PODPOWIEDZI:

Samsung Galaxy Note Pro 12,2 - Olbrzym z Ośmioma Rdzeniami

Samsung Galaxy Note Pro 12,2, to jeden z największych tabletów aktualnie produkowanych na świecie. Modą na rynku mobilnym jest produkcja jak największych smartfonów, które już teraz przekraczają rozmiar 6 cali. Czy podobnie będzie z tabletami? Czy rozmiar przekraczający 12 cali jest potrzebny? Odpowiemy sobie na to pytanie w tej recenzji.

Samsung GALAXY Note Pro 12.2 SM-P9000

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Efektowny duży ekran
  • Wydajny ośmiordzeniowy procesor
  • Głośniki stereo
  • Aparat 8 mpix
WADY
  • Skrzypi

Już pierwsze urządzenia Samsunga o nazwie Note porażały wielkością. Tyczy się to smartfonów jak i później produkowanych tabletów. W dzisiejszej recenzji pokażemy jak wygląda jednej z największych tabletów dostępnych obecnie na rynku. Samsung Galaxy Note Pro jest wyposażony w ekran o przekątnej 12,2 cali przy rozdzielczości 2560x1600 co daje zagęszczenie około 320 pikseli na cal. Zdziwiłem się , że tablet nie posiada ekranu Amoled, co do niedawna było standardem w tej firmy. Znajdziemy tutaj „tylko” zwykły ekran TFT. Nie jest to jednak wielka wada. Panel przy takiej wielkości i rozdzielczości wygląda zjawiskowo i wcale nie brakuje tutaj dodatkowych wspomagaczy. Razi trochę wyblaknięta czerń i szarawa biel. Kąty widzenia są jednak zadowalające a ogólne nasycenie barw stoi na wysokim poziomie.

Samsung Galaxy Note podobnie jak jego poprzednicy z serii wykonany jest w całości z plastiku. Dookoła obudowy widoczna jest plastikowa, srebrna ramka. Tył to dobrze znana imitacja skóry. Zaokrąglone rogi urządzenia wskazują nam jednoznacznie, że mamy do czynienia z produktem tej zacnej koreańskiej firmy. Przy takiej wielkości urządzenia da się słyszeć po przez nieco mniejszą stabilność bryły. Słychać skrzypienia przy mocniejszym naciśnięciu ekranu, co psuje trochę efekt luksus, jakim niewątpliwie jest posiadanie urządzenia z serii Note. Podsumowując. Wygląd poprawny, jednak bez historii.

samsung galaxy note 12,2

samsung galaxy note 12,2

samsung galaxy note 12,2

Prawdziwy XXI wiek zobaczymy we wnętrzu tabletu. Galaxy Note Pro wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor Exynos 5420 gdzie cztery rdzenie taktowane są z zegarem 1,9 Ghz a kolejne cztery z 1,3 Ghz. Dodatkowo tablet posiada 3 Gb pamięci RAM a za grafikę odpowiada nowoczesny procesor Mali T628. Dzięki takim rozwiązaniom tablet sprosta każdemu wymagającemu użytkownikowi. Osobiście jednak nie odczułem dużej różnicy (żadnej) w stosunku do porównywalnych jednostek czterordzeniowych. Zdarzyło się nawet małe spowolnienia oraz przycinki. Otwarcie trzeba przyznać, że taka rozdzielczość potrzebuje sporo mocy i sporo z zastosowanego zestawu zostało przekazane właśnie na obsługę ekranu. Zaskakujący na pewno będzie czas pracy na baterii. Tablet w wersji Wi-Fi pracuje na baterii o pojemności 9500 mAh całe 24 godziny przy ostrożnym obchodzeniu się z grami czy filmami. Ponadto tablet właściwie w ogóle się nie nagrzewa, co znacznie poprawia komfort użytkowania. Note Pro w zależności od wersji posiada 32 lub 64 Gb pamięci wbudowanej, dostępny jest tez slot na kartę SD do 64 GB.

samsung galaxy note 12,2

samsung galaxy note 12,2

Nie oczekuję od tabletów super aparatów. Razi mnie gdy ludzie na różnych konferencjach wyciągają olbrzymie ekrany ku górze i fotografują, zasłaniając przy tym wszystko stojącym za nimi. Tablet nie jest od robienia zdjęć, choć warto wspomnieć że GalaxyNote Pro posiada aparat o rozdzielczości 8 mpix z matrycą CMOS. Jakości zdjęć nie powstydziłby się niejeden smartfon. Ponadto na froncie znajdziemy kamerkę o rozdzielczości 2,1 mpix – szkoda, że nie 5, bo właśnie ta przednia kamera jest ważniejsza w tablecie. Przez nią możemy prowadzić konferencje w bardzo nowoczesny sposób. Oczywiście i jedna i druga potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości FullHD.

Fantastycznie grają dwa zewnętrzne stereofoniczne głośniki umieszczone na krótszych krawędziach obudowy. Maskownice znajdują się bliżej rogu tabletu, dzięki czemu nie zasłaniamy ich ręką. Dźwięk wydobywający się z nich zadowoli większość posiadaczy tego urządzenia. Bardzo dobre wysokie tony jak i niskie oraz niemal krystaliczna jakość to wizytówka Note`a Pro. Co ciekawe tablet nie posiada NFC oraz DLNA! Co albo jest celowa zagrywką, albo olbrzymim niedopatrzeniem! Zastąpiono to rozwiązaniami Wi-Fi Direct oraz bezprzewodowym protokołem ant +. W zestawie znalazła się za to poczciwa IRDA (port podczerwieni), która służy nam do obsługi telewizora. Na pochwałę zasługuje umieszczenie portu USB 3.0, tylko, że to też już widzieliśmy w poprzednich modelach. Ponadto Samsung Galaxy Note pozwala na łączność w trybie MHL, co pozwala na przesyłanie bezstratnie obrazu w rozdzielczości FullHD na komputer czy telewizor. Jak widzimy jest tego sporo, Samsung zgrabnie obszedł wspomniane przeze mnie moduły NFC i DLNA , zastępując jest tańszymi odpowiednikami.

samsung galaxy note 12,2

System operacyjny zastosowany w tablecie to najnowszy Android KitKat w wersji 4.4.2 z nakładka TouchWizz. O tym systemie powiedziano już sporo, dlatego skupimy się na najważniejszych unikalnych rzeczach zastosowanych w urządzeniu. Pierwszym elementem jest oczywiście rysik, który umieszczony jest w górnym prawym rogu. Po wyjęciu go, uaktywnia się nam funkcja AirCommand, która w łatwy sposób pokazuje nam podstawowe funkcje elektronicznego długopisu. Dzięki temu w łatwy sposób napiszemy szybka notatkę, zaznaczymy interesujący nas tekst czy wywołamy tzw. „okno rysika” gdzie możemy otworzyć interesująca nas aplikacje w popularnym oknie na samym pulpicie. Największym plusem tego rysika i tak pozostaje jego perfekcyjne działanie. Lekkie naciśniecie go rysuje nam linie o grubości włosa, gdy naciśniemy mocniej pozostawiamy po sobie grubą krechę. Trudno wyobrazić sobie bardziej komfortowe oraz dopracowane rozwiązanie w urządzeniach mobilnych. Drugą ważną rzeczą w funkcji systemu, jest Multi Window, która potrafi podzielić nam ekran na cztery części. Gdyby było nam mało, te cztery kawałki możemy w dowolny sposób zmniejszać lub zwiększać. Dzięki temu praca przy wielu aplikacjach staje się bardzo przyjemna i wygodna. Bardzo przyzwyczaiłem się do tej funkcji, gdzie w jednym rogu oglądami film na Youtubie w drugim odpowiadam na maila a w trzecim przeglądam internet. Nowością jest też aplikacja E-Meeting, która pozwala nam w obrębie sieci Wi-Fi prowadzić konferencje z innymi użytkownikami. Polega to na stworzeniu specjalnego pokoju, w którym możemy przesyłać miedzy sobą np. narysowane wykresy, notatki z internetu (wycięte przedtem rysikiem), czy zwyczajnie porozmawiać. Idealne rozwiązanie do konferencji na odległość. W całym tym zamieszaniu, znalazło się miejsce dla różnego rodzaju aplikacji ze sklepu „GalaxyApps” służące do rysowania szkicowania na ekranie. Nie można również zapomnieć o aplikacji Remote PC, która pozwala nam na sterowanie naszym komputerem po przez tablet. Wystarczy tylko zainstalować odpowiednia aplikację na komputerze i już możemy się podzielić swoimi danymi, nawet gdy jesteśmy na drugim krańcu świata. Oczywiście pod warunkiem, że komputer jest włączony.

Podsumowując. Tablet Samsung GalaxyNote Pro 12,2 nie jest urządzeniem przełomowym. Rankingi tabletów mogą niedługo poszerzyć się właśnie o niego. Ogromny ekran faktycznie robi wrażenie, ale czasami jest dość nieporęczny. Korzystajmy z niego gdy siedzimy. Specyfikacja i sama moc urządzenia pozwala nam na komfortowa pracę. Tablet jak najbardziej nadaje się tez do rozrywki. W parze z doznaniami wizualnymi idą też dźwiękowe. Uniwersalne urządzenie, które powinno nam starczyć na parę lat bezproblemowego działania. Cena nie przytłacza, ale jest wysoka. Wersja bez LTE (testowana) kosztuję około 2000 zł a z wspomnianą opcją o 600 zł droższa. Ocena zasłużona – 4,5.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Samsung Galaxy Note Pro 12,2 - Olbrzym z Ośmioma Rdzeniami