PODPOWIEDZI:

Sony Xperia Z1 vs Samsung Galaxy S4 I9505 [PORÓWNANIE]

Pół roku zajęło Sony stworzenie smartfona, który jest w stanie konkurować z jednym z największych potentatów rynku smartfonowego. Samsung Galaxy S4 dość szybko stracił pozycje lidera na rzecz nie tylko Sony, ale również LG. Zobaczmy jak zmienia się rynek smartfonów. Zapraszam na porównanie Sony Xperii Z1 vs Samsung Galaxy S4 i9505.

SONY XPERIA Z1 C6903 BLACK

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • n/d
WADY
  • n/d

Wygląd

Cierpliwość użytkowników skończyła się w tym roku. Samsung po raz kolejny zaprezentował tylko nieco odświeżoną wersje swojego flagowe smartfona – Galaxy S4. Plastikowa obudowa, trzeszcząca, nie sprawia dobrego wrażenia. Materiały użyte do produkcji poszczególnych elementów też nie są najwyższej jakości. Inaczej prezentuje się Sony. Już pierwszy smartfon z rodziny „Z” charakteryzował się ponadprzeciętną wytrzymałością. Po za wielkością oraz wagą Xperii Z1 nie można za wiele zarzucić. Efektowny wygląd oraz wodoodporność to niewątpliwe plusy tego urządzenia. Sony bardzo dobrze wykorzystało nisze i staje się liderem w produkcji smartfonów do zadań specjalnych.

Zestawienia czołowych smartfonów >>>

z1 vs s4

z1 vs s4

Specyfikacja

Tak naprawdę karty rozdaje tutaj Qualcomm i jego procesory. W bardzo krótkim czasie, wprowadzono trzy wydajne jednostki – Snapdragon S4, 600 i 800. Wszystko to są czterordzeniowe procesory. Xperia Z1 została wyposażona w najnowszy procesor Qualcomm MSM8974 o taktowaniu 2,2 GHz. Galaxy S4 posiada o generacje niższy Qualcomm APQ8064T o taktowaniu 1,9 GHz i to widać. Praktycznie we wszystkich dostępnych benchamrkach Samsung znacząco przegrywał. Wydajność przez ostatnie pół roku wzrosła o co najmniej 30 %. Oba smartfony zostały wyposażone w 2GB pamięci RAM. Za grafikę odpowiadają jednostki również Qualcomma. Odpowiednio w Galaxy S4 –Adreno 320 i 330 w Xperii Z. Zobaczmy jak prezentują się wyniki na wykresach.

z1

z1

quandrant

Ekran

Erę ekranów FullHD zapoczątkował Galaxy S4. Jego SuperAmoledowe panele to klasa wśród smartfonów. Choć Sony dwoi się i troi to ich produkty nadal odbiegają od najlepszych. Zastosowana technologia Triluminos z wsparciem X-Reality sprawia, że Xperia nie ma tak „przytłumionych” kolorów jak to miało miejsce ostatnio. Ostatecznie Samsung na tym polu wydaje się niedościgniony i to on w tym aspekcie wygrywa z Xperią.

System

Wszechobecny Android już na dobre zadomowił się w smartfonach największych producentów. Istotną rolę po za aktualizacjami stanowią popularne nakładki oraz dodatkowe funkcje. W tych dwóch modelach na kreatywność programistów nie możemy narzekać. Mnogość funkcji związanych z multimediami, serwisami społecznościowymi przyprawiają o zawrót głowy. Problemem, przy tylu funkcjach, jest optymalizacja systemu. Cierpi na to wiele topowych smartfonów a w szczególności właśnie Samsung. Przydałby się odświeżona nakładka TouchWizz, która tchnęła by trochę świeżości oraz mocy w te jakże wydajne smartfony. W teście systemowym przyznaję remis.

z1 vs s4

Multimedia

Sony, producent z taki zapleczem technologicznym, który rynek fotograficzny zna na wylot, cały czas musi udowadniać coś innym. Oczywiście 20,7 mpix aparat z przetwornikiem Exmor RS oraz opcja BIONZ zdecydowanie wygrywa ze „zwykłym” aparatem wmontowanym w SGS4. Mimo całych tych trudnych nazw, którym uraczyło nas Sony w codziennym użytkowaniu wielkiej różnicy nie ma. Obie optyki spisują się znakomicie a wsparcie programowe potęguje te wrażenie.

z1 bs s4

Podsumowanie

Werdykt wydaje się rzeczą jasną. Sony wyprodukowało kompletnego smartfona, ze znakomita specyfikacją. Porównanie nie miało też na celu wyłonienie tylko zwycięzcy. Pokazało za to jak szybko zmieniają się trendy w technologiach mobilnych i czego możemy się spodziewać za pół roku. Pokazało również pewne problemy Samsunga, który „stanął” w miejscu, podczas gdy konkurencja nie śpi i punktuje Koreańczyków dość boleśnie...

blog comments powered by Disqus
Sony Xperia Z1 vs Samsung Galaxy S4 I9505 [PORÓWNANIE]