozwiązanie dla najbardziej wymagających baristów w swoim domu. Wreszcie przyrządzisz kawę dla siebie i dla gości pod własne upodobania. Smak kawy będzie idealnie dopasowany i będziesz mógł ją użyć w Twoim ekspresie do kawy.

Inne urządzenia z kolei nie mają typowej skali. Grubość mielenia jest uzależniona od czasu. I tym sposobem, im krócej mielisz kawę, tym grubszą uzyskasz i odwrotnie.

Jaki rodzaj młynka

Istnieją dwa główne typy młynków do kawy:

 • Młynki elektryczne - wymagają minimum Twojej pracy. Wsypujesz kawę do pojemnika, uruchamiasz sprzęt i czekasz na idealnie zmieloną kawę. Ich największymi zaletami są szybkość działania, możliwość mielenia większej ilości kawy i komfort użytkowania. Z minusów można zaliczyć zdarzające się awarie, dosyć głośną pracę i konieczność dostępu do prądu.
 • Młynki ręczne - używane do dzisiaj tradycyjne młynki z korbką. Zamiast typowego pojemnika na kawę znajdziesz wysuwaną szufladkę. Smak i aromat kawy nie do podrobienia. Ceny ręcznych pomocników są na prawdę niskie, a sama awaryjność bardzo niewielka. Głośność pracy oczywiście mniejsza niż elektrycznych młynków, jak również nie zużywasz energii elektrycznej. Wadą takiego rodzaju jest niestety większy wysiłek z Twojej strony i poświecenie więcej czasu.

obsługa elektrycznego młynka do kawy przez mężczyznę

Który mechanizm mielący młynka jest najlepszy?

Poza samymi głównymi rodzajami młynków do kawy można je także podzielić ze względu na mechanizm mielący, a mianowicie:

 1. Młynki udarowe - niedrogie młynki, które potrafią oferować wiele dobrych parametrów, ale nie ukrywajmy, że tną one kawę za pomocą szybkoobrotowego ostrza i jest ryzyko przegrzania jej. Jakość takiego naparu nie będzie zadowalająca dla wielbicieli prawdziwej kawy. Drobinki kawy nie będą równomiernie zmielone.
 2. Młynki żarnowe - żarnowe młynki do kawy miażdżą kawę i tym samym nie stwarzają zagrożenia jej spalenia (nie osiągają wysokich temperatur). Żarna mogą mieć kształt płaski lub stożkowy. Zyskują wysokie oceny wśród konsumentów, pomimo ich wyższych cen w stosunku do młynków udarowych.

Jakie są rodzaje ostrzy w młynkach?

Dwa podstawowe typy to:

 • Ostrza stalowe - cechują się szybkim wytwarzaniem ciepła, co może przekładać się na nieco gorszy smak kawy.
 • Ostrza ceramiczne - bardzo twarde ostrza, które są stosunkowo tanie w produkcji.

Czy młynek do kawy jest bezpieczny?

Nowoczesny młynek elektryczny charakteryzuje się bezpiecznikiem termicznym, który zapobiega przegrzaniu silnika. Dobrą wiadomością jest fakt, że produkt nie zacznie działać w momencie nieprawidłowego założenia któregoś z elementów lub w przypadku pustego pojemnika na kawę ziarnistą. Takie rozwiązania ucieszą z pewnością rodziny z małymi dziećmi, które jak wiadomo są ciekawe wszystkiego.

Pamiętaj, aby przeczytać wskazówki zawarte w instrukcji obsługi i przestrzegać maksymalnego czasu mielenia.

Czy mycie domowego młynka jest szybkie?

Dzisiejsze młynki posiadają wyjmowane pojemniki. To wpływa na prostsze czyszczenie. Z budowy nie są to skomplikowane urządzenia, więc i mycie młynka nie powinno sprawić problemu ani zająć dużo czasu. Jeżeli pierścień młynka da się zdemontować, to jest to kolejne udogodnienie. W sklepach dostaniesz również specjalne granulaty lub spraye przeznaczone do pozbywania się osadów i zapachów z młynka.

wyjmowany zbiornik na kawę w młynku elektrycznym

Który młynek do kawy jest dobrze wykonany?

Z pewnością młynek musi być stabilny, zatem wyposażony w gumowe nóżki (antypoślizgowe). Kolejną kwestią jest solidna obudowa (może być z aluminium) i noże ze stali nierdzewnej (chyba że cechuje się żarnami). Warto dodać, że młynki ze stalowym ostrzem są niezwykle żywotne. Trzeba uważać na plastikowe zębatki, gdyż lubią być nietrwałe.

Młynki elektryczne i ręczne to stosunkowo niewielkie sprzęty, więc nie musisz zwracać szczególnej uwagi na wymiary, gdyż są przeważnie kompaktowe. Ważna jest natomiast waga danego modelu, gdyż im cięższy, tym mniejszy komfort podczas jego przenoszenia.

Dowiedz się, jakiej długości jest przewód zasilający, i zastanów się, czy dosięgnie do gniazdka elektrycznego. Pod względem kolorystycznym możesz spotkać się na przykład z czerwonym młynkiem, srebrnym, czarnym czy kremowym.

Co otrzymasz w komplecie z młynkiem?

W zestawie z niektórymi młynkami możesz dostać dodatkowy zbiornik na kawę z zamknięciem, szczoteczkę do czyszczenia, dyszę do napełniania kolby albo dodatkowe uchwyty (do pojemnika i kolby).

Ile kosztuje dobry młynek do mielenia kawy?

Młynek dla początkujących dostaniesz nawet w cenie do 100 zł. Inne, bardziej zaawansowane modele mieszczą się w przedziale do 1000 zł. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od młynka. Im szersza skala regulacji mielenia, większa pojemność zbiorników lub mocniejszy silnik, tym przeważnie wyższa kwota urządzenia.

Jakiej firmy młynek?

Niejednokrotnie ludzie nabierają się na różne promocje sprzętu, nie zwracając uwagi na markę. Prawda jest taka, że za bardzo niską ceną kryje się kiepska jakość wykonania, a sprzęt przeważnie pochodzi od nieznanego producenta. Lepiej mieć w domu młynek przez lata niżeli wydać mniej i cieszyć się nim niedługi czas. Jak wybrać młynek do kawy, który będzie żywotny? Pamiętaj o kierowaniu się cenioną i znaną marką.

Dodatkowe funkcje młynków do mielenia kawy

Wymienię kilka interesujących funkcji, jakie firmy stosują w swoich urządzeniach.

 • Funkcja automatycznego wyłączania - praktyczna opcja, wpływająca na Twoje bezpieczeństwo. Nie musisz się martwić, czy wychodząc z domu, nie zapomniałeś czasem o wyłączeniu sprzętu.
 • Funkcja automatycznego mielenia - młynek zareaguje na podłożenie kolby do uchwytu i zacznie proces mielenia ziaren kawy.
 • Funkcja zatrzymywania - w momencie całkowitego napełnienia pojemnika urządzenie samodzielnie zaprzestanie dalszego działania. To zasługa wyłącznika ciśnieniowego.
 • Funkcja Aroma - umożliwia dostosowanie aromatu (mocy) kawy.
 • Zwijany kabel - specjalny schowek na przewód zasilający ułatwia przechowywanie. Nic nie plącze się na blacie kuchennym po skończonej pracy młynka.
 • Podświetlany regulator - pokrętło służące do sterowania bywa niekiedy podświetlane. Wygląda to atrakcyjniej, ale również przyda się, gdy oświetlenie w pomieszczeniu nie jest najlepsze.
 • Wyświetlacz LCD - jego obecność może i nie jest taka konieczna, aczkolwiek pozwala na kontrolowanie ustawień młynka przez cały czas jego działania. To właśnie na nim zobaczysz między innymi informację o tym, jakie ustawienie regulacji wybrałeś.

srebrny młynek do kawy firmy SAGE

Jak wybrać młynek do kawy - Podsumowanie

Dobry młynek do kawy nie jest przeznaczony tylko do mielenia ziaren, ale również do rozdrabniania przypraw, ziół, chleba, cukierków, orzechów lub nasion. Z pomocą powyższego poradnika zakupowego nie będziesz miał wątpliwości, jak wybrać młynek do kawy, tak aby spełnił Twoje wymagania.

Nie wiesz, jak prezentuje się rynek urządzeń do mielenia kawy? Odwiedź zatem ranking młynków do kawy, który zawiera w sobie ciekawe zestawienia produktów w różnych cenach i o odmiennych mechanizmach mielenia.

Pochwal się w sekcji komentarzy, czy Ty już posiadasz w domu pomocnika do mielenia kawy? :)

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać młynek do kawy, który przygotuje najlepszą kawę?