PODPOWIEDZI:

Co na Dzień Dziadka 2020? Najlepsze prezenty dla dziadka!

Co na Dzień Dziadka 2020? Najlepsze prezenty dla dziadka!

Zastanawiasz się, co kupić na dzień dziadka? Nic dziwnego, w końcu wielkimi krokami zbliża się czas, w którym teoretycznie najbardziej doceniamy nestorów naszego rodu. Nie przejmuj się. Przygotowaliśmy odpowiednie zestawienie, prezentujące idealne prezenty dla większości starszych panów.

Wiele z urządzeń na liście nie jest ograniczonych płciowo. Z tego względu, jeżeli nie przekonały cię propozycje z innego naszego artykułu dotyczącego tego, jaki prezent na dzień babci kupić - gwarantuję, że przyda jej się na przykład zestaw czujników inteligentnego domu od Xiaomi. Co więc kupić na dzień dziadka? 

Systemy Inteligentnego Domu 

W jaki sposób można zapewnić dorosłemu człowiekowi pełnię władzy nad domem? Podłączając ów dom do sieci. Internet Rzeczy coraz bardziej się rozwija i staje się przystępnym rozwiązaniem, także dla osób starszych. Pod warunkiem, że twój dziadek posiada smartfona, oba prezentowane zestawy będą dla niego sposobem na kontrolę tego, co się dzieje w jego miejscu zamieszkania również na spacerze. 

Zestaw Xiaomi MI Smart Sensor 

Na pierwszy ogień idzie bardziej ogólna i całkiem przystępna cenowo opcja, czyli zestaw sensorów od Xiaomi. Znajdują się w nim 2 czujniki okien i drzwi, 2 czujniki ruchu, centralka i jeden przycisk, który wyłączy wszystkie inteligentne sprzęty naraz. Jak widać brakuje w nim na przykład inteligentnych żarówek i kontaktów – jest to więc wariant stawiający na rozbudowę. 

Można na to jednak zrzucić się całą rodziną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować czujniki ruchu na wejściu do domu i ustawić dziadkowi w aplikacji włączanie świateł po wybranej godzinie i wyłączanie przy wyjściu.

Zestaw sensorów Xiaomi Mi Smart Sensor na białym tle

Zresztą to zadziała również przy przejściu pomiędzy pomieszczeniami, podobnie jak drugi zestaw sensorów. Czujniki okien i drzwi przede wszystkim przypomną seniorowi czy pamiętał o zamknięciu wszystkiego przed wyjściem do sklepu w deszczowy dzień. 

Centralka funkcjonuje jednocześnie jako mikrofon, głośnik i dioda podświetlająca. Hub sterujący podłącza się do gniazda elektrycznego. Jego główne zadanie to odbiór danych od pozostałych czujników – to on łączy się z routerem poprzez Wi-Fi. Co ciekawe może też posłużyć seniorowi jako budzik. 

Xiaomi Mi Smart Sensor Set oferta w RTV Euro AGD

Zestaw startowy Philips Hue 

Philips Hue to system oświetlenia z wyższej półki. Jest dosyć drogą opcją, ale za to wytrzymałą i oferującą integrację, w tym przypadku, nawet 50 różnych świateł. Zestaw, który proponuję, to dwie żarówki o mocy 9,5 wata świecące w milionach kolorów z mostkiem aktywującym sieć Zigbee. To pozwala na więcej źródeł sygnału i wiele ciekawych zastosowań. 

Philips Hue fragment filmu producenta

Główną zaletą Hue jest to, że współpracuje ze wszystkimi dostępnymi na rynku głównymi systemami smart home. Łatwo je więc skonfigurujesz dziadkowi z sensorami i urządzeniami innych producentów. Samym oświetleniem będzie mógł łatwo sterować z poziomu telefonu, również poza domem. Mostek umożliwia tworzenie harmonogramów i stref, co ułatwi zrozumienie działania całego systemu. Działanie żarówek można zsynchronizować także z muzyką, filmami i grami. 

Philips Hue zestaw startowy oferta w Ceneo

Funkcjonalne rozwiązania dla zdrowia 

Nie samym inteligentnym domem człowiek żyje. Właśnie – żyje. To bardzo istotne, aby z wiekiem człowiek żył wciąż aktywnie i bardziej kontrolował swoje zdrowie. Kolejne urządzenia obdarowywanemu seniorowi właśnie w tym pomogą. 

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 

Druga wersja wagi od Xiaomi to sposób na kontrolowanie stanu ciała. Istotne jest to, że sprzęt jest inteligentny. To oznacza, że twój dziadek nie tylko będzie mógł z niej korzystać do ważenia się, ale i śledzenia poszczególnych istotnych zmian. Na przykład w tkance tłuszczowej dzięki czujnikowi BIA. 

Nie jest to jednak oczywiście zbyt dokładny sposób sprawdzania tego parametru. Za to na pewno dokładne będzie odwzorowanie wagi użytkownika. To świetny prezent dla dziadka, który chce wiedzieć, ile waży z dokładnością do 50 gramów. Firma chwali się zaawansowanym sensorem G, który umożliwia uzyskanie takiej precyzji. 

Kobieta ćwicząca koło wagi Xiaomi Mi Body Composition Scale 2

Wśród sprawdzanych rzeczy są też m.in. wskaźnik BMI, masa mięśniowa i kości, wskaźnik podstawowej przemiany materii, a także ogólna ocena zdrowia. O wszystkim Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 informuje poprzez energooszczędny moduł Bluetooth 5.0, przesyłający dane do aplikacji mobilnej. Dzięki takiemu połączeniu waga ma pracować na bateriach nawet przez rok. 

Oferta na Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 w RTV EURO AGD

Smartwatch Garett Sport 

Wielu mężczyzn, nie tylko starszych, nosi zegarki. Twój dziadek pewnie też jakiś ma, do którego jest bardzo przywiązany. Ale to tylko rzecz, która powinna być jak najbardziej funkcjonalna. Dzisiejsze czasomierze są już inteligentne. Nie służą tylko do mierzenia czasu, ale i dają wiele innych możliwości, z których warto korzystać. 

Kolaż mężczyzny ze smartwatchem Garett Sport

Sensownym rozwiązaniem jest smartwatch Garett Sport. Przeznaczony dla sportowców ma wygląd raczej młodzieżowy, ale to kwestia zmiany paska. Co potrafi ten sprzęt? Przede wszystkim liczy spalone kalorie, a także kontroluje puls i ciśnienie. W pewnym wieku dbanie o stan pikawy jest coraz ważniejsze – jeżeli więc zastanawiasz się, co praktycznego kupić dziadkowi, to go na pewno zadowoli. 

Poza tym urządzenie łączy się z telefonem, daje możliwość odczytywania smsów i powiadomień, pomaga znaleźć smartfon i sterować niektórymi z jego funkcji. Warto dodać, że jest wodoszczelny, ma ekran OLED i pracuje na baterii nawet przez 70 dni. To przystępny cenowo produkt o niezłej jakości. 

Garett Sport oferta w Ceneo

Ciśnieniomierz Hoffen KF-65B 

Jeżeli jednak twój dziadek musi precyzyjnie kontrolować ciśnienie – prosty czujnik w smartwatchu nie wystarczy. Testowaliśmy ostatnio ciśnieniomierz firmy Hoffen. Kosztuje naprawdę niewiele, jest w pełni automatyczny, dosyć precyzyjny i na dodatek ma sporą pamięć. Zapamiętuje do 192 wyników, co pomoże kontrolować stan serca w dłuższym czasie. 

Ciśnieniomierz Hoffen KF-65B na stoliku koło doniczki i okularów

Na dodatek Hoffen KF-65B ma funkcje powiadomień głosowych i poradzi sobie z badaniami, w których puls odbiega do 25% od średniego. To pomoże osobom z nieregularnym rytmem serca – na przykład wynikającym z arytmii. Jedyna wada? Ten model jest dostępny, ale tylko przez 14 dni. Można go kupić w sieciach sklepów Biedronka od 16 do 30 stycznia 2020 roku. 

Smartband Huawei Band 4 

Ostatnim sprzętem zdolnym poprawić stan zdrowia seniora jest opaska Huawei Band 4. W zasadzie potrafi bazowo mniej więcej to samo co wspomniany wcześniej zegarek, ale jest tańsza, mniejsza i nie tak zaawansowana. Przez to sprawdzi się jako prosty dodatek do prezentu składającego się już z jakichś łakoci albo perfum i nie będzie musiała zastępować zegarka, do którego twój dziadek mógł się już przyzwyczaić. 

Huawei Band 4 w trzech kolorach

Producent naciska w przypadku Band 4 na funkcje, które przydadzą się także starszemu mężczyźnie. System Huawei TruSeen 3.5 monitoruje tętno użytkownika na bieżąco. To sprawia, że inteligentna opaska da znać dziadkowi, czy przekroczył ustalony poziom pulsu, i będzie kontrolowała jakość jego snu, informując o tym, co może być przyczyną bezsenności lub niewyspania się. 

Poza tym oczywiście jest zintegrowana ze smartfonem. Pozwala korzystać z aplikacji, włączać funkcję znajdowania telefonu i odbierać połączenia. Opaska Huawei jest również stosunkowo wytrzymała – poradzi sobie z ciśnieniem 5 atmosfer. Nie trzeba będzie więc tak o nią dbać podczas deszczu lub pod prysznicem. 

Huawei Band 4 oferta w Mediaexpert

Czajnik na kawę i herbatę Bosch TWK8611P

Wielu pije kawę lub herbatę. Zwłaszcza ta druga, często torebkowa, jest narodowym napojem spotkań rodzinnych. Oczywiście ograniczając się do tych niewyskokowych. Dobrze więc sprezentować dziadkowi czajnik, który ułatwi nie tylko przygotowywanie się na przyjęcie dzieci z wnukami, jak i codzienne parzenie liści i sproszkowanych ziaren. 

Czajnik Bosch TWK8611P na białym tle

Proponowane urządzenie, czyli Bosch TWK8611P, jest mocne, nowocześnie wyglądające i na dodatek całkiem wytrzymałe. Przy tym proste w używaniu, bo ma w zasadzie cztery przyciski na podstawie – włącznik, kontrolę temperatury i włączający funkcję utrzymywania ciepła wody. 

Czajnik ma moc do 2400 watów i mieści do 1,5 litra wody. To przełoży się na szybkie parzenie (do jednego z czterech wybranych poziomów od 70 do 100 stopni Celsjusza). Pomieści dostatecznie dużo płynu, aby zaparzyć dzbanek naparu dla kilku osób

Bosch TWK8611P oferta w OleOle

Słuchawki dla dziadka do muzyki lub do rozmów 

Często wraz z wiekiem pogarsza się słuch. Dlatego wygodniej jest przybliżać źródła dźwięku do uszu. Co może być bliżej niż słuchawki? Tutaj jest jednak nieco przewrotnie, oprócz standardowych dousznych, do propozycji trafiła pojedyncza słuchawka do prowadzenia rozmów. 

Słuchawki Audictus Adrenaline 2.0 

Najpierw jednak o wybranych opłacalnych słuchawkach firmy Audictus. Model Audictus Adrenaline 2.0 to właściwie sprzęt głównie przeznaczony dla sportowców, ale z tego względu ma kilka cenionych zalet, które uczynią z nich świetny prezent na dzień dziadka. Poza tym oferują całkiem dobrą jakość dźwięku, docenianą w różnych testach. 

Człowiek korzystający ze słuchawek Audictus Adrenaline 2.0

Urządzenie jest bezprzewodowe – z wykorzystaniem odpowiedniego modułu można go sparować poprzez bluetooth z komputerem lub telefonem. To nie jest też typ popularnych teraz pchełek. Słuchawki łączy kabel, który pomaga utrzymać je na karku, zabezpieczając przed upadkami.

Nie jest to niestety sprzęt do końca wodoodporny. Poradzi sobie z potem i lekkim deszczem, ale pływać w nich nie wolno. Pracują za to nawet przez 5 godzin i można z nich korzystać do prowadzenia rozmów telefonicznych. Dodatkowo obie słuchawki łączą się ze sobą magnetycznie, dzięki czemu łatwiej je przechowywać. 

Audictus Adrenaline 2.0 oferta w Media Markt

Słuchawka Plantronics Explorer 55 

Co kupić dziadkowi na dzień dziadka? Nikt by raczej nie wpadł na to, a przynajmniej niewielu, aby sprezentować mu pojedynczą słuchawkę łączącą się z telefonem poprzez Bluetooth. A to błąd. Taki Plantronics Explorer 55poprawi komfort rozmów pomiędzy dziadkiem a resztą członków rodziny. To niedrogi moduł generujący i odbierający dźwięk, za który nestor będzie ci wdzięczny.  

Słuchawka Plantronics Explorer 55 na białym tle

Zwłaszcza że nie będzie musiał go tak często ładować – popracuje nawet do 11 godzin. Jeżeli nie zapomni wyłączać słuchawki, to naprawdę długi czas rozmowy. Warto tu wspomnieć o tym, że słuchawka łączy się maksymalnie z dwoma telefonami naraz, a także można ją nosić na lewym lub prawym uchu. 

Plantronics Explorer 55 oferta w Media Markt

Trymer i golarka - Dbanie o siebie 

Na koniec podstawowe narzędzie mężczyzny do pielęgnowania wyglądu zewnętrznego. Tego nie można odmawiać i starszym panom – w końcu każdy chce dbać o siebie. Z tego względu warto zwrócić uwagę na trymer Brauna i golarkę do ciała Philipsa. 

Trymer Braun BT7040 

Urządzenie Brauna służące do trymowania zarostu i włosów jest przydatne w codziennym używaniu. Dzięki niemu dziadek będzie mógł precyzyjnie poprawić wygląd swojej brody i podgalać samodzielnie włosy nawet pod prysznicem. Chyba że ma bujną czuprynę, to wtedy lepiej kupić mu grzebień i nożyczki. 

Zestaw trymera Braun BT7040 na białym tle

Urządzenie jest wodoodporne, więc całość można myć pod bieżącą wodą. Sam korzystam i zapewniam, że nie występują problemy, a włos ścinany jest efektywnie. Fajną opcją jest AutoSensing, zapewniający stałą prędkość podczas cięcia. Dzięki temu praca z tym Braunem BT7040 jest wygodniejsza.

Proponowany zestaw jest najbardziej rozbudowanym w serii. W jego skład wchodzą 4 nasadki, maszynka Gilette Fusion5 ProGlide i dodatkowa stacja ładująca. To zapewni największe możliwości stylizacji, ale też niekoniecznie musi być potrzebne każdej osobie.

Warto więc rozważyć też inne modele – chociaż moim zdaniem byle były to te z akumulatorem litowo-jonowym, bardziej żywotnym i oferującym 100 minut przycinania. Chodzi na przykład o sprzęty Braun BT5065, Braun BT5060 i Braun BT5042. 

Braun BT7040 oferta w OleOle

Philips Bodygroom BG3015/15 

Ostatnią propozycją jest golarka przeznaczona do całego ciała. Philips Bodygroom BG3015/15 jest niewielki i stworzony z myślą o prostocie. Jego głowica goląca ma hipoalergiczną siateczkę i zaokrąglone końcówki. To chroni skórę podczas jej pracy.

Mężczyzna korzystający z golarki Philips BG3015/15

Chociaż warto tu wspomnieć, że regulacja długości włosia jest raczej prymitywna. Producent dorzuca trzy nasadki o rozmiarach kolejno 3, 5 i 7 milimetrów. Żeby dopasować rozmiary owłosienia, trzeba nimi manewrować - nie da się tak po prostu przesuwać rozmiaru jednego grzebienia.

Istotne dla nabywcy jest też to, że deklarowany czas pracy wynosi 50 minut, ładuje się przez około godzinę, a po goleniu można całość umyć pod bieżącą wodą. Dla starszych panów szukających niezawodnego ścinania włosów bez kombinowania będzie w sam raz.

Philips Bodygroom series 3000 BG3015/15 oferta w RTV EURO AGD

Podsumowanie prezentów na dzień dziadka

Głównym założeniem tegorocznego zestawienia prezentów dla dziadka było to, aby pomagały mu w życiu. Stąd systemy inteligentnego domu i dodatki fitness. Jestem pewien, że chociaż wspomnienia i emocje są w cenie - najlepsze prezenty to te praktyczne. Zwłaszcza takie, które potencjalnie mogą wydłużyć życie naszych bliskich. Co nie oznacza, że nie warto dorzucić kartki z ciepłym słowem i tabliczki czekolady. Tak od serca.

blog comments powered by Disqus
Co na Dzień Dziadka 2020? Najlepsze prezenty dla dziadka!