PODPOWIEDZI:

Recenzja Evolve - Wyewoluowana Wersja Beta

Twórcy serii Left 4 Dead wychodzą z kolejną nową grą. Evolve to sieciowa strzelanka z widoku pierwszej osoby oraz najgorętsza premiera lutego. Zapraszam was na recenzję, ciekawie zapowiadającej się gry kooperacyjnej!

Steam Machines

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Asymetryczna rozgrywka
 • Dobry CO-OP
 • Uzupełniające się klasy
 • Możliwość komunikacji głosowej
 • Tryb polowania
 • Umiejętności
WADY
 • Tylko dwa tryby rozgrywki
 • Bardzo szybko nudzi
 • Odblokowywanie nowych postaci nic nie zmienia
 • Monotonne mapy
 • Długi filmik początkowy
 • Brak polskiej wersji językowej

HISTORIA

Część fabularna w tej grze praktycznie nie istnieje. Są ludzie, którzy nazywają się łowcy oraz potwory. Zadaniem ludzkości jest wyeliminowanie wszystkich bestii, a one muszą zabić najeźdźców. W Evolve jest malutki wątek fabularny, który składa się z 5 misji. Są one jednak bardzo nudne i szybko zniechęcają do dalszej rozgrywki. Ratujemy sojuszników, polujemy na bestię czy bronimy bazy. Brzmi dość obiecującą, jednak w rzeczywistości tak nie jest. Po kilku zrealizowanych misjach szybko się można znudzić. Prędzej czy później i tak będziemy grali w trybie polowania. Twórcy umożliwili graczom rywalizowanie zarówno w sieci jak i offline z botami. Komputerowe AI sprawuje się dobrze, zarówno jako przeciwnicy, jak i sojuszników drużyny.

ROZGRYWKA

Evolve to asymetryczny FPS. Oznacza to, że 4 łowców próbuje upolować jedną silną bestię, kierowaną przez piątego gracza. Na pozór, nierówny podział sił, powinien dać wygraną grupce śmiałkom. Tak w rzeczywistości nie jest. Wszystko zależy od zgrania zespołu. W drużynie występuję po jednym z bohaterów: szturmowiec, medyk, traper i wsparcie. Każda z klas posiada własne, odmienne właściwości wspomagające pozostałych członków drużyny. W tym aspekcie, motyw ten bardzo przypomina gry RPG. Łowcy są niezwykle silni i niebezpieczni kiedy poruszają się razem. Kiedy się rozdzielą, stają się niezwykle łatwym kąskiem dla bestii. Ta klasa z kolei jest skazana tylko na siebie. Walczy z Łowcami i dodatkowo z innymi zwierzętami zamieszkującymi planetę. Bestie mogą się żywić zwierzętami, stając się silniejsze z możliwością ewoluowania. Kolejny poziom dodaje masę funkcjonalności w dalszej rozgrywce. Dłuższy pasek zdrowia, szybsze poruszanie się czy mocniejsze ataki.

PROFIL

Przed wyborem gry, gracz musi stworzyć swój profil. W nim ustawiamy priorytety dla poszczególnych klas. Ma to olbrzymie znaczenie przy dalszej rozgrywce sieciowej. Mamy pewien wpływ na to, jakim bohaterem będziemy grać. Ustawiamy swoje ulubione postacie na początku, a tych za którymi najmniej przepadamy, na samym końcu. System priorytetów możemy w każdym momencie zmienić w menu głównym. Kiedy połączymy się z jakiś serwerem, automatycznie gra przydziela nam postać. Niestety po tym doborze nie będziemy mogli już zmienić klasy. Będziemy musieli grać, tą którą wybierze dla nas system. System nie jest doskonały, pomimo możliwości zakolejkowania ulubionych postaci, często grałem tymi najmniej lubianymi. W hubie możemy też wybrać specjalne umiejętności, takie jak wyższe skoki, szybsze przeładowania, czy większe obrażenia. Po czym ma miejsce wczytywanie się mapy i musimy oglądnąć krótką cutscenkę. Niestety nie możemy jej pominąć, co jest olbrzymią wadą. Jest dość ciekawie wyreżyserowana, bohaterowi starają się być śmieszni, rzucając sucharami na lewo i prawo. Jednak przy dłużnym graniu w Evolva, ten przerywnik zna się niemal na pamięć. Ja już dostaje szału jak go widzę kolejny raz. Tak trudno byłoby dać graczom, możliwość pominięcia tego?

Test AMD Radeon R7 SSD 240GB

WALKA

Najważniejszym elementem rozgrywki jest walka. W niej rywalizują łowcy jak i bestia. Potwór może ewoluować, zabijając niezależne zwierzęta. Staje się przez to silniejszy i wzrastają szanse na wygraną. Łowcy z kolei mają za zadanie unicestwić potwora. W tym celu mogą zabijać niezależne istoty, aby ten nie miał co jeść. Mapy są dość duże i aby się nie zgubić czy długo nie szukać bestii, warto korzystać ze wskazówek. Bestia zostawia masę śladów stup, czy jeżeli jest blisko jakiegoś gniazda, widać poruszenie się ptaków. O takich zdarzeniach jesteśmy informowani i wiemy gdzie rozpocząć nasze poszukiwania bestii. Jedna z klas Traper posiada dodatkowo zwierzątko, które kierowane przez komputer, jest wstanie wytropić zwierzynę.  Kiedy do tego dojdzie dochodzi do wielkiej bitwy. Łowcy wspierają się umiejętnościami takimi jak tworzenie pola siłowe, zrzucania nalotu bomb, rozstawianie min, leczenie innych bohaterów, zapewnianie im tarczy, leczenie czy dawanie niewidzialności. Te wszystkie sztuczki mają pomóc grupce bohaterów zabić bestię. Potwór także posiada własny wachlarz umiejętności, który może rozwijać podczas rozgrywki. Po każdym meczu otrzymujemy podsumowanie i zdobywamy punkty doświadczenia. Te z kolei dają nam możliwość do odblokowania kolejny postaci, awatarów czy umiejętności. Do walki niezwykle przydaje się komunikacja głosowa. Najlepiej jakby każdy z graczy miał możliwość komunikowania się z pozostałymi członkami drużyny.

GRAFIKA

Evolve potrzebuje dość silnej karty graficznej do prawidłowego działania. Najprawdopodobniej spowodowane jest to dość słabą optymalizacją tytułu. Gra chodzi na silniku CryEngine, który to potrafi przestawić niezwykle malownicze lokacje. Tym czasem w Evolve wszystkie mapki są do siebie bardzo podobne. Jakby były kalką jednej i lekko zmodyfikowanymi elementami otoczenia. Są dość ciemne, brudne i kształtem niemal takie same.

SKLEP

Każda z klas posiada po kilka skórek postaci. Te możemy wybrać przed każdą misją, ale nie mają one wpływu na rozgrywkę. Zmienia się jedynie wygląda bohatera jak i głos. Są to zmiany bardzo kosmetyczne, za które możemy zapłacić w sklepie z grą. Wykupując każdą z osobna bądź zaopatrując się w przepustkę sezonową. Nie są to tanie rzeczy, a praktycznie nie oferują graczom niczego ciekawego. Warto dodać, że wartość tych wszystkich dodatków kilku krotnie przewyższa cenę gry.

PODSUMOWANIE

Gra Evolve niezwykle dobrze się zapowiadała. Ciekawy sposób na rozgrywkę, asymetryczny multiplayer, miał być sukcesem rozgrywki sieciowej. Niestety grając w betę bawiłem się zdecydowanie lepiej niż w przypadku pełnej wersji. W niej zabrakło mi zawartości, otrzymujemy dość krótką i nudną kampanię, którą możemy rozgrywać w trybie dla pojedynczego jak i dla wielu graczy. Gdyby nie tryb polowania, byłoby naprawdę słabo i nie byłoby w co grać. Twórcy wykazali się pomysłowością i ciekawym planem, jednak wszystko rozpłynęło się gdzieś po drodze. Tak Evolve stał się niezwykłe przeciętną grą, którą najprawdopodobniej za kilka miesięcy nikt o tej grze nie będzie pamiętam. Jeżeli grałeś w betę i średnio się bawiłeś, to w pełnej wersji nie masz czego szukać.

Grę można kupić na: muve.pl

Wymagania: Intel Core i7 2.66 GHz/AMD A8-3870K 3 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760/Radeon R9 280 lub lepsza, 50 GB HDD, Windows 7 64-bit

Recenzja Metal Gear Solid V: Ground Zeroes

blog comments powered by Disqus
Recenzja Evolve - Wyewoluowana Wersja Beta