PODPOWIEDZI:

Nvidia może zająć się produkcją procesorów

Nvidia może zająć się produkcją procesorów

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce do sprzedaży trafią procesory oznakowane charakterystycznym logiem firmy Nvidia, lidera na rynku układów graficznych. Wszystko to za sprawą wartej 40 miliardów dolarów umowy na kupno brytyjskiego Arm Holdings, światowego lidera w projektowaniu mobilnych CPU.

Nvidia kupuje Arm od jego poprzedniego właściciela, którym od czterech lat była japońska spółka SoftBank Group. Wartość zawartej transakcji pobiła dotychczasowe rekordy w segmencie branży technologicznej, której Arm jest niekwestionowanym liderem.

Zaprojektowane przez Brytyjczyków CPU znajdują się w miliardach smartfonów na całym świecie. Największymi odbiorcami spółki są między innymi Samsung oraz Apple. Układy Arm znajdują się także w dziesiątkach tysięcy innych urządzeń elektronicznych, począwszy od pralek, a skończywszy na maszynach przemysłowych.

Prezes ARM stwierdził, że jeżeli umowa z Nvidią zostanie zaakceptowana przez amerykańskie władze, które dokładnie przyjrzą się jej długofalowym skutkom, niewykluczone, że dość szybko na rynek trafią procesory oznaczone znajomym zielonym logiem. Mało prawdopodobne, by były to jednak modele przeznaczone dla zwykłych konsumentów korzystających z komputerów PC. W przyszłości istnieje jednak możliwość, że Nvidia stawi także i w tym segmencie produktowym czoło Intelowi i AMD.

Nawet jeżeli tak się nie stanie, inżynierowie Nvidii wykorzystają doświadczenie oraz zasoby Arm do dalszego rozwoju swoich kart graficznych, takich jak zaprezentowane niedawno GeForce'y RTX 3000. Zasoby Brytyjczyków okażą się niezastąpione również w przypadku urządzeń przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych w centrach informatycznych i serwerowniach, które są najszybciej rosnącą gałęzią działalności spółki.

Źródło: CNBC

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nvidia może zająć się produkcją procesorów