PODPOWIEDZI:

Microsoft wydaje 7,5 miliarda dolarów na Bethesdę

Microsoft wydaje 7,5 miliarda dolarów na Bethesdę

Microsoft wykonuje kolejny ruch na drodze do wzmocnienia swojej pozycji na intratnym rynku gier. Gigant kupił za sumę 7,5 miliarda dolarów amerykańską spółkę ZeniMax Media, do której należy firma Bethesda, a więc jednego z największych wydawców oraz deweloperów na świecie. W jego katalogu znajdują się niezwykle popularne serie, takie jak Fallout, The Elder Scrolls, Doom, Wolfenstein oraz wiele innych.

Bethesda, funkcjonująca od 1986 roku i zatrudniająca ponad dwa tysiące osób, stała się tym samym jedną z integralnych części rosnącego gamingowego imperium Microsoftu. Spółka z Redmond od blisko dwóch lat nie oszczędza i jest w natarciu, kupując kolejne studia oraz lubiane przez graczy marki. Po sfinalizowaniu transakcji pod skrzydłami firmy będą znajdowały się w sumie aż 23 zespoły deweloperskie z całego świata.

Wszystko to w imię powiększenia katalogu własnych tytułów na PC oraz konsolach z rodziny Xbox. Mają one dodatkowo zachęcić konsumentów do skorzystania z flagowego produktu Microsoftu, którym jest w tej chwili subskrypcja Xbox Game Pass, określana przez wielu fanów mianem „Netfliksa dla gier”. Wehikułem napędowym Game Passa są również nadchodzące konsole Xbox Series X i Series S, które już możemy zamówić w Polsce.

Opłacony w gotówce zakup Microsoftu jest trzecim co do wielkości w historii firmy. Jego skalę najlepiej uzmysłowimy sobie, pamiętając, że korporacja Disney zaledwie kilka lat temu stała się właścicielem praw do marki Star Wars oraz cennych patentów i technologii Lucasfilm, wydając kwotę w wysokości "jedynie" czterech miliardów dolarów.

Bethesda stała się częścią Microsoftu

Najciekawsze jest to, że Microsoft nie odczuje nawet specjalnie swojej astronomicznej inwestycji. Do przeprowadzenia transakcji spółka wykorzystała bowiem swoje ogromne zasoby i nadwyżki finansowe, których wartość sięga dziesiątek miliardów dolarów.

Pod tym względem PlayStation, nawet korzystając ze wszystkich oszczędności Sony, nie może konkurować z behemotem, którym jest amerykańska firma. W najbardziej optymalnych warunkach Japończyków nigdy nie będzie stać na podobny ruch. Prawdziwe skutki zakupu Bethesdy poznamy w przeciągu najbliższych lat, kiedy na rynek trafią długo oczekiwane gry, takie jak Starfield i The Elder Scrolls VI.

Źródło: Xbox

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Microsoft wydaje 7,5 miliarda dolarów na Bethesdę