PODPOWIEDZI:
Laptopy HP

Nie zakrywaj kamery Macbooka - Ostrzega Apple, bo może

Nie zakrywaj kamery Macbooka - Ostrzega Apple, bo może

Firma Apple sprecyzowała niedawno wydane oświadczenie, w którym przestrzega użytkowników przed zakrywaniem kamer w laptopach MacBook. Przestroga wywołała spore wzburzenie wśród posiadaczy komputerów giganta, którzy odebrali ją jako ingerencję w ich prywatne życie.

Oryginalne ostrzeżenie producenta pojawiło się na stronie pomocy technicznej dla posiadaczy MacBooków. Z miejsca wywołało podejrzliwe komentarze osób przekonanych o tym, że Apple jako „Wielki Brat” nie życzy sobie, by w jakikolwiek sposób utrudniać mu monitoring klientów. Opór ze strony konsumentów był na tyle duży, że firma musiała opublikować dodatkowe sprostowanie.

Czytamy w nim, że w ostatnich miesiącach liczba osób zakrywających kamery w MacBookach drastycznie wzrosła. Powodem tej sytuacji jest wzmożone zainteresowanie aplikacjami do wideokonferencji, które związane jest z pandemią wirusa COVID-19. Według serwisantów firmy, kamery zakrywane są zazwyczaj na krótki czas, kiedy nie są używane, ale posiadacze laptopów wykorzystują do tego celu zazwyczaj wszystko co wpadanie im w ręce, począwszy od naklejek i gum, a skończywszy na zwykłych plastrach.

Używanie improwizowanych osłonek na obiektyw kamery może uszkodzić ekran MacBooka. Stąd też wziął się alarmujący komunikat Apple'a. Firma zaznacza, że jej wszystkie laptopy, a zwłaszcza najnowszy MacBook Pro 16, są wyjątkowo podatne na uszkodzenia.

Z oficjalnego komunikatu dowiadujemy się, że po zamknięciu komputera nawet najmniejszy obiekt znajdujący się pomiędzy klawiaturą a ekranem może być przyczyną sporych problemów, kończących się nawet nieodwracalnym uszkodzeniem matrycy wyświetlacza. Najczęściej objawia się ono pod postacią białej pionowej linii zakłócającej obraz.

Uszkodzony ekran MacBooka, za który odpowiada osłonka kamery(fot. Koolbe/Reddit)

Producent odradza korzystania z osłon grubszych niż kartka zwykłego papieru oraz korzystających z mocnego kleju (plastry, taśma klejąca itd.), które zostawiają trudne do usunięcia ślady na ekranie. Apple zaznacza również, że wszelkiego rodzaju osłonki są i tak zbędne, jeżeli będziemy zwracać uwagę na zieloną diodę LED sygnalizującą aktywność kamery. Według zapewnień obiektyw zawsze pozostaje wyłączony, gdy światło diody nie jest widoczne.

Źródło: ZDNet

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nie zakrywaj kamery Macbooka - Ostrzega Apple, bo może