PODPOWIEDZI:

Cooler Master HAF Stacker 935 - test maluszka

Szukasz obudowy, która sprosta nawet największym instalacjom chłodzenia cieczą? Planujesz konfigurację składającą się z multi GPU? A może planujesz budowę dwóch komputerów w jednej obudowie? Cooler Master HAF Stacker 935 to propozycja, która może Cię zaciekawić.

Cooler Master HAF Stacker 935

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wykonanie
 • Funkcjonalność
 • Budowa modułowa
 • Wyposażenie w filtry
 • Duże okno z pleksy
 • Beznarzędziowy system instalacji dysków i napędów, paneli oraz kart rozszerzeń
 • Bezproblemowa aranżacja okablowania
WADY
 • Brak kontrolera prędkości obrotowej wentylatorów
 • Wysokie temperatury
 • Dość wysoka głośność
 • W części zasadniczej tylko jeden wentylator

Dla kogo jest to obudowa

Cooler Master HAF Stacker 935 z założenia nie jest obudową dla szarego Kowalskiego. Konstrukcja, która z założenia łączy dwie obudowy, nie może być normalna.. i Stacker taki nie jest. Różni się ona też od modeli z rankingów czołowych obudów komputerowych.

Cooler Master HAF Stacker 935 fot1

Stacker 935 jest połączeniem dwóch odrębnych konstrukcji: HAF 915 oraz HAF 925. Ta pierwsza to konstrukcja miniITX, która w HAF 935 stanowi moduł, a HAF 925 to właściwa zasadnicza część HAF 935 w formacie midi-tower.

Obudowa ta została zaprojektowana z myślą o budowie domowego centrum multimedialnego oraz rozbudowanych systemów chłodzeń cieczą.

Specyfikacja techniczna

HAF Stacker 935 posiada wysokość aż 719mm, długość 578mm i głębokość 235mm. Waga obudowy to ponad 15kg (dokładnie 15,6kg). Dzięki sporym wymiarom obudowa wspiera płyty główne w standardzie microATX, ATX oraz eATX, a ponadto mITX w module.

Cooler Master HAF Stacker 935 fot3

Z uwagi na modułową budowę konstrukcji ilość miejsca na dyski należy rozpatrywać osobno, gdyż moduły są demontowalne. W części zasadniczej HAF 935 mamy tylko 6 zatok na dyski 3,5" lub 2,5" oraz jedno dodatkowe za tacką do instalacji płyty głównej. Dodatkowo w module mamy jeszcze 3 miejsca na dyski 3,5" lub 2,5". Reasumując w 935 mamy 9 zatok na dyski 3,5" oraz 10 na dyski 2,5" (6 na stelażu + jeden za płytą + 3 w module).

Cooler Master HAF Stacker 935 fot9

Napędów 5,25" możemy zamontować w części podstawowej 3 oraz 1 w module 915.

Cooler Master HAF Stacker 935 fot8

Fabryczna wentylacja jest niestety bardzo uboga. Producent wyposażył obudowę tylko w jeden 140mm wentylator z tyłu obudowy oraz jeden 92mm wentylator na froncie modułu. Miejsc na instalację opcjonalnych wentylatorów jest znacznie więcej. Dwa 120mm wentylatory możemy zainstalować na topie Stackera, w części podstawowej wejdą dwa 120mm wentylatory na froncie, oraz 92mm w module. Z tyłu mamy wcześniej wspomnianą 140tkę, ale w to miejsce opcjonalnie możemy zainstalować wentylator 120mm. Na bokach miejsca jest jeszcze więcej. Panele pomieszczą aż sześć 120mm wentylatorów (moduł), lub cztery 140mm w ich miejsce, ale to wszystko na modułach.

Pełna specyfikacja techniczna dostępna jest na stronie producenta obudowy:

https://eu.coolermaster.com/uk/product/Detail/case/full-tower/haf935.html

Panel I/O

Porty wejść/wyjść nie zachwycają. Wszystkie zostały ulokowane na froncie do góry zasadniczej części HAF 935. W ich skład wchodzą: 4 porty USB, w tym dwa w standardzie USB 2.0 i dwa USB 3.0 (z podpięciem wewnętrznym). Do dyspozycji użytkownika jest również wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe na 3,5mm miniJack. Obok portów audio ulokowany został niewielki przycisk POWER wraz z diodą sygnalizującą pracę komputera. Cooler Master HAF Stacker 935 został całkowicie pozbawiony przycisku RESET oraz diody sygnalizującej pracę dysku. O ile przycisk RESET można z powodzeniem zastąpić przyciskiem POWER, tak dioda pracy dysku czasami się przydaje.

Cooler Master HAF Stacker 935 fot6

Wygląd i wykonanie

Front CM Stacker 935 w zdecydowanej większości to siatka MESH, która jednocześnie pełni rolę filtra przeciwkurzowego. Niestety jego demontaż wymusza zdjęcie całego panelu frontowego, a aby to zrobić najpierw musimy zdjąć panele boczne.

Cooler Master HAF Stacker 935 fot4

Boki nie posiadają dodatkowych przetłoczeń. Panel roboczy w większości wypełnia przyciemniane okno. Blacha jaką zastosowano do ich budowy posiada imponującą grubość 0,9mm.

Panele na module, podobnie jak te niżej, instalowane są beznarzędziowo. Te jednak zajęte są przez miejsce na opcjonalne wentylatory, bądź chłodnice do systemu wodnego. Oczywiście fabrycznie zostały wyposażone w filtry przeciwkurzowe.

Bitfenix Phenom - test obudowy która mnie zmiażdżyła!

Top obudowy jest w całości demontowalny i umożliwia dodawanie poszczególnych modułów. Jego zasadnicza część pełni również rolę filtracyjną.

Tył prezentuje klasyczny wygląd. Naszą uwagę zwraca miejsce na dwa zasilacze oraz na dwa panele portów od płyty głównej (jeden moduł oraz jeden w części zasadniczej).

Cooler Master HAF Stacker 935 fot5

Osiem śledzi instalowanych jest beznarzędziowo i każdy z nich jest wentylowany. Producent dodał również dziewiąty śledź pionowy, który możemy wykorzystać na przykład na dodatkowe porty USB, lub kontroler prędkości obrotowej wentylatorów.

Filtr pod zasilaczem jest typu siateczkowego, jego demontaż i montaż jest o wiele łatwiejszy przy przynajmniej pochylonej obudowie.

Cooler Master HAF Stacker 935 stoi na 4 nóżkach, które również możemy zdemontować i dodatkowy moduł zainstalować pod częścią zasadniczą (przepuszczenie wężów do chłodzenia, lub przewodów do dysków umożliwią przepusty wyposażone w gumowe kołnierze). Rolę nóżek spełniają 4 gumowe 'plastry' przyklejone do samych elementów z tworzywa.

Wnętrze obudowy jest bardzo przestronne. W tacce do instalacji płyty głównej zostało wycięte aż 6 otworów do aranżacji okablowania (z czego 5 wyposażonych w gumowe kołnierze), oraz duży otwór umożliwiający wymianę chłodzenia procesora bez konieczności demontażu płyty głównej.

Dyski instalowane są w sankach z systemem antywibracyjnym. Całość stelaża została podzielona na dwa segmenty, każdy z nich jest demontowalny. Opcjonalne wentylatory możemy zainstalować również w środku obudowy właśnie na tym stelażu (typu 140mm).

Zarówno 'podłoga' jak i 'sufit' wyposażone są w przepusty, którymi możemy przeprowadzić przewody, bądź węże do modułów.

Warto już tutaj dodać, że obudowa jest bardzo solidna i wykonana z dbałością o szczegóły. Próżno tutaj szukać ostrych krawędzi, czy uginających się blach.

Aranżacja okablowania

Przewody zasilacza nawet od konstrukcji niemodularnej układa się bardzo przyjemnie. Miejsca w przetłoczeniach mamy na ponad 2cm, a w pozostałych miejscach za tacką średnio do naszej dyspozycji jest 1,5cm przestrzeni.

Cooler Master HAF Stacker 935 fot7

Wiązki przepuszczamy przepustami o odpowiedniej wielkości. Większość z nich (dokładnie 5) wyposażona jest w gumowe kołnierze. Te są elastyczne i nie spadają. Z tyłu przewody mocujemy do licznych uchwytów wytłoczonych w tacce. Aby to ułatwić, w zestawie producent dodaje kilka opasek zaciskowych.

Miejsce na niereferencyjne chłodzenia i karty graficzne

Dość imponująca głębokość obudowy przedkłada się również na praktyczną możliwość instalacji dużych coolerów CPU. Nie licząc kilku mm miejsca więcej w panelu dzięki oknu, do dyspozycji użytkownika na instalację niereferencyjnych chłodzeń procesora mamy aż do 180mm wysokości. Testowany Be Quiet! Shadow Rock Slim miał jeszcze blisko 20mm zapasu.

Cooler Master HAF Stacker 935 fot10

Bez demontażu klatek na dyski mamy ponad 350mm przestrzeni i to na całej wysokości dostępnej dla płyty. Po wyjęciu klatek, przestrzeń ta powiększa się do ponad 40cm, czyli w zasadzie ograniczeń nie mamy.

Ciut mniej miejsca jest na instalację chłodzenia w module w przypadku zainstalowania w nim płyty mITX. Tam po instalacji zasilacza zostaje jedynie 80mm przestrzeni. Za to na kartę graficzną mamy aż 360mm wolnego miejsca.

Platforma testowa

alt text

Metodyka

Pomiary głośności pracy zestawu w testowanej obudowie zostały wykonane z odległości 30cm od frontu obudowy sonometrem Voltcraft SL-100.

Cooler Master HAF Stacker 935 sonometr

Tło podczas pomiaru wahało się w granicach 34,5~34,7dBA.

Temperatura otoczenia podczas pomiarów wynosiła 23,7stopnia Celsjusza. Do obciążenia wykorzystaliśmy program OCCT oraz FurMark. Do odczytów temperatury wykorzystany został program MSI Afterburner (karta graficzna) oraz OCCT.

Warto pamiętać, że oceniamy produkt dostarczony przez producenta, a więc na fabrycznej wentylacji.

Wyniki testów

Cooler Master HAF Stacker 935 tep

Cooler Master HAF Stacker 935 głośność

Podsumowanie

Cooler Master HAF Stacker 935 jest produktem kierowanym dla bardzo konkretnej grupy odbiorców. Obudowa ta doskonale sprawdzi się w konstrukcjach składających się z rozbudowanych zestawów cieczą, lub dwupłytowych zestawów multimedialnych.

Konstrukcja Stacker 935 jest wykonana z dużą dbałością o szczegóły. Rama jest sztywna i zapewnia dobre podparcie podzespołom. Na ofiltrowanie też narzekać nie można, jedynie sposób demontażu filtrów mógłby być lepszy. Możliwości konfiguracyjne obudowy są niemal nieograniczone. Największą zaletą jest przestronność i modułowa budowa, co wpływa bardzo pozytywnie na możliwość personalizacji HAF Stacker 935.

Czy obudowa PC ta ma zatem jakieś minusy? Oczywiście. Zacznijmy od tego, że na panelu frontowym brakuje nam kontrolera prędkości obrotowej wentylatorów. Obudowa została również przez producenta bardzo skromnie wyposażona w wentylatory stockowe, w efekcie przekłada się to na dużą głośność pracy platformy w obudowie i wysokie temperatury podzespołów. To z kolei generuje dodatkowe koszty w postaci konieczności zakupu opcjonalnych wentylatorów.

Reasumując: Stacker 935 jest udaną konstrukcją, choć nie pozbawioną wad. Nasza ocena to 4.

blog comments powered by Disqus
Cooler Master HAF Stacker 935 - test maluszka