PODPOWIEDZI:

Karty graficzne tanieją, Windows 11 nadchodzi - VideoNews #306

Karty graficzne tanieją, Windows 11 nadchodzi - VideoNews #306

Ten tydzień upłynął pod znakiem premiery jednego z najważniejszych systemów operacyjnych na świecie. To nie miejsce na żart o Symbianie, bowiem Windows 11 jest tu i teraz. Zapraszam gorąco do lektury VideoNewsa #306.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Po więcej technologicznych wieści zapraszamy was na grupę Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Najnowszy zegarek Samsunga, czyli Galaxy Watch 4, może zyskać ciekawą i niespotykaną dotychczas cechę - analizę składu ciała.
  • Snapchat usuwa filtr pokazujący aktualną prędkość. Powodem - piętrzące się stosy pozwów, które jako przyczynę wypadków drogowych wskazują użycie tego filtra. 
  • Tymczasem Instagram, po latach i milionie aplikacji, które pozwalają to zrobić, umożliwi wrzucenie zdjęć na platformę z poziomu komputera

Superkomputer Tesli stworzy systemy automatycznego prowadzenia

  • Tesla wykorzysta piąty co do mocy superkomputer na świecie do... trenowania sieci neuronowych autopilota oraz nadchodzącej, samokierującej sztucznej inteligencji.
  • Obraz Rembrandta ,,Straż nocna", po blisko 300 latach od niechlubnego pocięcia go przez ratusz w Amsterdamie, odzyskał pierwotny wygląd dzięki sztucznej inteligencji. Naukowcy dwa lata pracowali nad algorytmem, który wykorzystując konteksty i kompozycje odtworzył brakujące elementy. 
  • Rozwiązanie Nvidii, które dzięki sztucznej inteligencji konwertuje rysunki w realistyczne obrazy dociera do szerokiej publiki. Stąd pobierzecie Nvidia Canvas dla Windowsa 10.

Windows 11 już oficjalnie - co nowego?

Nowy system Microsoftu poza zmianami wizualnymi, o których opowiadałem w VideoNewsie 305, przyniesie zmiany w pracy systemu. Nowe wizualia i ulepszony tryb Snap do dzielenia aplikacji stały się faktem. Podobnie, jak dostęp do aplikacji z Androida przez Amazon Appstore w obrębie Windows Store. Na razie nie wiadomo, czy system pozwoli na instalowanie programów "z boku". Na pewno mocniej zintegruje Microsoft Teams - dostęp do rozmów zyskamy przez Windows Chat w obrębie systemu. 

Menu Start Windowsa 11 przesunie się ku środkowi

Windows 11 skorzysta z rozwiązań nowej generacji. W systemie pojawi się Auto HDR z Xboxów, poprawiający rozpiętość tonalną gier na monitorach z HDR. Oprócz tego zagości w nim Direct Storage - dzięki pomijaniu procesora gry mają uruchamiać się szybciej w przypadku jednostek z dyskiem SSD. Ponadto na Windowsie 11 nowa aplikacja Xbox pozwoli na uruchamianie gier z poziomu chmury obliczeniowej. 

Windows 11 uzyska dostęp do funkcji znanych z konsol Xbox

Microsoft zapewni bezpłatną aktualizację do systemu Windows 11 wszystkim użytkownikom Windowsa 10. Okazuje się jednak, że po sprawdzeniu aplikacją PC Health Check wiele komputerów spełniających minimalne wymagania oznaczono jako niezdolne do aktualizacji. Sytuację u części poprawia uruchomienie Secure Boot i UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), ale nie u każdego. Największym wąskim gardłem może okazać się obsługa bibliotek DirectX 12 Ultimate i posiadanie mikroukładu Trusted Platform Module w wersji minimum 1.2.

Koniec wsparcia Windowsa 10 nastąpi w październiku 2025 roku.

Sytuacja z kartami graficznymi idzie ku lepszemu?

Dostępność kart graficznych być może nie jest najlepsza, ale dzięki kilku zmianom na świecie może się poprawić. Największy impuls płynie ze strony Chin, które przekazały instytucjom finansowym ostrzeżenia, by te nie obracały kryptowalutami oraz by prowincje zatrzymywały ten proceder. Nie dziwi więc, że odpowiedzialne ze 65% światowego hashrate Chiny mocno wpłynęły na kurs Bitcoina, który spadł poniżej 30 tysięcy dolarów. Kopacze masowo emigrują do innych krajów pokroju USA czy Kazachstanu. 

Karty RTX tracą na swojej wycenie (via ceneo.pl)

Chiny nie są bynajmniej altruistami - ich plan zakłada stworzenie własnej kryptowaluty, której pomogłaby słaba sytuacja Bitcoina. Nieco lepsze wieści płyną też ze strony Nvidii - ta uzupełnia zapasy kart RTX 3060, które w pierwszej kolejności trafią do chińskich kawiarenek. Rynek pozytywnie zareagował na sytuację, a ceny RTX 3060 i 3070 w polskich sklepach w przeciągu kilku dni spadły o kilkanaście procent.

Samsung Galaxy Z Flip 3 i Z Fold 3 wyciekają

Niezawodny Evan Blass podzielił się wyciekami dotyczącymi najnowszych urządzeń Samsunga. Rysik S Pen nie umrze całkowicie, bowiem Z Fold 3 otrzyma jego obsługę. Może to też oznaczać, że Samsung wymyślił rysik na nowo, by działał na tworzywie, lub stworzył szkło, które się zgina. Rysik oznaczono napisem ,,Fold Edition" co może oznaczać potrzebę dokupienia go poza zestawem z urządzeniem.

Samsung nie dokona fundamentalnej zmiany w swoich urządzeniach

► Galaxy Z Fold 2 500 zł taniej w koszyku!

Oprócz tego a przy rozłożonym ekranie dostrzeżemy kamerę, więc najpewniej urządzenie nie otrzyma modułu ukrytego pod ekranem, co sugerowały plotki. W przypadku Z Flip 3 widzimy jedynie nowy kolor oraz nowy układ aparatów. Według Sammobile, nowa generacja elastycznych urządzeń ma być tańsza nawet do 20% względem poprzedników, co na pewno zachęciłoby więcej osób do kupna.

Nowe okulary TCL zmienią perspektywę

TCL inaczej niż wszyscy producenci chce podejść do tematu inteligentnych okularów. Gogle NXTWEAR G to przedłużenie smartfona, które połączymy z nim za pomocą specjalnego kabla. Samo urządzenie będzie ważyć zaledwie 100 gramów, a z kablem - 130 g. Dzięki niemu zyskamy dostęp do obrazu w rozdzielczości 4K, choć przed naszymi oczami wyświetlą go ekrany Micro OLED od Sony o rozdzielczości 1080p. 

► Oculus Quest 2 w promocyjnej cenie!

Pozwolą one uzyskać ekwiwalent 140-calowego telewizora widzianego z odległości 4 metrów. Pełni wrażeń dopełnią głośniki stereo w zausznikach. Przez okulary da się też zauważyć otoczenie, więc nie zajdzie potrzeba zdejmowania ich podczas interakcji. Ciekawostką będzie opcja uruchomienia trybu 3D. Nieznane są jednak cena i dostępność urządzeń.

Niebawem polecisz balonem w przestrzeń kosmiczną

"Niebawem", czyli najwcześniej w 2024 roku i to przy założeniu, że za kilkugodzinny lot wydasz około 475 tysięcy złotych. Firma Space Perspective z Florydy organizuje zapisy na lot do stratosfery. Ten będzie trwał zaledwie 6 godzin, a na pokładzie zmieści się zaledwie 8 pasażerów. Maksymalnie konstrukcja wzniesie się na wysokość 30 kilometrów nad poziomem morza i utrzyma się tam przez dwie godziny. 

Space Perspective pozwoli wzbić się w kosmos bez specjalnych umiejętności

Do tego celu niezbędny jest balon, którego rozmiar ostateczny osiągnie wielkość boiska do piłki nożnej. Dzięki temu nie będzie potrzeba specjalnego treningu niczym dla astronautów, a konstrukcja miarowo wzniesie się w kosmos. Wszystko to przy udogodnieniach, na które składać się będą między innymi pełny bar, panoramiczny widok czy Wi-Fi. Pierwszy bezzałogowy lot testowy zaplanowano na koniec tego roku.

Przełom w badaniu infekcji na naszych smartfonach?

Uczeni z uniwersytetu McMaster w Hamilton (Kanada) znaleźli sposób na szybkie sprawdzenie organizmu pod kątem infekcji. W tym celu stworzyli test wielkości pendrive'a przypominający tester poziomu glukozy we krwi. Wystarczy nałożyć próbkę substancji (może to być mocz, ślina lub krew), poczekać na jej odbiór przez kilka minut i połączyć urządzenie ze smartfonem dla pokazania rezultatu.

Co ważne, rozwiązanie nie musi czekać całą noc na namnożenie się bakterii ani nie wymaga specjalnych, laboratoryjnych warunków. Rezultat wyświetla się w aplikacji niedługo po podłączeniu urządzenia. Badacze sprawdzają też wariant urządzenia, które mogłoby wykrywać obecność wirusa odpowiedzialnego za COVID-19. W międzyczasie przygotowują urządzenie do przejścia przez sito regulatorów.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Karty graficzne tanieją, Windows 11 nadchodzi - VideoNews #306