PODPOWIEDZI:

Nokia Lumia 2520 - pierwszy tablet Nokii z Windows

Nokia Lumia 2520 to pierwszy tablet Nokii z systemem Windows. Nie jest to jednak ani największe urządzenie Nokii w historii, ani pierwszy tablet fińskiego producenta.

Nokia Lumia 2520

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Design
  • Cena
  • Łączność i wydajność
  • Windows na pokładzie
WADY
  • Plastikowa obudowa

Jest to jednak dosyć ważne urządzenie dla Nokii. Mimo nowoczesnego wyglądu, jest to tablet pracujący na niezbyt popularnej platformie Microsoftu - Windowsie RT, który jak dotąd nie odniósł sukcesu na rynku.

Nokia Lumia 2520 fot1

W zasadnie nie można zrobić wiele pod względem designu w urządzeniach które składają się z obudowy i ekranu,ale Nokia Lumia 2520 ma wiele wspólnego z bardzo atrakcyjną serią smartfonów - Lumia.

Test Lumia 520 - najtańszego smartfona z Windows Phone 8

Z przodu mieści się 10.1" wyświetlacz IPS Full HD o rozdz. 1920 x 1080 pikseli, uzbrojony w powłokę Gorilla Glass 2. Do tego mamy 2 MP kamerę wideorozmów i głośniki stereo. Z tyłu znajduje się 6,7 MP aparat z optyką Zeiss'a, zdominowany przez spory, błyszczący i plastikowy tył urządzenia.

Nokia Lumia 2520 fot4

Wewnątrz mieści się czterordzeniowy procesor 2,2 GHz z 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej, plus gniazdo kart microSD. Nokia Lumia 2520 obsługuje GSM, 3.5G i LTE plus WiFi oraz posiada wsparcie NFC, a także GPS i GLONASS oraz łączność USB 3.0 i Bluetooth 4.0. Posiada także wyjście microHDMI umożliwiające podłączenie do telewizora HD, a także wsparcie dla komunikacji DLNA i Miracast.

System Windows RT nie jest zbyt popularny, ale naszym zdaniem to odpowiedni system dla urządzeń typu tablet. Lumia 2520 posiada najnowszą wersję - 8.1 systemu Windows RT, wydanego dosłownie chwilę temu. Może i nie ma tak obszernej biblioteki aplikacji jak iPad, ale sprosta każdemu zadaniu, tym bardziej że posiada Office'a i Outlooka już na pokładzie.

Nokia Lumia 2520 fot3

Nokia Lumia 2520 fot2

Pod względem sprzętu, Lumia 2520 jest porównywalna do wychodzącego właśnie iPada 4.

Gabaryty urządzeń są podobne, z tym, że Nokia jest o 6% lżejsza. Wyświetlacz full HD 2520-ki, ma jednak zaledwie dwie trzecie liczby pikseli co iPad. Jednakże, za 499 dolarów w USA, Nokia wynosi właśnie dwie trzecie ceny równoważnego produktu od Apple. Opcjonalna klawiatura "Power Keyboard" kosztuje 149 dolarów. Posiada pełną klawiaturę, gładzik, 2 porty USB oraz dodatkowy akumulator.

Nokia Lumia 2520 fot5

Zdaniem Nokii, Lumia 2520 trafi do sprzedaży w USA w czwartym kwartale, następnie pojawi się w Wielkiej Brytanii i Finlandii oraz pozostałych krajach. Tablety Surface - Microsoftu, nie sprzedają się najlepiej, ale logo Nokii na nowych urządzeniach może poprawić te wyniki. Dostępne kolory to błyszczący czerwony i biały, lub matowy czarny i błękitny.

Windows Phone - czy się do czegoś nadaje?

Podsumowując, czy jest to pierwszy tablet Nokii? Nie, była nim Nokia 770, wyposażona w 4,1" wyświetlacz i system Maemo. Nokia Booklet 3G był również fizycznie większym produktem, a w przeszłości Nokia produkowała przecież komputery i monitory. Nie nadużywajcie jednak tych faktów, bo może to doprowadzić do wielu oskarżeń i sprzeczek.

blog comments powered by Disqus
Nokia Lumia 2520 - pierwszy tablet Nokii z Windows