PODPOWIEDZI:

Recenzja Chłodzenia Noctua NH-L9x65

Po raz kolejny jest to chłodzenie przystosowane do komputerów biurowych jak i HTPC. Jesteście ciekawi wyników? Zapraszam do przeczytania recenzji!

Noctua NF-F12

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Prosta instalacja
 • Kompatybilność z pamięciami RAM i pierwszym slotem PCI-E
 • Bezgłośna praca
 • Sporo przydatnych akcesoriów
WADY
 • Chłodzenie do zastosowań biurowych jak i komputerów HTPC

Model NH-L9x65 jest niezwykle małych rozmiarów, powinien zmieścić się do niemal każdej obudowy. Na górnej części coolera, znajduję się wentylator NH-A9x14 PWM. Praktycznie ten sam, co w poprzednio recenzowanym modelu. Nie ma żadnych problemów z kompatybilnością z pamięciami RAM i pierwszym slotem PCI-E. Chłodzenie można zainstalować zarówno na procesorach Intela jak i AMD.

Recenzja Chłodzenia Noctua NH-L9a

OPAKOWANIE

Firma Noctua zdążyła przyzwyczaić nas, do charakterystycznych opakowań. Jest w całkowicie wykonane ze sztywnego kartonu, o kolorystyce przypominającą brązowe barwy. Na bokach znajdziemy specyfikację techniczną, w języku angielskim. Brakuje polskiej lokalizacji na samym pudełku jak i w instrukcji obsługi.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W środku klasycznie znajdziemy: chłodzenie z nałożonym wentylatorem, pastę termoprzewodzącą, instrukcję obsługi, 4 śrubki, 4 zielone podkładki, kabel do redukcji obrotów, zestaw montażowy AMD i Intel, na końcu metalową naklejkę z logiem Noctua. Kompatybilność soketów AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+, INTEL: LGA2011-0 & LGA2011-3(Square ILM).

Sprawdź cenę chłodzenia Noctua NH-D15!

DANE TECHNICZNE

Flow Acceleration Channels (A15) – zmniejszenie natężenia dźwięku i przyspieszenie przypływu powietrza

 • AntiStall Knobs (S12A) – zwiększa ilość przepływanego powietrza
 • Stepped Inlet Design – redukcja poziomu głośności
 • Inner Surface Microstructure - niewielkiej wielkości zagłębienia w ramce wentylatora dla ułatwienia przepływu powietrza i redukcja hałasu.
 • Integrated Anti-Vibration Pads – zdejmowane gumowe podkładki, które redukcją drgania w obudowie
 • SSO2 Bearing – wentylator z wbudowanym magnesem dla zwiększenia stabilności oraz długości pracy powyżej 150 000 godzin

TEST

Wszystkie pomiary były dokonywane na komputerze:

 • Procesor: AMD FX-8150 (3.6GHz)
 • Płyta główna: GIGABYTE 990XA-UD3
 • Pamięć RAM: 2x Kingston HyperX KHX1866C9D3/4GX
 • Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W

Testy były wykonywane w domowych warunkach, przy temperaturze pokojowej 20C. Do obciążenia procesora wykorzystywałem oprogramowania prime95, temperaturę odczytywałem z programu HWMonitor i pomocny okazał się także CPU-Z. Zacznijmy od pomiaru temperatur podczas spoczynku jak i stresu. Dane są podawane w stopniach celcjusza. Im niższa wartość tym lepiej.

PODSUMOWANIE

Noctua NH-L9x65 jest lepszym rozwiązaniem, niż model L9a. Ma zdecydowanie lepszą wydajność i podobną głośność. Oba produkty posiadają taki sam wentylator, który jest dość cichy podczas pracy na komputerze. NH-L9x65 jest jednak wyższą konstrukcją niż L9a. Przed zakupem chłodzenia, warto sprawdzić, czy mamy wystarczająco dużo miejsca w obudowie. Ze względu na lepsze osiągi, procesor dodatkowo można lekko podkręcić. Proces ten przyspieszy nasz komputer, kosztem wyższych temperatur. Po raz kolejny firma, wzorowo wyposażyła ten cooler. W pudełku znajdziemy wszystko, co niezbędne do instalacji. Są także przydatne akcesoria, jak np. śrubokręt do montażu, pasta termoprzewodząca czy kabel redukujący obroty. Kupując zestaw nie musimy zaprzątać sobie głowy, o dodatkowe akcesoria. Wszystko znajduje się fabrycznie w zestawie. Do tego bajecznie prosta instalacja, nie powinna stanowić problemów, nawet przed mało zaawansowanymi użytkownikami komputerów.

Panasonic RP-DJS150 - Proste i Niedrogie Słuchawki z Dobrym Dźwiękiem

blog comments powered by Disqus
Recenzja Chłodzenia Noctua NH-L9x65