PODPOWIEDZI:

Thermaltake Massive TM - chłodzenie laptopa dla gadżeciarza!

Dobre chłodzenie laptopa jest niezastąpione, zapewniając podzespołom naszego komputera odpowiednią przewiewność dbamy o jego długą żywotność. Firma Thermaltake proponuje chłodzenie Massive TM, wyposażone w dwa 120 mm wentylatory oraz cztery czujniki temperatury. Zapraszamy na recenzję.

Thermaltake Massive TM

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość wykonania
  • Panel kontrolny
  • Sensory temperatury
  • Regulacja wysokości
WADY
  • Podkładka bardziej dla gadżeciarzy

Każdy laptop z czasem zaczyna się grzać, spowodowane jest to zapychaniem się kurzem otworów wentylacyjnych, wyrabianiem się łożysk wentylatora a także zużywaniem się past termoprzewodzących i termopadów. Jedynym sposobem jest oddanie komputera do serwisu i porządne czyszczenie, oraz wymiana pasty na nową.

Jednak aby nie przegrzać naszego komputera przy codziennym użytkowaniu warto zaopatrzyć się w podstawkę chłodzącą, która skutecznie obniży temperaturę o kilka stopni, co wpłynie pozytywnie na żywotność podzespołów.

Thermaltake Massive TM

Podstawowe cechy

Do testów otrzymaliśmy dwie podstawki chłodzące od firmy Thermaltake, recenzję Massive SP, podstawki z głośnikami już widzieliście. W drugiej kolejności zabrałem się za model Massive TM, wyposażony w dwa wentylator o średnicy 120 mm.

Deklarowana głośność pracy tych wentylatorów określona przez producenta została na 31 dB, jednak jest to wartość nie do zmierzenia w warunkach domowych, testy pokazały głośność ponad 45 dB, jednak przy założeniu że głośność tła wynosi od 40 dB.

Mimo wszystko wentylatory pracują dość cicho w trybie domyślnym (1000 obrotów na minutę) i trochę głośniej w trybie Turbo (1300 obrotów na minutę).

Podstawka waży około 830 gram a jej wymiary to 390 x 277.5 x 49.3 mm. Bez problemu użyjemy jej z laptopami o przekątnej ekranu pomiędzy 10 a 17 cali.

Urządzenie posiada dwa porty USB 2.0, z czego jeden musimy poświęcić na połączenie podstawki z komputerem.

Wysokość podstawki możemy wyregulować, mamy aż 3 poziomy wysokości.

Bardzo ciekawą częścią urządzenia jest panel sterowania z wyświetlaczem. Dzięki czterem przesuwanym czujnikom możemy mierzyć na bieżąco temperaturę kilku sekcji komputera. Możemy także całą podstawkę wyłączyć, przełączyć czujnik, czy uruchomić tryb turbo.

Thermaltake Massive TM

Thermaltake Massive TM

Thermaltake Massive TM

Jakość wykonania

Thermaltake Massive TM składa się z wysokiej jakości plastiku, oraz szczotkowanego aluminium.

Podstawka jest bardzo dobrze spasowana i wykonana z dbałością o szczegóły, myślę że materiały z których się składa przetrwają w nienagannym stanie naprawdę długo.

Thermaltake Massive TM

Thermaltake Massive TM

Chłodzenie

Podstawową funkcją podstawki jest schłodzenie laptopa, radzi sobie z tym naprawdę dobrze.

Testy wykazały, iż różnica w temperaturze z podstawką i bez niej wynosiła średnio ok 5 stopni Celsjusza. Chłodniejsze komponenty procesora to bardziej komfortowa praca i stabilniejsza praca systemu.

Jeśli nasz komputer się przegrzewa to często zwalnia pracę i potrafi się zawiesić, występują także zatrzymania krytyczne. Dzieję się tak dlatego, że przegrzany procesor aby obniżyć temperaturę zmniejsza swoje taktowanie, co powoduje spowolnienie pracy, lub wręcz się wyłączam wtedy pojawiają się bluescreeny.

Podstawka chłodząca skutecznie przeciwdziała temu problemowi, powietrze zasysane jest spod podstawki i wypychane na spód komputera, zwiększając obieg powietrza w komputerze.

Thermaltake Massive TM

Thermaltake Massive TM

» A4Tech Bloody V5 [TEST]

Thermaltake Massive TM

Podsumowanie

Thermaltake Massive TM to dość dobry produkt, solidnie wykonany, posiadający sporo funkcji i bardzo dobrze spełniający się w roli coolera.Co prawda większość z funkcji to moim zdaniem zbędne gadżety, jednak niektóre z nich potrafią się przydać. Warto wydać pieniądze na solidną podstawkę chłodzącą, gdyż cena 150 zł jest wydatkiem jednorazowym i przy cenie całego laptopa wynosi zaledwie kilka procent. Każdy posiadacz laptopa prędzej czy później powinien zastanowić się nad kupnem jakiegoś chłodzenia.

Thermaltake Massive TMZobacz rozpakowanie Thermaltake Massive TMblog comments powered by Disqus
Thermaltake Massive TM - chłodzenie laptopa dla gadżeciarza!