PODPOWIEDZI:

Pierwszy telefon ze zmieniającą kolor obudową

Pierwszy telefon ze zmieniającą kolor obudową

Chińskie Vivo zaprezentowało prototyp smartfona, którego tylna obudowa zmienia kolor w zależności od ustawień i gustu użytkownika. Do osiągnięcia tego wizualnie interesującego efektu urządzenie wykorzystuje specjalne szkło zmieniające swoje właściwości optyczne pod wpływem niewielkiego napięcia elektrycznego.

Vivo pokazało telefon wzbogacony o nowy patent na krótkim filmie promocyjnym oraz fotografiach. Jak widzimy, po włączeniu specjalnej funkcji jego obudowa zmienia swój kolor z głębokiego błękitu na biel ze srebrnym połyskiem. Zasada działania tej interesującej metamorfozy z technologicznego punktu widzenia nie jest niczym odkrywczym.

Prototyp do osiągnięcia przedstawionych efektów wykorzystuje szkło o właściwościach elektrochromowych. Zmienia ono swoją przezroczystość w zależności od napięcia przepływającego przez niego prądu.

Szkło tego typu wykorzystuje się coraz częściej między innymi w tzw. inteligentnych domach, biurach lub budynkach użyteczności publicznej, a także w samochodach i samolotach. Dlatego też z tego względu telefon z zewnątrz wygląda jakby został zamknięty w grubej przezroczystej szklanej obudowie. Warto przy tym zaznaczyć, że napięcie potrzebne do zmiany barwy jest niewielkie i nie wpływa specjalnie na zużycie baterii.

Vivo na razie nie przedstawiło żadnych konkretnych planów na użycie technologii w komercyjnych modelach swoich telefonów. W ostatnim czasie producenci smartfonów walczący o zainteresowanie konsumentów coraz częściej stawiają na wyróżniający się wygląd swoich urządzeń. Funkcja zmieniająca kolory obudowy ma więc szansę stać się popularna.

Źródło: TechRadar

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Pierwszy telefon ze zmieniającą kolor obudową