PODPOWIEDZI:

Telewizory Sony na CES 2020 - Wśród nowości bardzo mały OLED 4K

Telewizory Sony na CES 2020 - Wśród nowości bardzo mały OLED 4K

Sony na CES 2020 przyjechało z szeregiem telewizorów. Nic w tym dziwnego, w końcu ten japoński producent słynie ze swoich ekranów, które są istotną częścią jego asortymentu produktowego. Przy okazji każdych targów prezentuje więc nowe technologie i innowacyjne funkcje. Co Sony pokazało w tym roku?

Przede wszystkim nowe technologie, funkcje i usprawnienia, które prezentują się całkiem ciekawie. W różnym stopniu będą trafiać do modeli planowanych na ten rok. Oczywiście nie chodzi o takie rzeczy jak podświetlany pilot czy tryb skalibrowany pod filmy z Netflixa, które na pewno są ważne, ale nie tak istotne jak na przykład Frame Tweeter.

Technologie i usprawnienia Sony na CES 2020

Co to właściwie jest ten Frame Tweeter? To nowa technologia związana z generowaniem dźwięku. Na razie obecna tylko w serii ZH8, polega na wprawianiu w drgania ramki urządzenia. Jest to element niecodziennych strategii audio firmy - Sound-from-Picture Reality.

W jej ramach dźwięk wydaje się dobiegać z wnętrza ekranu, a technologia Acoustic Multi-Audio i dodatkowy głośnik wysokotonowy Frame Tweeter pomagają wciągnąć się w film. Dzięki niemu odgłosy mają być lepiej umiejscowione, co zwiększy realizm dźwięku i poprawi odbiór wszelkich treści.

Ambient Optimisation

Z tym związana jest też inna technologia - Ambient Optimisation. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o optymalizację związaną z otoczeniem. Tak, telewizor dzięki niej może poprawić zarówno jasność obrazu, jak i dźwięk, dostosowując parametry do pomieszczenia, w którym się znajduje.

Zbada otoczenie i w oparciu o obecność różnych przeszkód odbijających lub wytłumiających dźwięk, skalibruje parametry tak, aby zapewnić dobrą akustykę. Jeżeli więc masz w rogu kolekcję kufli, a na oknie grubą zasłonę - telewizor będzie w stanie się do tego dostosować.

Immersive Edge i podstawki

Równie interesujący jest nowy kierunek designu - Immersive Edge. Sprowadza się do usuwania zbędnego szumu wizualnego, który zdaniem Sony tworzą ramki i podstawki we współczesnych telewizorach. Zwężanie ramek przy użyciu wspomnianych technologii dźwięku, które ukrywają dodatkowe głośniki to jasna sprawa. Mniej jasną kwestią jest nowa podstawka.

Ta w modelu ZH8 jest umiejscowiona na krawędziach, aby zapobiec odbijaniu się w ekranie. Można ją obracać o 90 stopni i przemieszczać bliżej środka urządzenia, aby lepiej dostosować sprzęt do miejsca, w którym stoi.

Podstawka w Sony Bravia ZH8

W przypadku innych urządzeń podstawka też staje się częścią filozofii designu. Na przykład w OLED-ach A8 w ramach konceptu One Slate można ją podwyższać tak, aby ustawiany pod ekranem soundbar nie zasłaniał obrazu.

Pozostałe nowości

Wśród pozostałych zmian wyróżniają się trzy. Technologia X-Motion Clarity trafi nareszcie do telewizorów OLED producenta. Co robi? Poprawia ostrość i płynność ruchomych obiektów poprzez zwiększanie częstotliwości odświeżania. 

Drugą ważną sprawą jest technologia X-Wide Angle poprawiająca kolory i jasność przy oglądaniu filmów pod kątem. Zostanie zaimplementowana do tegorocznych telewizorów Full Array LED 4K XH95. 

Sony Bravia XH95 róg

Ostatecznie nie sposób zapomnieć o szerszym wsparciu Asystenta Google. Chodzi o możliwość obsługi różnych aspektów urządzeń Sony i Internetu Rzeczy za pomocą komend głosowych rejestrowanych przez telewizor. Tegoroczne modele firmy będą też zgodne z Amazon Alexa, Apple HomeKit i AirPlay 2. 

Mały OLED z Serii A9 i seria A8

Technologie technologiami, ale co z telewizorami? Tutaj główne skrzypce grają trzy nowości. Najpierw warto opowiedzieć o najmniejszej - co nie oznacza, że jest najmniej ważna.

Na targach Sony zapowiedziało 48-calową wersję OLED-a 4K z serii A9. To istotne, bo dzięki temu ekrany tego typu będą jeszcze bardziej przystępne cenowo. Co się znajdzie w rzeczonym telewizorze?

Przede wszystkim wspomniany Ambient Optimisation i technologie Pixel Contrast Booster, Acoustic Surface Audio, a także Dolby Vision i Dolby Atmos. O jakość filmów zadba procesor obrazu X1 Ultimate, zdolny precyzyjnie poprawiać obraz, skupiając się na poszczególnych obiektach w scenie.

Sony Bravia A8 z boku

Interesuje cię ten temat? Szukasz sprzętu dla siebie? Sprawdź nasz ranking telewizorów - prezentujemy w nim najbardziej opłacalne sprzęty z różnych zakresów cenowych.

Firma pokazała również telewizory z serii A8. Te będą dostępne w dwóch rozmiarach - 65 i 55 cali. Również wyposażono je w procesor X1 Ultimate i wspomniane przy okazji A9 technologie, czyli Pixel Contrast Booster poprawiający kolor przy dużych jasnościach, Ambient Optimisation, Dolby Vision, Dolby Atmos oraz Acoustic Surface Audio. Co ważne ta ostatnia w A8 przychodzi z dwoma subwooferami zapewniającymi lepsze niskie tony.   

Full Array LED - nowa linia 8K

Najbardziej luksusową serią zaprezentowaną przez Sony była linia telewizorów ZH8. Wyposażona w matrycę Full Array LED o rozdzielczości 8K, trafi na rynek w dwóch wersjach rozmiarowych - 85-calowej i 75-calowej. Technologia wielu precyzyjnie kontrolowanych diod ma zapewnić świetne kontrasty, a serce urządzenia, czyli procesor X1 Ultimate wraz z technologią 8K X-Reality PRO, ma wyostrzyć i optymalizować obraz w czasie rzeczywistym.

Sony Bravia ZH8 od góry

Swoją drogą taka rozdzielczość nie jest w końcu jeszcze najczęściej wykorzystywaną przez producentów różnego rodzaju filmów i seriali. Z tego względu stworzony przez Sony telewizor będzie w stanie interpolować obraz do jakości zbliżonej do 8K przy użyciu firmowej bazy danych.

Najistotniejsze w przypadku tego modelu jest jednak zastosowanie wspomnianej technologii Frame Tweeter, która wraz z Ambient Optimisation powinna ustawić sprzęt na czele rynku pod względem wrażeń dźwiękowych. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że podobnie jak inne wybrane urządzenia na 2020 rok, linia ZH8 jest w stanie uzyskać obraz o prędkości 120 klatek na sekundę przy rozdzielczości 4K. Sprawdzi się to przy zwłaszcza przy oglądaniu dynamicznego sportu.

Podsumowanie pokazu Sony na CES 2020

W tym roku oprócz zaprezentowanych serii na rynek trafią też modele z linii XH95, XH90, XH85, XH81, XH80 i XH70. Sporo tego, ale nie bez powodu. To sprzęty o różnych matrycach i korzystające z całej gamy rozwiązań producenta, w zależności od ceny i rozmiarów. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało jego potrzebom.

Seria XH95 - telewizory Full Array LED 4K (85", 75", 65", 55" i 49")

 • Procesor obrazu X1 Ultimate najlepsze wrażenia przy oglądaniu obrazu 4K HDR dzięki technologiom Object-based Super Resolution, Object-based HDR remaster, Super Bit Mapping 4K HDR i Dual database processing
 • Podświetlenie pełną matrycą diod LED i lokalne przyciemnianie z użyciem technologii X-tended Dynamic Range PRO 6-krotnie większy kontrast niż w naszych tradycyjnych telewizorach LED
 • Technologia X-Wide Angle lepszy obraz przy oglądaniu pod kątem. Technologia ta zapewnia żywsze, bardziej realistyczne kolory i większą jasność obrazu niż standardowe telewizory LED. Oznacza to, że znakomity obraz o niezwykle szerokim zakresie i głębi barw jest widoczny z każdego miejsca w pomieszczeniu. Aby zapewnić klientom jeszcze większy wybór, w technologię X-Wide Angle będę obecnie wyposażone telewizory Full Array LED 4K XH95 z ekranami od 55" wzwyż.
 • Ulepszona technologia Acoustic Multi-Audio i system Sound-from-Picture Reality dwa wzmacniacze niezależnie sterujące głównym głośnikiem i niewidocznym głośnikiem wysokotonowym oraz nowy głośnik X-Balanced łączący czystość dźwięku z małą głębokością (dwa wzmacniacze i głośnik X-Balanced Speaker tylko w modelach 55", 65" i 75"; technologia Acoustic Multi-Audio w modelach od 55" wzwyż)
 • Stylistyka „jednej płaszczyzny” atrakcyjnie wyglądający ekran bez ramki (tylko modele 55", 65" i 75")
 • Nowa technologia optymalizacji obrazu i dźwięku Ambient Optimization automatyczne zwiększanie i zmniejszanie jasności obrazu odpowiednio do oświetlenia pomieszczenia
 • Zgodność z Dolby Vision i Dolby Atmos
 • Obsługa z wolnymi rękami (modele od 55" wzwyż)
 • Technologie Apple AirPlay 2, HomeKit i Amazon Alexa łatwe podłączanie do różnorodnych urządzeń, w tym inteligentnych głośników
 • Szybki dostęp do treści, serwisów i usług dzięki platformie Android TV
 • Technologia TRILUMINOS Display

Seria XH90 - telewizory Full Array LED 4K (85", 75", 65" i 55")

 • Procesor 4K HDR X1 większa głębia, lepsze faktury i naturalne barwy dzięki technologii Object-based HDR remaster
 • Podświetlenie pełną matrycą diod LED i lokalne przyciemnianie z użyciem technologii X-tended Dynamic Range
 • Nowy model Full Array LED średniej klasy zapewniający klientom większe możliwości wyboru
 • Technologia Acoustic Multi-Audio (modele od 65" wzwyż) i głośnik X-Balanced Speaker
 • Nowa technologia optymalizacji obrazu i dźwięku Ambient Optimization automatyczne zwiększanie i zmniejszanie jasności obrazu odpowiednio do oświetlenia pomieszczenia
 • Zgodność z Dolby Vision i Dolby Atmos
 • Grawerowana diamentem ramka o smukłym wyglądzie
 • Technologie Apple AirPlay 2, HomeKit i Amazon Alexa łatwe podłączanie do różnorodnych urządzeń, w tym inteligentnych głośników
 • Szybki dostęp do treści, serwisów i usług dzięki platformie Android TV
 • Technologia TRILUMINOS Display
 • Obsługa obrazu 4K 120 kl./s (w przyszłości, po wydaniu odpowiedniej aktualizacji oprogramowania)

Seria XH85 - telewizory 4K (49" i 43")

 • Procesor 4K HDR X1 większa głębia, lepsze faktury i naturalne barwy dzięki technologii Object-based HDR remaster
 • Zgodność z Dolby Vision i Dolby Atmos
 • Metalowa podstawa „Blade” i elegancka ramka z aluminium
 • Technologie Apple AirPlay 2, HomeKit i Amazon Alexa łatwe podłączanie do różnorodnych urządzeń, w tym inteligentnych głośników
 • Szybki dostęp do treści, serwisów i usług dzięki platformie Android TV
 • Technologia TRILUMINOS Display

Seria XH81 - telewizory 4K (65", 55", 49" i 43")

 • Procesor 4K HDR X1 większa głębia, lepsze faktury i naturalne barwy dzięki technologii Object-based HDR remaster
 • Nowy głośnik X-Balanced łączący czystość dźwięku z małą głębokością (modele od 55" wzwyż)
 • Zgodność z Dolby Vision i Dolby Atmos
 • Metalowa podstawa „Blade” i szczotkowane wykończenie ramki
 • Elegancki pilot z aluminium
 • Technologie Apple AirPlay 2, HomeKit i Amazon Alexa łatwe podłączanie do różnorodnych urządzeń, w tym inteligentnych głośników
 • Szybki dostęp do treści, serwisów i usług dzięki platformie Android TV
 • Technologia TRILUMINOS Display

Seria XH80 - telewizory 4K (85", 75", 65", 55", 49" i 43")

 • Procesor 4K HDR X1 większa głębia, lepsze faktury i naturalne barwy dzięki technologii Object-based HDR remaster
 • Nowy głośnik X-Balanced łączący czystość dźwięku z małą głębokością (modele od 55" wzwyż)
 • Zgodność z Dolby Vision i Dolby Atmos
 • Podstawa „Blade” i szczotkowane wykończenie ramki
 • Technologie Apple AirPlay 2, HomeKit i Amazon Alexa - łatwe podłączanie do różnorodnych urządzeń, w tym inteligentnych głośników
 • Szybki dostęp do treści, serwisów i usług dzięki platformie Android TV
 • Technologia TRILUMINOS Display

Seria X70 - telewizory 4K (65", 55", 49" i 43")

 • Technologia 4K X-Reality PRO - interpolacja i wyostrzanie obrazu w celu nadania mu jakości zbliżonej do 4K i ujawnienia dodatkowych detali sceny
 • Tryb ClearAudio+ zapewniający realistyczny dźwięk, który zdaje się dobiegać ze wszystkich stron. Muzyka i dialogi stają się czystsze i dokładniejsze niezależnie od źródła nagrania
 • Wbudowana przeglądarka internetowa do oglądania seriali i filmów z popularnych serwisów; dedykowane przyciski do włączania serwisów Netflix i YouTube
 • Technologia TRILUMINOS Display

Zobacz też:

Źródło: Sony

blog comments powered by Disqus
Telewizory Sony na CES 2020 - Wśród nowości bardzo mały OLED 4K