PODPOWIEDZI:

Nokia zbuduje sieć 4G na Księżycu

Nokia zbuduje sieć 4G na Księżycu

Nokia wygrała przetarg organizowany przez amerykańską agencję NASA. Jest on częścią programu kosmicznego Artemis, którego celem jest ponowne wysłanie astronautów na Księżyc. Firma zajmie się budową infrastruktury telekomunikacyjnej na powierzchni naszego satelity. Zostanie ona oparta o technologię 4G LTE.

Na mocy zawartego kontraktu z NASA o wartości 14 milionów dolarów Nokia zobowiązała się do końca 2022 roku dostarczyć agencji kompaktowe nadajniki LTE. Zgodnie z wymogami amerykańskich inżynierów muszą być one odporne na promieniowanie kosmiczne oraz inne zakłócenia, jak również odznaczać się długą żywotnością i niskim zużyciem energii elektrycznej.

Docelowo zostaną zainstalowane na pokładzie lądownika księżycowego, który do 2024 roku powinien trafić na powierzchnię srebrnego globu. Anteny Nokii stworzą podstawę pierwszego pozaziemskiego systemu telekomutacyjnego opartego o technologię 4G.

Będzie on służył astronautom do komunikacji na powierzchni naszego satelity. Umożliwili szybkie streamowanie obrazu wideo oraz niezakłóconą komunikację głosową wysokiej jakości, a także bezproblemową wymianę dużej ilości danych. Pozwoli również na zdalne sterowanie wieloma urządzeniami, takimi jak łaziki lub wszelkiego rodzaju przyrządy pomiarowe.

Program Artemis ma byc pierwszym krokiem ludzkości na drodze do podobju Marsa

Dodajmy, że w tej chwili nadal nie znamy ostatecznego harmonogramu misji Artemis. NASA nie zdecydowała także, z jakiego lądownika korzysta. Agencja przyznała na razie granty trzem prywatnym przedsiębiorstwom, które zobowiązały się do jego zaprojektowania i zbudowania. Są to firmy SpaceX, Blue Origin oraz Dynetics.

Źródło: Nokia

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nokia zbuduje sieć 4G na Księżycu