PODPOWIEDZI:

Koniec zakupów bez VAT-u, latający samochód, dopłata do elektrycznych aut - VideoNews #307

Koniec zakupów bez VAT-u, latający samochód, dopłata do elektrycznych aut - VideoNews #307

Niby trwają targi MWC w Barcelonie, niby mamy do czynienia z rozluźnieniem obostrzeń i zmianą charakteru pandemii na globie, ale jednak świat technologii toczy swoje życie w powolnym tempie. Kilka innowacji i premier ujrzało światło dzienne, nie obyło się też bez kontrowersji. O wszystkim przeczytacie w VideoNewsie #307!

W tym tygodniu na łamach strony ukazały się między innymi:

Po więcej naszej twórczości zapraszamy na fanpage Videotesty.pl na Facebooku!

Krótkie informacje

  • GTA VI może pojawić się najwcześniej w 2025 roku. Informator Tom Henderson mówi o współczesnej wersji Vice City, które będzie się zmieniać podobnie jak mapa w Fortnite, a w wersji dla pojedynczego gracza wcielilibyśmy się w kilka postaci. 
  • Windows 11 nie pojawi się na wielu komputerach, ale dzięki Gustavovi Monce i Bingxing Wangowi pojawił się na Lumii 950 XL. Ich projekt jest dostępny na Githubie więc każdy może spróbować.
  • Jeśli chcecie się cofnąć w czasie jeszcze bardziej, możecie wzorem autora bloga "benefitiv" uruchomić Androida 9 w obudowie starego Sony CMD-Z5 z 2000 roku. Przyda się smartwatch z obsługą kart SIM i Micro SD oraz spory pokład wiedzy informatycznej. Efekty zobaczycie poniżej.

  • Internet Starlink nad Polską już niebawem - powołano polską spółkę, która zajmuje się uzyskaniem zgód na nadawanie łącza na terenie kraju. 
  • Ciekawych czasów dożyliśmy. Policjanci z Oakland, aby zablokować publikację video aktywistów, podczas procedur uruchomili utwór Taylor Swift.
  • Robot, który przywozi zimne napoje to nie tylko wizja przyszłości, ale i rzeczywisty pomysł Heinekena. Beer Outdoor Transporter zmieści 12 puszek i potrafi komunikować się z otoczeniem. Jest to edycja mocno limitowana - bot powędruje do zwycięzcy konkursu organizowanego przez producenta.

Kupowanie spoza Europy nie obejdzie się bez VAT-u

Od 1 lipca w życie wchodzą postanowienia uszczelniające ściąganie podatku VAT za zakupy spoza Unii Europejskiej. Dotychczas za przedmioty poniżej 22 euro nie należało uiszczać VAT-u, ale to uległo zmianie. Pakiet eCommerce zmienia przepisy dla zakupów do 150 euro. Sprzedawcy spoza wspólnoty mogą dołączyć do procedury Import One Stop Shop (IOSS), która pozwoli im rozliczyć VAT w dowolnym kraju UE - wtedy w sklepie zobaczymy cenę obarczoną podatkiem. 

Aliexpress dolicza VAT w koszyku

Gdy sprzedawca nie wykona takiego ruchu, cena każdych zakupów zostanie podniesiona, poza VAT-em, o koszt jego ustalenia przez firmę kurierską lub Pocztę Polską. W przypadku zamawiania z chińskich magazynów przez platformy bez IOSS (jak np. Allegro), rozliczenie VAT-u spadnie bezpośrednio na klienta i firmę kurierską. Rozwiązanie ułatwi życie sprzedawcom, którzy teraz nie będą musieli się rozliczać w każdym z krajów UE z osobna, ale utrudni życie małym sprzedawcom z Chin.

Kupno elektrycznego samochodu bardziej opłacalne?

Nowy program dofinansowań ,,Mój elektryk" ruszy w lipcu. Dzięki niemu wzrośnie górna kwota, za jaką kupimy samochód. W porównaniu z poprzednią akcją ,,Zielony Samochód" będzie to o 100 tysięcy złotych więcej - maksymalnie 225 tysięcy złotych brutto. Początkowo z dofinansowania skorzystają klienci indywidualni, natomiast trwają negocjacje w Parlamencie Europejskim, by uzyskać też wsparcie dla przedsiębiorstw elektryfikujących floty. 

Taką naklejkę będą musiały posiadać samochody zakupione z programu "Mój elektryk"

Ile wyniesie dofinansowanie? W zależności od dzietności będzie to 18750 złotych lub 27 tysięcy dotacji, gdy otrzymaliśmy Kartę Dużej Rodziny (dostępna przy minimum trójce dzieci). Według informacji WysokieNapiecie.pl budżet przewidziany na program to blisko 100 milionów złotych. Warunkiem koniecznym jest zakup nowego egzemplarza bezpośrednio w Polsce.

Latający samochód zaliczył pierwszy, oficjalny lot

Pojazd, który może działać zarówno jako samochód, jak i samolot, zaliczył 35-minutowy lot między lotniskami w Nitrze i w Bratysławie. AirCar to hybryda, która posiada składane skrzydła i działa w oparciu o spalinowy silnik BMW 1,6l. Jej twórca, profesor Stefan Klein zakłada, że będzie ona w stanie przelecieć nawet 1000 kilometrów. Pierwszy, historyczny przelot między lotniskami to z kolei około 85 kilometrów.

Klein Vision ma gotowy, latający pojazd (fot. klien-vision.com)

Maksymalna prędkość w locie to 170 kilometrów na godzinę, a pojazd uniesie dwójkę pasażerów o wadze do 200 kilogramów. Jego wadą jest to, że w przeciwieństwie do pojazdów przypominających drony potrzebuje pasa startowego. Urządzenie ma już producentów komponentów, w tym mocniejszego, 300-konnego silnika i dąży do uzyskania zgód lotniczych i drogowych. 

Ten zamek zamknie ci usta... w imię diety

DentalSlim Diet to kontrowersyjny pomysł naukowców z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Ich intencją było stworzenie urządzenia, które powstrzyma osoby przed niekontrolowanym podjadaniem przed operacją, do której trzeba schudnąć. Wszystko sprowadza do zamontowania na szczęce zamka magnetycznego. Zamontuje do stomatolog, a jednorazowo dopasowane urządzenie może powrócić do użytkownika kilkukrotnie. 

Zamykanie ust, by wzmocnić dietę (fot. Otago.ac.nz)

Zestaw do blendowania Braun w promocji - sprawdź!

Noszący taki zamek nadal mogą "otwierać" szczękę na 2 milimetry, co według zapewnień badaczy wystarczy do oddychania, rozmawiania i przyjmowania pokarmów przez rurkę. Sami badani określili urządzenie jako "do zniesienia". Jednocześnie schudli średnio 6,36 kilograma w ciągu 14 dni. Każdy z nich miał dostęp do awaryjnego klucza, ale z niego nie skorzystał.

Dron wewnątrz smartfona? Szalony pomysł vivo

Wiele aparatów w smartfonach to widok, do którego się przyzwyczailiśmy. Według patentu vivo ich wykorzystanie mogłoby być znacznie częstsze, gdyby upchnąć je w... mieszczącym się w obudowie dronie. Patent pojawił się w grudniu ubiegłego roku, a na początku lipca został zatwierdzony. Dokumentacja ma zaledwie 20 stron, więc nie poznaliśmy wielu detali.

Smartfon vivo z dronem w środku

► Sprawdź cenę oficjalnego smartfonu Euro 2020!

Urządzenie posiadałoby dodatkową komorę z kamerami przymocowanymi do drona. Przed wysunięciem ich z górnej części obudowy te przeniosłyby się na różne ściany pojazdu. Mogłyby zmieniać pozycje także w locie. Patent nie precyzuje komunikacji między smartfonem a dronem, ma za to czujniki podczerwieni dla zachowania orientacji w powietrzu. 

Przyszłość nawigacji pieszej na naszych butach?

Nie każdy może wpatrywać się w smartfona, aby znaleźć idealną trasę do celu. Zespół badawczy Hondy chce rozwiązać problem osób niedowidzących, które po mieście poruszają się głównie z wykorzystaniem laski. Ashirase, czyli nowy start-up Hondy, opracował nawigację na buty opartą o wibracje. Wystarczy nałożyć na nie moduł z dwiema kostkami. 

Nawigacja za pomocą butów od Hondy już powstaje

Ich zadaniem jest wibrowanie w zależności od kierunku, w jakim osoba ma się poruszać. Gdy ma skręcić w prawo, zawibruje prawy moduł, a gdy zawibrują obydwa, należy kierować się prosto. Nawigacja łączy się ze smartfonem dla precyzyjnego informowania. Rozwiązanie ma trafić do konsumentów do końca 2023 roku. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Koniec zakupów bez VAT-u, latający samochód, dopłata do elektrycznych aut - VideoNews #307