PODPOWIEDZI:

Samsung Corby TXT (GT-B3210) [TEST]

Samsung GT-B3210 Corby TXT to prosty telefon, bez bardzo zaawansowanych funkcji. Wyposażenie go w klawiaturę QWERTY, stylizacja i możliwość zmiany paneli obudowy powodują, że będzie się podobał osobom młodszym.

Samsung Corby TXT (B3210)

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • interesujący design
  • duża szybkość działania
  • dobrej jakości głośnik
  • radio FM z RDS
  • gniazdo minijack do podłączenia słuchawek
WADY
  • bardzo niska rozdzielczość wyświetlacza
  • słabo czytelne oznaczenia cyfr na klawiaturze

Samsung Corby TXT (GT-B3210) to jeden z telefonów z rodziny Corby, czyli urządzeń charakteryzujących się kolorową, wymienną obudową i adresowanych do młodzieży. Ten model – co zostało podkreślone w jego nazwie – jest przeznaczony zwłaszcza do komunikacji tekstowej, bo został wyposażony w klawiaturę QWERTY i w przeciwieństwie do swojego kuzyna nie dysponuje ekranem dotykowym. Poza tym jest to sprzęt, który można określić mianem standardowej komórki z dedykowanym systemem operacyjnym: nie brakuje mu niczego, ale też trudno doszukać się w nim czegoś ponad normę.

Corby TXT jest telefonem czterozakresowym GSM (850/900/1800/1900 MHz), który obsługuje także GPRS i EDGE, ale nie został wyposażony w moduł umożliwiający korzystanie z sieci 3G. Urządzenie jest dość cienkie (112x59,6x12,9 mm; 94 g) i jak na telefon z tak dużą liczbą klawiszy – niewielkie. Zainstalowany w nim akumulator ma pojemność 800 mAh, czyli poniżej przeciętnej. Producent nie podaje teoretycznych czasów pracy i czuwania na baterii, ale uwzględniając fakt, że nie jest to telefon 3G, mogą one być dość długie.

Samsung Corby TXT (GT-B3210)

Obudowa tego Samsunga jest wykonana z gładkiego tworzywa. Trudno ocenić, jak będzie się zachowywać w czasie użytkowania, ale na pewno wygląda elegancko, jest dobrze spasowana i nie wykazuje żadnych mankamentów. Zewnętrzna budowa telefonu jest prosta. Z tyłu umieszczono głośnik i obiektyw aparatu – nie ma ani diody LED, ani lampy ksenonowej, które wspomagałyby fotografowanie w trudnych warunkach oświetleniowych. Po lewej stronie zainstalowano przyciski do regulacji głośności, a po prawej – spust migawki. Złącze USB (z przykrywką) i gniazdo minijack do podłączenia słuchawek ulokowano na górze urządzenia.

Gdy patrzymy na telefon od przodu, to wzrok przyciąga oczywiście klawiatura QWERTY. Klawisze mają wyraźny skok i są na tyle duże, że nie trzeba rozglądać się za jakimś narzędziem, które zastąpi nasze palce przy pisaniu. Problem stanowi jedynie oznaczenie tych przycisków, które mają naniesione cyfry. W jednej z wersji są to bowiem białe znaki na żółtym tle, która to kombinacja przy tak małych wymiarach zawsze jest trudna do odczytania, a już w jasnym świetle bywa z jej czytelnością dramatycznie źle.

Nieporozumieniem jest rozdzielczość zainstalowanego ekranu – nawet w niedrogiej komórce powinna być większa niż te 176 x 144 piksele, z którymi mamy do czynienia w Corby TXT. Sytuacja ta dziwi tym bardziej, że Samsung jest jednym z największych wytwórców matryc LCD i dysponuje pełną paletą wyświetlaczy. Ekran ma przekątną 2,2 cala i potrafi wyświetlić 262 tys. kolorów.

Jak już wspomniano ten model ma wbudowany aparat fotograficzny. Zastosowana w nim matryca CMOS ma rozdzielczość dwóch megapikseli, co umożliwia rejestrację zdjęć o rozmiarze do 1600 x 1200 pikseli. Jakość fotografii jest co najwyżej przeciętna. Urządzenie można ustawić w tryb zdjęć seryjnych (6, 9, 15 ujęć), nocny lub samowyzwalacza. Użytkownik może ustawić balans bieli i nałożyć na kadr efekt taki jak np. sepia. Oczywiście aparat można zamienić w kamerę filmową, która zapisuje obraz w trybie normalnym lub zdatnym do bezpośredniego wysłania przez MMS.

Samsung Corby TXT ma wbudowaną pamięć o pojemności 43 MB, której rozmiar można powiększyć za pomocą kart microSD. Akceptowane są nośniki do 8 GB (slot jest niedostępny z zewnątrz). Komórka obsługuje komunikację SMS, MMS, e-mail i IM oraz potrafi korzystać z aplikacji zgodnych z Java MIDP 2.0. Komunikacyjne możliwości telefonu uzupełniają złącze USB 2.0 i Bluetooth 2.1 z EDR. W zakresie multimediów też nie ma niczego ponad standard: akceptowane są pliki audio w formatach MP3, AAC, AAC+ i WMA oraz pliki wideo H.263, MPEG4 i WMV.

Samsung Corby TXT (GT-B3210)

Corby TXT działa szybko i bez zacięć. Jakość połączeń jest bardzo dobra, w czasie testów nie odnotowano zniekształceń głosu. Podobnie jest z jakością dźwięku przez słuchawki – można ją określić jako bardzo przyzwoitą, podobnie zresztą jak z głośnika. Konfiguracja komórki nie nastręcza problemów. Po wyborze języka wystarczy za pomocą kreatora ustawić motyw (trzy do wyboru), datę i godzinę, profil (dostępnych jest sześć: normalny, cichy, samochód, spotkanie, na zewnątrz, offline) i tekst powitania.

Na domyślnym ekranie telefonu umieszczone są skróty – w sumie można umieścić ich 15. Standardowo producent proponuje dostęp do serwisów Facebook i MySpace, muzyki, wiadomości, tworzenia nowej wiadomości i organizera (kalendarz, notatki, zadania, czas na świecie, kalkulator i przelicznik walut). Menu aparatu obejmuje 12 pozycji, które reprezentowane są przez ikony rozmieszczone w trzech rzędach. Kolejno są to w wierszach od góry: w najwyższym spis połączeń, kontakty, muzyka i Internet, w środkowym wiadomości, pliki, organizer i aparat, a w najniższym radio FM, aplikacje, alarmy i ustawienia.

Jak widać menu jest standardowe, powiedzmy więc o najciekawszych jego elementach. W kontaktach można zmienić kolejność wyświetlania (imię nazwisko czy odwrotnie), ustalić źródło ich pochodzenia (tylko karta SIM, tylko telefonu albo oba jednocześnie), a przy zapisie nowego numeru można wybierać, gdzie ma trafić. Telefon jest w stanie zapamiętać 1000 kontaktów, które można segregować do grup i ustalać szybie wybieranie. Korzystając z wiadomości tekstowych użytkownik, może oprócz szablonów definiować własne katalogi oraz używać komunikatora minifring lub czata przez Bluetooth. Pojemność modułów organizera wynosi 100 elementów – osobno dla notatek, zadań itd.

Samsung wyposażył telefon w możliwość ustawienia pięciu alarmów. Użytkownik decyduje o sposobie powiadamiania (wibracja, dźwięk, najpierw wibracja potem dźwięk, oba naraz) i określa podejmowaną akcję (jednorazowa, wybrane dni itp.). Wbudowany odtwarzacz audio pozwala na stosowanie podziałów ze względu na album, wykonawcę, rodzaj muzyki, ostatnio odtwarzane i najczęściej odtwarzane pliki. Udostępniona jest także funkcja rozpoznawania muzyki (wymaga połączenia internetowego). Wbudowane w telefon radio FM (ma moduł RDS) działa bardzo dobrze.

Czy warto kupić smartfon z Chin >>>

Samsung Corby TXT (GT-B3210)

W module aplikacji znajdziemy funkcję udostępniania obrazów w serwisach internetowych (Facebook, MySpace, Flickr, Photobucket, Picasa i Friendster), kilka gier (w tym taką, która pozwala ćwiczyć pracę z klawiaturą) oraz dyktafon, czasomierz (odlicza czas wstecz) i stoper. Zainstalowana w telefonie przeglądarka to NetFront Browser 3.5.

W ustawieniach komórki można ustalić m.in. typ czcionki (są cztery do wyboru, z czego trzy udają pismo odręczne) oraz jej wielkość. Użytkownik może zdecydować o domyślnych lokalizacjach różnych elementów, takich jak cache internetowy, zdjęcia czy wiadomości (pamięć telefonu lub karta pamięci). W zakładce poświęconej bezpieczeństwu Samsung umieścił funkcję Mobile Tracker, która służy do automatycznego powiadamiania w przypadku kradzieży telefonu (podajemy dwa numery kontaktowe). Nietypową funkcją jest możliwość ustawienia fałszywego połączenia, które można wywołać w późniejszym czasie, co może się przydać np. jako wymówka do wyjścia ze spotkania.

Samsung GT-B3210 Corby TXT to telefon raczej prosty, bez bardzo zaawansowanych funkcji. Wyposażenie go w klawiaturę QWERTY, stylizacja i możliwość zmiany paneli obudowy powodują, że będzie się podobał osobom młodszym. To komórka reprezentująca przyzwoity standard, przeznaczona dla tych, którzy chcą mieć w telefonie pełną klawiaturę, ale nie chcą drenować sobie kieszeni zakupem droższego modelu.

blog comments powered by Disqus
Samsung Corby TXT (GT-B3210) [TEST]