PODPOWIEDZI:

Cryorig H7 Test Niedrogiego Chłodzenia CPU

Niereferencyjne chłodzenie procesora to podstawowy element jeżeli myślicie o OC, ale nie tylko. Wiele osób wybiera inne niż BOXowe chłodzenie dla poprawy kultury pracy. Dzisiaj w moje ręce wpadł Cryorig H7. Sprawdźmy jak wypada w praktyce!

Cryorig H7 CR-H7A

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Kompatybilność z RAM i pierwszym slotem na płycie głównej
  • Prosta i szybka instalacja
  • Ograniczona wysokość
  • Cena
  • Możliwość przedłużenia gwarancji po rejestracji produktu
  • Pasta termoprzewodząca w strzykawce, która wystarczy na kilka aplikacji
WADY
  • Kultura pracy tak w stresie, jak i w spoczynku

Unboxing

Charakterystyczne dla Cryorig opakowanie i charakterystyczne akcesoria. Poza ubogim zestawem montażowym (dlaczego ubogim dowiecie się za chwilę) w pudełku jest strzykawka z pastą termoprzewodzącą - CP9 (wystarczy na więcej niż jedną aplikację), oraz w osobnym opakowaniu karta pozwalająca na rejestrację produktu - co daje nam między innymi zniżki na kolejne produkty Cryorig, wydłużoną gwarancję i wsparcie "premium", cokolwiek by to nie znaczyło.

Wygląd i wykonanie

Chłodzenie Cryorig H7 to pojedyncza wieża o wysokości 145mm. Miedziana podstawa jest w całości niklowana, nie posiada dodatkowego radiatora, ale za to ma już zainstalowany tak zwany X-Bar. X-Bar to uniwersalny element montażowy dla podstawek Intel jak i AMD. Regulujemy go używając płaskiego wkrętaka przez otwór przebiegający na całej wysokości chłodzenia.

Wieże z podstawą łączą 3 ciepłowody o średnicy 6mm. Rurki cieplne również zostały poniklowane.

Wieża to konstrukcja składająca się z szeregu aluminiowych finów. Te na froncie tworzą plaster miodu, ale z tyłu ich układ jest już klasyczny - prosty. Finy są dość grube jak na konstrukcję za zaledwie 149zł:

>>Cryorig H7 do nabycie w sklepie Proline.pl<<

a całą wieżę wieńczy wykonany z tworzywa element. Ten zasłania nie tylko aluminiowe finy, ale i miedziane ciepłowody. Całość wygląda solidnie.

Specyfikacja

Chłodzenie Cryorig H7 mierzy sobie 145mm wysokości, jest szerokie na 123mm i głębokie na 98mm (wymiary z wentylatorem). Ta stosunkowo nieduża konstrukcja waży 698g.

Zastosowany wentylator to konstrukcja 120mm o profilu 25mm. Wentylator wspiera funkcję PWM.

 Łączymy go z płytą główną złączem 4PIN. Przewód jest kolorowy, ale schowany w estetycznym czarnym oplocie. Końcówka jest również czarna. Na narożnikach wentylatora producent zastosował w sumie 8 gumowych elementów antywibracyjnych.

Chłodzenie Cryorig H7 jest zgodne z podstawkami Intel 11XX. Nie wspiera np. LGA2011. W przypadku CPU AMD zgodność jest o wiele większa, bo są to podstawki od FM1 na FM2+ skończywszy, oraz oczywiście wszystkie AM(2,2+,3,3+).

Kompatybilność

Ogromną zaletą chłodzenia Cryorig H7 jest pełna kompatybilność z pamięciami RAM (wszystkie 4 sloty są odsłonięte) oraz pierwszym slotem PCI-E.

Instalacja

Producent jako jedną z zalet podaje łatwą i szybką instalację. Ja podpisuję się pod tym dwoma rękami! W przypadku Socketów AMD wystarczy backplate, 4 długie śruby oraz wykonane z tworzywa grube dystanse. Śruby przekładamy przez backplate, a potem tak przygotowany zestaw przez płytę główną. Teraz wystarczy jeszcze tylko nałożyć dystansujące elementy i już można przykręcać chłodzenie.

Cały montaż nawet w obudowie nie powinien nikomu zająć więcej niż 5 minut (z przerwą na kawę).

Platforma testowa

Procesor: AMD FX-8370E @4.4GHz 1,275V

Chłodzenie procesora: Cryorig H7

Pamięci: HyperX Fury 8GB 1866MHz CL10

Płyta główna: ASRock 990FX Killer

SSD: Toshiba Q-Series PRO 256GB

PSU: Be Quiet! Dark Rock Topflow

Obudowa: Bitfenix Colossus

Metodyka

Chłodzenie było testowane na podkręconym do 4.4GHz procesorze.

Niestety jego wydajność na wyższe OC nie pozwoliła. Pomiary temperatur były odczytane dzięki programowi HWMonitor, po 15 minutach obciążania AMD Overdrive, oraz po 15 minutach bezczynności. Do sprawdzenia temperatury otoczenia wykorzystałem termometr:

Pomiar głośności pracy wykonany został sonometrem:

z odległości 30cm od chłodzenia. Głośność tła to 34,6dBA. Podobnie jak w przypadku temperatur chłodzenie zostało przetestowane dla zestawu nieobciążanego oraz pod pełnym obciążeniem. W trakcie testów wszystkie wentylatory w obudowie były powyłączane.

Wyniki testów

Temperatury

Kultura pracy

Podsumowanie

Chłodzenie Cryorig H7 podobnie jak rozwiązania konkurencji należy oceniać także przez pryzmat ceny, która jest atrakcyjna. Za niecałe 150zł dostajemy produkt bardzo dobrze wykonany, dziecinnie prosty w instalacji, w pełni kompatybilny z pamięcią RAM oraz pierwszym slotem PCI-E na płycie głównej. Również jego zaletą jest ograniczona wysokość, co pozwoli na instalację w większości obudów. Dodatkowo producent daje możliwość przedłużenia gwarancji po rejestracji produktu.

Temperatury uzyskane w testach są spodziewane. Nie liczyłem tu na bicie rekordów - nie w tej cenie. Natomiast jak widać po wynikach, do podstawowego OC testowany Cooler wystarczy.

Największą jego wadą (i jednocześnie jedyną) jest kultura pracy. Niestety H7 jest wyraźnie słyszalna (żeby nie powiedzieć głośna) tak w spoczynku, jak i pod obciążeniem. Niestety ale gumowe elementy na wentylatorze na niewiele się tutaj zdały. 

Sprzęt dostępny w:

Proline.pl

blog comments powered by Disqus
Cryorig H7 Test Niedrogiego Chłodzenia CPU