PODPOWIEDZI:

Wi-Fi 6E już wkrótce - Nowy i szybszy standard sieci bezprzewodowych

Wi-Fi 6E już wkrótce - Nowy i szybszy standard sieci bezprzewodowych

Amerykańska Federalna Komisja Łączności zaakceptowała produkcję urządzeń korzystających z szybszego i bardziej stabilnego standardu Wi-Fi, wykorzystującego pasmo 6 GHz. Pierwsze smartfony i routery wspierające nową technologię trafią do sklepów w USA najpewniej pod koniec tego roku. W Polsce i w innych krajach Unie Europejskiej nastąpi to najprawdopodobniej w podobnym czasie.

Standard Wi-Fi 6E został opracowany i zaproponowany przez organizację Wi-Fi Alliance zrzeszającą producentów podzespołów oraz urządzeń korzystających z sieci bezprzewodowych, której zadaniem jest popularyzacja i rozwój tej technologii. Według jej przedstawiciela otwarcie pasma 6 GHz jest największym przełomem dla Wi-Fi od 1989 roku.

Od kilkunastu lat liczba sprzętu korzystnego z Wi-Fi systematycznie się zwiększa. Są to teraz nie tylko komputery, ale i smartfony, telewizory, konsole, sprzęt gospodarstwa domowego, a także wszelkiego rodzaju gadżety. Co więcej, ulice i budynki wypełniają sygnały tysięcy domowych i biurowych sieci Wi-Fi, które nakładają się na siebie, co prowadzi do spadku ich wydajności oraz występowania zakłóceń. Wszystkie bowiem korzystają z tych samych pasm radiowych 2,4 i 5 GHz.

Zobacz też: Ranking routerów

Udostępnienie kolejnego pasma oznacza szybszą i bardziej stabilną komunikację pomiędzy urządzeniami, a także zminimalizowanie zakłóceń sygnału. Spektrum 6 GHz oferuje czterokrotnie większą liczbę dostępnych częstotliwości, z których nie korzystają na razie żadne inne sprzęty. Stając się np. pierwszym posiadaczem routera Wi-Fi 6E w bloku, będziemy mogli teoretycznie dobić do maksymalnych prędkości przesyłania danych sieci (9.6 Gb/s). Nawet z czasem, gdy standard upowszechni się, nadal powinniśmy się cieszyć stabilniejszym i niezwykle szybkim połączeniem.

Gotowość do rozpoczęcia produkcji urządzeń wspierających Wi-Fi 6E wyraziły już firmy: Linksys, Netgear oraz Apple, a także producenci czipów Wi-Fi, tacy jak Broadcom, Qualcomm oraz Intel. Pierwszymi szeroko dostępnym urządzeniami posiadającym pełne wsparcie dla nowego standardu, które pojawią się jeszcze w tym roku, będą zapewne najlepsze smartfony największych producentów. Według szacunków, w 2021 roku do sklepów trafić ma już ponad 316 milionów urządzeń kompatybilnych z Wi-Fi 6E.

Premiera Wi-Fi 6E powinna nastąpić w podobnym czasie także w Polsce i w Unii Europejskiej. Wszystko zależy jednak od tego, jak szybko nowe regulacje odblokowujące dostęp do pasma 6 GHz przyjęte zostaną przez wszystkie kraje członkowskie.

Źródło: Wi-Fi Alliance, The Verge

Przeczytaj także:

blog comments powered by Disqus
Wi-Fi 6E już wkrótce - Nowy i szybszy standard sieci bezprzewodowych