PODPOWIEDZI:

Aparat w Huawei P30 Pro - Kieszonkowa lustrzanka

Aparat w Huawei P30 Pro - Kieszonkowa lustrzanka

Minął już jakiś czas od premiery telefonów Huawei z serii P30.  Zarówno seria podstawowa, jak i wersja Pro to potężne telefony. Tym jednak co błyszczy w nich najbardziej, są aparaty stworzone we współpracy z firmą Leica. Zwłaszcza ten w wersji lepszej - wyposażony w 10-krotny zoom hybrydowy.

Nasz kolega redakcyjny Michał ma właśnie okazję testować rzeczony aparat i jest z niego bardzo zadowolony. Nic dziwnego, poczwórny obiektyw i szereg różnych technologii, które Huawei wkomponował w swój sprzęt, robią swoje. Tylko… właściwie to o jakie technologie chodzi?

Huawei P30 Pro wyposażono w cztery aparaty

Jak działa aparat Huawei P30 Pro?

Kiedy w sieci pojawił się pierwszy film nakręcony tym smartfonem, wiele osób dopatrywało się szwindlu. Podejrzewali użycie profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Nic bardziej mylnego. Twórca filmowy Parker Walbeck co prawda korzystał z możliwości postprodukcji i stabilizował telefon gimbalem, ale ujęcia faktycznie były kręcone Huawei P30 Pro. Który oczywiście lustrzanką nie jest.

Ciekawi Cię cena najnowszych smartfonów serii Huawei P30...? Zobacz aktualne oferty

Jak więc smartfon uzyskuje efekt na pierwszy rzut oka porównywalny z popularnymi “krowami”? Przede wszystkim jego szerokokątny aparat główny o jasnej przysłonie f/1.6 wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 40 MPix. Takie fotki następnie są przetwarzane w procesie nazywanym pixel binning. Telefon łączy piksele produkując obraz o rozdzielczości 10 MPix i dużo wyższej jakości za sprawą zmniejszonego szumu.

Huawei łapie jeszcze więcej światła

Ta funkcja wspierana jest przez zmienioną technikę filtrowania kolorów. Standardowe aparaty wychwytują zdjęcia w trzech podstawowych kolorach - RGB. Huawei wymienia zielone piksele na żółte, dzięki czemu aparat radzi sobie lepiej przy słabym oświetleniu.

Dzięki odpowiedniemu algorytmowi zdjęcia uzyskują o 40% więcej światła w porównaniu do sensora z P20. Przekłada się to też na możliwości ustawienia ISO, maksymalny poziom czułości wynosi 409600. To wystarczająco dużo, aby łatwo robić zdjęcia w klubie lub na plaży nocą. Dla porównania Huawei P20 Pro mógł osiągnąć góra 102400 ISO.

Obiektyw zbliżający cię do świata

Jednak Huawei P30 Pro wyposażono w cztery obiektywy. Oprócz Time of Flight Huawei mierzącego głębię położenia przedmiotów poprzez czas odbicia światła i ciekawego obiektywu ultraszerokokątnego, jest też ten najciekawszy. Peryskopowy obiektyw telefotograficzny z optyczną stabilizacją obrazu.Zdjęcie księżyca

Najdroższe dziecko Huaweia jest w stanie zrobić zdjęcie z nawet 50-krotnym przybliżeniem. Oczywiście to już jest zasługa cyfrowego zoomu. Co ciekawe, w trybie hybrydowym aparat przybliża 10-krotnie, i to praktycznie bezstratnie. Z pomocą tego obiektywu łatwo zrobimy zdjęcie księżyca. Albo numeru rejestracyjnego kierowcy, który po potrąceniu nas zdążył odjechać na drugi koniec ulicy. Możliwości można mnożyć.

Jak chińskiej firmie udało się uzyskać taki zoom? To całkiem proste. Obiektyw sam w sobie obiektywem nie jest, a pryzmatem odbijającym pod kątem światło do środka urządzenia. Tam, wzdłuż obudowy, ustawiono szereg kolejnych szkiełek, które odpowiadają za optyczne zbliżenie obrazu. Rozwiązanie genialne w swej prostocie.

Tak wygląda zoom peryskopowy w Huawei P30Pro

Jakie możliwości ma aparat Huawei P30?

Niby tańsza wersja i biedniejsza, ale tak naprawdę nadal topowa. Byłaby w stanie zmiażdżyć w testach nawet najlepsze smartfony. Wyposażona jest w trzy obiektywy. Główny obiektyw - Super Sensing o bardzo jasnej przysłonie f/1.8, robi fotki o rozdzielczości 40 MPix i skaluje je w dół, łącząc piksele podobnie jak droższy model.

Drugi aparat to ultraszerokokątny obiektyw 16 MPix. Wyprodukowany we współpracy z firmą Leica powinien łatwo posłużyć do ujęć krajobrazów, na przykład podczas wypadu w góry. Ostatecznie producent dorzuca też obiektyw do zbliżeń. Wyposażony w optyczną stabilizację obrazu, pozwoli na 3-krotne przybliżenie optyczne i 5-krotne hybrydowe.

Huawei P30 ma potrójny aparat i 5krotny zoom

Warto dodać, że odległość zoomu cyfrowego też nie należy do najgorszych. Przy możliwości 30-krotnego zbliżenia, kosztem jakości uzyskamy ciekawe zdjęcia rzeczy, do których fizycznie podejść byśmy nie mogli.

Poza tym, za sprawą zastosowania modelu przestrzeni barw RYB, P30 zrobi dobrej jakości zdjęcia również w ciemnych pomieszczeniach i podczas nocnych spacerów. Sensor Super Spectrum prześle dane do procesora, który korzystając ze specjalnego algorytmu, podbije jasność naszych dzieł.

Huawei P30 i Pro - już dostępne w sklepach

Jeżeli zainteresował cię prawdopodobnie najbardziej zaawansowany na świecie aparat smartfonowy, z pewnością zastanawiasz się, gdzie go można dostać. Nie ma co daleko szukać, przygotowaliśmy zbiór ofert. Sprzęt ten możesz już zamówić, w cenie cechującej flagowca, ze sklepu internetowego.

Aparat hybrydowy w Huawei P30 Pro

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Aparat w Huawei P30 Pro - Kieszonkowa lustrzanka