OPAKOWANIE
Tym razem do czynienia mamy ze średniej wielkości pudełkiem. Standardowo zaobserwować możemy dość charakterystyczne kolory jak i desing. Na bokach opakowania znajdziemy specyfikację techniczną oraz informację o produkcie. Karton jest twardy i wysokiej jakości, nie powinien się uszkodzić podczas przesyłki do klienta.
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
Jak zdążyła nas przyzwyczaić firma Noctua, w środku znajdziemy 4 pudełka różnej wielkości. Są one oznaczone i informują nas, co się znajduje w środku opakowania. W zestawie są szablony montażowe do procesorów Intel: LGA2011-0 & LGA2011-3(Square ILM), LGA1156, LGA1155, LGA1150 & AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+. Instrukcji obsługi w języku angielskim, śrubokręt, 4 śrubki, 4 gumowe kołki i pasta termoprzewodząca NT-H1. Po raz kolejny producent wykazał się wysokim profesjonalizmem. Wszystkie niezbędne rzeczy znajdziemy już w pudełku, nie musimy pamiętać nawet o śrubokręcie. Narzędzia są dodatkowo opakowane w przezroczystą folię, aby nie latały po pudełku.
DANE TECHNICZNE
Warto nadmienić, że w tym chłodzeniu firma Noctua zamontowała wentylator NF-A15. Jest on zdecydowanie wydajniejszy i cichszy niż w przypadku NF-F12. W ten sam wentylator, został wyposażony droższy i bardziej wydajniejszy model Noctua NH-D15.
- AntiStall Knobs (S12A) – zwiększa ilość przepływanego powietrza
- Stepped Inlet Design – redukcja poziomu głośności
- Inner Surface Microstructure - niewielkiej wielkości zagłębienia w ramce wentylatora dla ułatwienia przepływu powietrza i redukcja hałasu.
- Integrated Anti-Vibration Pads – zdejmowane gumowe podkładki, które redukcją drgania w obudowie
- SSO2 Bearing – wentylator z wbudowanym magnesem dla zwiększenia stabilności oraz długości pracy powyżej 150 000 godzin
TEST
Wszystkie pomiary były dokonywane na komputerze:
- Procesor: AMD FX-8150 (3.6GHz)
- Płyta główna: GIGABYTE 990XA-UD3
- Pamięć RAM: 2x Kingston HyperX KHX1866C9D3/4GX
- Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W
Testy były wykonywane w domowych warunkach, przy temperaturze pokojowej 21C. Do obciążenia procesora wykorzystywałem oprogramowania prime95, temperaturę odczytywałem z programu HWMonitor i pomocny okazał się także CPU-Z. Zacznijmy od pomiaru temperatur podczas spoczynku jak i stresu. Dane są podawane w stopniach celcjusza. Im niższa wartość tym lepiej.
PODSUMOWANIE
Chłodzenie Noctua NH-U14S jest niesamowite i nada się do najlepszych zestawów komputerowych! Zdecydowanie lepsze od swojego mniejszego brata NH-U12S. Jak na konstrukcję jedno wieżową, chłodzenie sprawdza się znakomicie. Wentylatory są niezwykle ciche i nie powinny dawać się we znaki naszym uszom. Testowałem chłodzenie także w konfiguracji PUSH/PULL. Podobnie było w teście NH-U12S, tam jednak nie zalecałem kupować drugiego wentylatora. Teraz jest inaczej, różnica temperatur jest dość odczuwalna, przy praktycznie takiej samej głośności wentylatorów. Instalacja jest banalnie prosta i nie potrzebujemy nawet instrukcji obsługi, do samodzielnego zamontowania Noctua NH-14S. Chłodzenie jest w pełni kompatybilne z pamięciami RAM. Nawet jak posiadamy dość wysokie radiatory na pamięciach. Zdecydowanie polecam Noctua NH-14S, jeżeli macie tylko taką możliwość wybierzcie ten produkt. Jeżeli jest on za duży i nie zmieści się do obudowy, rozważcie Noctua NH-U12S.