PODPOWIEDZI:

The Sims 4 – Najbardziej Oczekiwana Premiera Września Wielką Klapą?

Gry The Sims nikomu przedstawiać nie trzeba. Po 14 latach od premiery pierwszej części, cztery lata po The Sims 3, przyszedł czas na całkiem nową odsłonę najpopularniejszego symulatora życia na świecie. Czwarta część niesie ze sobą dużo zmian - lepszych i niestety również gorszych.

The Sims 4

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • możliwość łączenia interakcji
  • niskie wymagania sprzętowe
  • dobra optymalizacja
  • rozbudowane wątki Simów
WADY
  • brak niektórych obiektów i funkcji
  • ubogie w parcele miasto

Tworzenie rodziny

Rozgrywkę standardowo rozpoczynamy od stworzenia nowej rodziny. Mamy do wyboru m.in takie funkcje jak chód Sima, jego głos, cechy, aspiracja, wiek i płeć. Klikając na Sima otwiera się panel edycji jego wyglądu. Można tu zmienić wszystko, tak jak w poprzedniej części - od koloru włosów, poprzez tuszę Sima, aż do dodatków i tatuaży.

The Sims 4

» Najnowsza odsłona gry o Wściekłych Ptakach

Kiedy rodzina jest gotowa, przyszedł czas na zakwaterowanie jej gdzieś w mieście.

Miasta są uboższe niż w trójce, dużo uboższe. Sims 3 oferowało ponad 125 działek budowlanych, tutaj mamy ich zaledwie 25. Przypuszczam jednak, że w którymś dodatku będzie ta część gry rozszerzana. Na początek mamy do wyboru dwa miasta a w nich kilka parcel z budynkami lub pustych, które czekają na nowych lokatorów.

The Sims 4

Przeprowadzka zakończona. Nasi Simowie mogą rozgościć się w nowym domu. Ale chwila, czegoś tutaj brak. To nie jest dom dla trzyosobowej rodziny, trzeba go rozbudować.

Budowanie i urządzanie domów

W trybie budowlanym na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło. Są oczywiście udoskonalenia, nowe materiały, przedmioty, nowe możliwości rozbudowy. Ale zaraz, zaraz - gdzie są baseny?

No właśnie. Nie ma basenu, nie ma garażu, a sama parcela została zmniejszona z kwadratu 64x64 na 50x50. Nie ma również możliwości budowania więcej niż jednego obiektu na parceli - nie postawimy więc sobie szopy na narzędzia. Nie stworzymy piwnicy, nie postawimy Simom krętych schodów. Mamy za to możliwość zakupu całych urządzonych pokoi. Jeśli więc nie zależy nam na samodzielnym zbudowaniu i umeblowaniu domu, a nasza rodzina jest przy kasie, możemy skusić się na wybudowanie gotowych pomieszczeń. Niestety nie uzupełnimy mieszkania o zmywarkę, stół bilardowy czy jacuzzi.

The Sims 4

Życie Simów

W tej kwestii zmieniło się najwięcej. Po pierwsze, nie mamy możliwości swobodnego przemieszczania się między parcelami - kiedy chcemy udać się gdzieś dalej pojawia się ekran wczytywania. Domy sąsiadów które widzimy w tle, to w większości tylko dekoracja. Jedną z najgorszych zmian, jest usunięcie etapu małego dziecka. Kiedy nasz niemowlak dorasta, staje się od razu chodzącym do szkoły dzieckiem. Nie ma uczenia go mówienia, chodzenia, korzystania z nocnika. Nie ma ośrodka adopcji, nie możemy więc przyjąć do swojej rodziny dziecka w sposób inny niż urodzić. Nie ma jednak szpitali - Simka nie pojedzie na porodówkę. Zabrakło również miejsc pracy, a z dostępnych karier pousuwane zostały m.in praca biznesmena, policjanta, lekarza. Brakuje cmentarzy i restauracji, a także różnic wzrostowych pomiędzy nastolatkami a dorosłymi simami.

Ale żeby nie było tak pesymistycznie, są też zmiany na plus. Simy mają bardziej rozbudowane możliwości jeśli chodzi o codzienne wykonywanie czynności - mogą robić kilka rzeczy jednocześnie. Jest dużo relacji między Simami zmieniających się w zależności od stopnia ich znajomości. Simy mogą się zainspirować, a ich nastrój zmienia się pod wpływem chwili i ma on duży wpływ na to, co w danej chwili chcą robić. Pod tym względem gra została rzeczywiście bardzo rozwinięta i udoskonalona.

The Sims 4

The Sims 4

Podsumowanie

The Sims 4 niewątpliwie zaskakuje, zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Wiele się w grze zmieniło, a braki jakie nam twórcy zafundowali jednych będą irytować, dla drugich nie będą aż tak znaczące. Mi osobiście w The Sims 4 gra się bardzo przyjemnie, moim zdaniem rozwój gry był jak najbardziej przemyślany, usprawnił i trochę bardziej urzeczywistnił rozgrywkę. A basenów i samochodów zapewne możemy się spodziewać wraz z którymś dodatkiem.

blog comments powered by Disqus
The Sims 4 – Najbardziej Oczekiwana Premiera Września Wielką Klapą?