PODPOWIEDZI:

Recenzja Pro Evolution Soccer 2015 - Nieudany Port PC

Jesień to ulubiona pora roku dla fanów piłki nożnej. W tym okresie na rynek trafiają dwie najlepsze gry o tej tematyce, FIFA i PES. Nie będziemy porównywać tych gier, ponieważ nie ma to zupełnie sensu. Dlatego zapraszam was na recenzję najnowszego PESa 2015, wersji na komputery PC.

Pro Evolution Soccer 2015

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Polskie akcenty
  • Wiele trybów oflline i online
  • Realizm
  • Dużo zespołów narodowych i klubów
  • Poziomy trudności
  • Sposób prowadzenia akcji
WADY
  • Sterowanie
  • Tryb sieciowy lubi się zaciąć
  • Wersja konsolowa jest zdecydowanie lepsza
  • Brak polskiej wersji językowej

KILKA SŁÓW NA POCZĄTEK

Nie uważam się za wielkiego fana tej dyscypliny sportu. Bardziej niż oglądać czy spędzać czas przed komputerem, wolę pograć ze znajomymi w prawdziwą piłkę na boisku. Ostatnią grą jaką grałem to była FIFA 2002 Korea i Japonia. Chciałem z czystej ciekawości sprawdzić, jak przez te 12 lat zmieniły się gry sportowe o tej tematyce. Dlatego postanowiłem sięgnąć po najnowszy tytuł od Konami.

Pro Evolution Soccer 2015 1

POLSKIE AKCENTY

To co bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, to już sam początek gry. Ekran tytułowy przedstawia nasz Stadion Narodowy. Miło jest zobaczyć, "to co nasze" w zagranicznej grze. Tym bardziej tworzonej przez Japończyków. Trybów rozgrywki jest naprawdę bardzo dużo. Możemy rozegrać pojedynczy mecz towarzyski, trening, poprowadzić drużynę do zwycięstwa w wielu pucharach czy rozegrać sezon Ligi Mistrzów. Jakby tego wszystkie było jeszcze mało, zawsze możemy spróbować swoich sił w trybie sieciowym. Ogrom możliwości powoduje, że może może nam się zakręcić w głowie. Tak samo powala mnogość drużyn narodowych i klubowych. Na wyróżnienie zasługuje nasza reprezentacja, wielu naszych piłkarzy posiada dość realistyczne sylwetki i twarze. Jeszcze pamiętam czasy jak nasi sportowcy, w grach wyglądali tak samo. Żaden nie wyróżniał się od zawodników innych drużyn. Kolejnym miłym akcentem jest obecność polskiego klubu: Legia Warszawa.

Pro Evolution Soccer 2015 4

» Keypad Zamiast Klawiatury - Doradzamy Idealne Urządzenie Dla Gracza

STEROWANIE

To jest chyba prawdziwa zmora tego portu. Komputerowa wersja nie jest przystosowana do grania na klawiaturze. Nie wiem dlaczego, ale twórcy jakby założyli, że każdy pecetowiec posiada w domu pada od Xboxa. Co prawda, jest możliwa zmiany klawiszy i zedytowanie przycisków na wirtualnym padzie ale czy nie dało się wprowadzić kierowania na klawiaturze? Do tego podczas rozgrywki nie możemy sprawdzić za co dany przycisk odpowiada. W tym celu musimy wyjść z gry, uruchomić osobny program i najlepiej napisać sobie na kartce za co odpowiedzialne są poszczególne przyciski. Czułem się jakby gracza komputerowego, potraktowano jako osobę drugiej kategorii. Twórcy przeportowali tak, aby tylko to działało i w sumie, żeby w ogóle się dało grać na tym kontrolerze. Tylko tak dla bezpieczeństwa, aby komputerowcy się nie czepiali, bo i tak wszyscy posiadają pady. Dość dziwne podejście autorów.

Pro Evolution Soccer 2015 3

PORT PECETOWY

Po komputerowej wersji PESa 2015 można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z wersją na konsole PS3. Od sterowania, po grafikę najnowsza odsłona piłki nożnej od Konami nie zachwyca. Pecetowcy lubią, kiedy gra posiada bardzo dużo opcji pozwalających dostosować grafikę zmienić opcje sterowania jak i inne funkcje. Niestety w tej grze tego nie uświadczymy. Do jakichkolwiek zmian musimy uruchomić osobnym program Ustawienia. Tam jest niestety dość biednie. Do wyboru mamy tylko trzy możliwości ustawienia detali: niskie, średnie i najwyższe. Dostosować rozdzielczość i zdecydować czy gramy w oknie czy na pełnym ekranie. Pozostałe zakładki są zbędne wraz ze zmianą sterownia. Tryb sieciowy nie do końca działa tak jak powinien. Nie raz zerwie nam się połączenie, nie znajdzie żadnego przeciwnika do wspólnej gry czy wyszukiwanie się zapętli. Będziemy musieli wtedy wyłączyć grę i spróbować ponownie.

Pro Evolution Soccer 2015 2

PODSUMOWANIE

Pomimo wszystkich błędów, które wymieniłem i bardzo mi przeszkadzały. To w najnowszego PES 2015 grało mi się niezwykle dobrze. W bardzo szybki sposób mogłem uruchomić sobie meczyk i pograć. Miałem przyjemność pogrania na wersji konsolowej. Frajda płynąca z rozgrywki była jeszcze lepsza. Nie tylko dlatego, że kierowałem padem. Można pograć z żywą osobą przy jednym telewizorze. Wspólna rywalizacja jest tym elementem najważniejszym. Można obserwować zachowanie innych osób: jak się cieszą czy denerwują w przypadku przegranej. Do tego można się bawić zdecydowanie lepiej, niż spędzając czas samemu przy komputerze. PESa 2015 polecam, ale w wersji na konsole nowej generacji. Wersja komputerowa jest bardzo słabo przystosowana do grania na klawiaturze. Samą grę oceniam na 4, natomiast komputerowy port na 3.5.

Wymagania: Core i5 3.10 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce 7950 lub lepsza), 8 GB HDD, Windows Vista(SP2)/7(SP1)

blog comments powered by Disqus
Recenzja Pro Evolution Soccer 2015 - Nieudany Port PC