PODPOWIEDZI:

Niezwykłe wzrosty w branży webinarowej – Raport ClickMeeting

Niezwykłe wzrosty w branży webinarowej – Raport ClickMeeting

Stworzona przez polską firmę międzynarodowa platforma webinarowa ClickMeeting opublikowała raport na temat ogromnych zmian w branży, które wywołała pandemia koronawirusa. W ostatnich kilku miesiącach zainteresowanie tą formą nauki i pracy na odległość tylko w naszym kraju wzrosło o ponad 1000 procent względem 2019 roku.

Jak czytamy w raporcie ClickMeeting, którego usługi dostępne są globalnie w siedmiu rożnych językach, świat webinarów dzieli się obecnie na ten sprzed i po pandemii. W porównaniu do ubiegłego roku liczba wydarzeń organizowanych na platformie wzrosła o kilkaset procent. W marcu było ich 300 tysięcy, a więc czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. W ciągu jednego dnia tego miesiąca średnio przeprowadzono 7908 spotkań.

W tym samym okresie pandemia wpłynęła nie tylko na liczbę, ale także długość spotkań na ClickMeeting. Z jednej strony średni czas trwania wydarzenia skrócił się z 85 do 77 minut, ale uczestnicy spędzili na oglądaniu i słuchaniu webinaru średnio o kilka minut więcej (wzrost z 53 do 56 minut). Oznacza to, że organizowane przez różne podmioty konferencje są co prawda obecnie krótsze, co mogło wynikać z oswojenia się z dostępnymi narzędziami i technologią, ale ich uczestnicy stali się nieco bardziej zaangażowani.

Webinary porównanie długości spotkań

Co ciekawe, najczęściej wybieranym dniem spotkań na odległość są wtorki. Sytuacja ta pozostaje niezmienna od wielu lat i nie wpłynęła na nią nowa rzeczywistość, w jakiej znalazła się branża.

Koronawirus zmodyfikował również cele, na jakie stawiają sobie organizatorzy webinarów. Znacznie częściej niż przed pandemią są one organizowane do przeprowadzania spotkań biznesowych, pracy nad projektami oraz szkoleń pracowniczych.

Cele webinaru rzed i po pandemii

Na platformie ClickMeeting webinary są obecnie wykorzystywane w głównej mierze do celów edukacyjnych. Szkoły i uniwersytety to 26 procent użytkowników serwisu, natomiast szkolenia i kursy online odpowiadają za 10 procent całości. Dodatkowo na tle innych grup wyróżniają się branże marketingowa i PR oraz IT odpowiednio z 17 i 10 procentami udziału w gronie użytkowników.

Interesujące mogą być również dane na temat wielkości organizacji pracujących z ClickMeeting. Rozstrzał jest tu bardzo duży. Według badania freelancerzy stanowią 18,66 procent wszystkich użytkowników, organizacje do 10 osób 14,89 procent, firmy od 10 do 50 osób 22,91 procent, podmioty od 51 do 200 osób 22,59 procent, a instytucje powyżej 200 pracowników to 20,95 procent ogółu korzystających z serwisu.

Popularność narzędzi webinarowych, przed i po pandemii

W trakcie pandemii wzrosła także znacznie popularność dodatkowych funkcji platformy, takich jak możliwość wykonywania prezentacji, dzielenia się wirtualną tablicą oraz opcją udostępniania pulpitu komputera. Zainteresowaniem cieszyły się też opcje pozwalające na bezpośrednie interakcje z uczestnikami webinarów, takie jak ankiety i testy.

Źródło: ClickMeeting

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Niezwykłe wzrosty w branży webinarowej – Raport ClickMeeting