PODPOWIEDZI:

Asus GTX970 Strix - Test Potwora Chłodzonego Półpasywnie

Nvidia GeForce 970 mimo "afery" z problemem alokacji pełnych 4GB pamięci VRAM, to wciąż jeden z najwydajniejszych akceleratorów na rynku. Nie tak dawno miałem okazję szczegółowo przyjrzeć się wersji Strix od Asusa.

ASUS Strix GTX 970

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Chłodzona pół-pasywnie
  • Energooszczędna
  • Wydajna
WADY
  • Mogła by być nieco chłodniejsza pod obciążeniem
  • Kultura pracy pod obciążeniem

Pierwszy raz w rękach

(Kliknij aby powiększyć)

Karta robi bardzo dobre wrażenie. Podobnie jak w 980 Strix, i tutaj producent zastosował solidny backplate, wykonaną z metalu obudowę chłodzenia, niklowane ciepłowody oraz czarny matowy laminat.

(Kliknij aby powiększyć)

To co widać od razu, to fakt, że podstawę chłodzenia stanowi sporych rozmiarów aluminiowy radiator, wspierany przez dwa charakterystyczne dla serii Strix wentylatory.

(Kliknij aby powiększyć)

Chłodzona jest również sekcja zasilania karty, osobnym niewielkim czarnym radiatorem, natomiast bez dodatkowego chłodzenia są zastosowane kości pamięci Samsunga.

(Kliknij aby powiększyć)

(Kliknij aby powiększyć)

Układ chłodzenia przedłuża kartę, więc w obudowie musicie mieć około 28cm na wasz akcelerator. Wraz z układem chłodzenia Asus GTX970 Strix zajmuje dwa sloty na płycie głównej. Zwróćcie również uwagę na szerokość karty - ta jest nieco większa niż u standardowych konstrukcji.

(Kliknij aby powiększyć)

Wyposażenie w porty jest jak najbardziej standardowe: 1x DP, 1x HDMI, 2x DVI.

(Kliknij aby powiększyć)

Na laminacie poza slotem PCI-E x16 3.0 są też dwa mostki SLI, umożliwiające tworzenie konfiguracji składających się z wielu kart (maksymalnie 4-way).

(Kliknij aby powiększyć)

Referencyjny GTX 970 wymaga dwóch 6PIN podpięć PCI-E od zasilacza. Wersja od Asusa tylko 1x 8PIN PCI-E. Przy czym wymagania odnośnie zasilacza są według producenta takie same - i jest to minimum 500W PSU.

Parametry

970 Strix od Asusa to karta już fabrycznie podkręcona. Bazowe taktowanie zegarów producent ustalił na 1114MHz (referent 1050MHz), przy czym w trybie Boost taktowania skaczą do 1253MHz (referent 1178MHz). Efektywne taktowanie pamięci to 7012MHz.

Do dyspozycji karty jest 4(?)GB VRAM, z szyną 256bit i przepustowością 224,4GB/s. Optymalną wydajność mają zapewnić 1664 jednostki cieniujące, 64ROP i 104 TMU. Karta wykonana w 28nm procesie technologicznym bazuje na układzie Maxwell, wspiera G-Sync, Adaptive V-Sync, DX12, OpenGL 4.4, czy VR Direct oraz wszystkie wcześniejsze technologie, jak chociażby Nvidia PhysX.

Jaki zasilacz wybrać do Asus GTX970 Strix?

O tym, że architektura Maxwell jest bardzo energooszczędna miałem okazję przekonać się już kilkukrotnie, między innymi w teście karty od Gigabyte w wersji G1 Gaming:

Test Ggiabyte GTX970 G1 Gaming

Oraz przeprowadzone przeze mnie testy GTX960 G1 Gaming Gigabyte:

Jak widać platforma w spoczynku pobrała nieco więcej W niż podczas testów konkurencji, jednak różnice te są nie większe jak 20W, przy czym cały czas Asus mieści się w dolnej części stawki.

Sprawdź najniższe ceny Asus GTX970 Strix

Kiedy karta wraz z resztą platformy obciążana jest grami, średni pobór mocy to zaledwie około 340W przy podkręconym CPU AMD FX, a maksymalnie wyniósł 398W. Tym sposobem pod obciążeniem karta jest nieco bardziej energooszczędna niż konkurencja - jednak podobnie jak w spoczynku i tu różnice nie są duże.

(Kliknij aby powiększyć)

(Kliknij aby powiększyć)

Na tej podstawie uważam, że potwierdzają się wyliczenia producenta i również podpisuję się pod tym, że zasilacz o mocy minimum 500W jest wymagany dla konfiguracji z tą kartą.

Platforma testowa

SprzętDostarczył
ProcesorAMD FX-8370E @4.5GHzAMD
Chłodzenie procesoraNZXT Kraken X40
Pamięć RAMGoodRam DDR3 12GB 1333MHz @1600MHz CL9DawidN20v2
Płyta głównaAsus M5A97 EVO
Karta graficznaAsus GTX970 Strix
DyskGoodRam C100 120GBDawidN20v2
ZasilaczBe Quiet! Dark Power PRO 650W
ObudowaBe Quiet! Silent Base 800
MonitorBenq XL2420T 

Sprzęt pomiarowy

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms.
Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy z podkręconym procesorem AMD (pomiar odbywał się w stanie bezczynności, oraz podczas gier), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.
Multimetr wykorzystany do testów to produkt V&A; model MAS830L. Dokładaność pomiarowa dla prądu stałego przy 

Metoda testu

Testy syntetyczne

Na pierwszy ogień poszedł najpopularniejszy z syntetyków oceniający wydajność kart graficznych pod kątem gier: 3DMark. Pod uwagę bierzemy wyniki cząstkowe uzyskane przez kartę graficzną w teście Fire Strike. Ustawienia testu zostawiliśmy bez zmian względem tych predefiniowanych przez wydawcę.

Drugi test to również popularny syntetyk Unigine Heaven Benchmark w wersji 4.0. Przedstawiony wynik prezentuje wartość ogólną, dla karty graficznej oraz procesora. Test wykonywany był w predefiniowanych ustawieniach Extreme (rozdzielczość 1600x900 pikseli, AAx8, test w oknie).

Wszystkie testy odbywały się na podkręconym do 4,5GHz procesorze AMD FX-8320.

GRY

Grid 2 - testy wykonywane były w rozdzielczości FullHD przy odświeżaniu 120Hz. Szczegóły detali ustawiliśmy na "Ultra" bez zmian w ustawieniach zaawansowanych szczegółów grafiki. Ilość FPS zliczał program FRAPS. Moment pomiarowy to cztery pełne okrążenia wyścigu Chicago - Marina City.

Crysis 3 - rozdzielczość testowa to FullHD. Ustawienia szczegółowości detali podczas gry predefiniowane na High bez żadnych zmian z Vsync na OFF (wyłączona synchronizacja pionowa). Gra testowana podczas kampanii jednoosobowej, a misja pomiarowa to: The Root of All Evil (źródło wszelkiego zła). Moment pomiarowy zaczyna się wraz z przeprogramowaniem ostatniej wieżyczki (w tym momencie jest autosave), a kończy się zaraz po zejściu z wysadzonej tamy.

Metro Last Light - część pomiarowa obejmuje fragment misji "Popioły" od momentu wyjścia z metra aż do końca misji. Pomiar kończymy tuż przed filmem przerywnikowym i zapisem gry. Testowa rozdzielczość to FullHD, ustawienia szczegółowości grafiki wysokie, SSAA wyłączony, filtrowanie tekstur 16x, ustawienia rozmyć i teselacji - normalne

Z testów natomiast wypada FarCry 3, a jego miejsce zajmuje najnowsza odsłona serii FarCry 4. Niestety na razie w porównaniu znalazły się tylko 3 akceleratory.

FarCry4 - rozdzielczość testowa to 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. V-Sync oczywiście wyłączony, jakość detali ustawiona na wysoką - szczegóły predefiniowane bez zmian.

Drugą nowością w stawce jest Dying Light. Podobnie jak FC4, również DL jest na razie porównany tylko z 3 innymi kartami, ale mam nadzieję, że da to Wam obraz o ogólnej wydajności w rodzimej produkcji.

Recenzja gry Dying Light - moim zdaniem jedna z lepszych gier ostatnich czasów

Wyniki testów - syntetyki

(Kliknij aby powiększyć)

(Kliknij aby powiększyć)

Wyniki testów - gry

Temperatury

Oceniając temperatury karty Asusa musicie brać pod uwagę fakt, że karta ta chłodzona jest pół-pasywnie. Ma to znaczenie przy ocenie temperatur w spoczynku. Konstrukcja w końcu nie jest przystosowana do całkowicie pasywnego trybu pracy i wyższe wyniki, niż u chłodzonej aktywnie konkurencji, nie powinny Was dziwić.

Pomiar temperatury został wykonany przy otwartej obudowie w temperaturze otoczenia około 24 stopni Celsjusza. Wartości prezentowane na wykresie to wartości delta - dlatego są tak niskie (wynik-temp otoczenia = delta temp.). Taki zabieg pozwala mi na w miarę realne porównanie wyników różnych akceleratorów, testowanych przy innej temperaturze otoczenia. Wynik ten nie jest jednak w 100% realny, gdyż wiadomo, że oprogramowanie karty steruje prędkością wentylatorów w zależności od warunków pracy i delta nigdy nie będzie taka sama dla jednej i tej samej karty, ale pracującej w różnej temperaturze otoczenia.

I jak widać zaskoczenia tutaj nie ma. Temperatura w spoczynku jest jedną z wyższych w stawce i razem ze swoim mocniejszym bratem plasuje się w czołówce. Podobnie niestety sprawa wygląda pod obciążeniem. Karta mogłaby być jednak nieco chłodniejsza.

Pomiar ciśnienia akustycznego

Metoda pomiaru jest niezmienna:

W przypadku Asus GTX 970 Strix z chłodzeniem DirectCU II mamy do czynienia z kartą chłodzoną pół-pasywnie. Ta w spoczynku więc jest bezgłośna. Wentylatory rozpoczynają pracę dopiero po przekroczeniu ustalonego progu temperatury. Kiedy karta jest w pełni obciążana, to jest słyszalna, a pomiary na sonometrze wykazały ponad 42dBA. Karta nie jest jednak znacznie głośniejsza od konkurencji i jest tylko niewiele gorzej, jak w przypadku Gigabyte G1 Gaming też GTX970 - przy czym konstrukcja Gigabyte posiada trzy, a nie dwa wentylatory w swoim układzie chłodzenia.

Pobór mocy przez platformę

Analizując wyniki poboru mocy pamiętajcie jaki procesor siedzi w platformie. Jest to o tyle ważny element w ocenie poboru mocy, że właśnie obok karty graficznej, to CPU wymaga dostarczenia mu największej mocy.

Przeprojektowanie układu zasilającego kartę Asusowi się bardzo opłaciło. Pobór mocy jest niski, niższy niż we wcześniej testowanej karcie Gigabyte. Jeżeli więc budujecie zestaw jak najoszczędniejszy, zwróćcie uwagę właśnie na konstrukcję niereferencyjną Asusa.

Podsumowanie

W ogólnym rozrachunku Asus GTX970 Strix wypada nieco gorzej od wcześniej testowanej karty Gigabyte G1 Gaming. Domyślne taktowania karty Asusa są nieco niższe niż Gigabyte i odbija się to na minimalnie niższej wydajności w grach, co wcześniej potwierdziły testy syntetyczne. Tutaj chciałbym jednak zaznaczyć, że ta różnica jest bardzo mała, zważywszy dodatkowo o jakiej skali FPS mówimy - nie zauważalna. Natomiast jak ktoś lubi widzieć wydajność również na wykresach, Asusa można bardzo łatwo i efektywnie podkręcić, w efekcie czego te kilka klatek/sekundę nadrobimy bez najmniejszych problemów.

(Kliknij aby powiększyć)

Testowana dzisiaj karta jest bezgłośna w spoczynku, oraz relatywnie cicha pod pełnym obciążeniem. Temperatury mieszczą się jak najbardziej w normie. Pod względem poboru mocy karta nie zaskakuje i mamy do czynienia z konstrukcją bardzo energooszczędną. Co ważne, te niższe taktowania oraz przeprojektowana sekcja zasilania, wysuwają produkt Asusa na prowadzenie względem konkurencyjnego rozwiązania Gigabyte, gdzie tam, przypomnę, wymagane jest podpięcie złącza 8PIN+6PIN PCI-E.

Najniższe ceny Asus GTX970 Strix - KLIK!

Karta bez problemu radzi sobie w rozdzielczości 1080p w najnowszych tytułach, pozwala na grę płynną i w pełni komfortową.

blog comments powered by Disqus
Asus GTX970 Strix - Test Potwora Chłodzonego Półpasywnie